Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nauczyć się szyć na maszynie?

2022-01-18
Jak nauczyć się szyć na maszynie?

Ale byłoby świetnie umieć szyć! Można w domu skrócić spodnie, bez oddawania do krawcowej, można zwęzić sukienkę po zrzuceniu paru kilogramów, uszyć piękne ubranka i zabawki dla dzieci... nie mówiąc już o kreacjach dla siebie. Tylko jak zacząć? Szycie to przecież trudna sztuka, a sama maszyna wygląda na przerażająco skomplikowaną!

1. Maszyna do szycia - rozpocznij naukę szycia od podstaw

Jeśli posiadasz w domu maszynę do szycia, to jesteś szczęściarzem i połowę problemu masz już z głowy. Być może jest to jeden ze starych modeli otrzymanych w spadku po babci albo rodzicach, który kurzy się w kącie? Na początek z pewnością wystarczy. Te zapomniane skarby kryją w sobie wielką moc i chociaż dość mocno hałasują i bywają problematyczne w obsłudze, to mają tę zaletę, że dzięki swojej „ciężkozbrojnej” konstrukcji są trudne do zepsucia przez niewprawnego użytkownika. Czasami do jej uruchomienia po upływie lat potrzebny będzie fachowiec, który odpowiednio ją nastawi, wyreguluje i nasmaruje. Możliwe, że będziesz potrzebować również instrukcji — w takim przypadku służymy pomocą dzięki skanom zachowanym w naszych archiwach. Większość z nich można bez problemu znaleźć również w Internecie.

Jeśli nie masz jeszcze maszyny lub wolisz zainwestować od razu w nieco nowocześniejszy, łatwiejszy w obsłudze model, staniesz teraz przed zadaniem wyboru modelu. Odsyłamy Cię do naszych poradników:

W skrócie - polecamy przyjrzeć się maszynom do szycia Łucznik z różnych półek cenowych i przekonać się, jakie są między nimi różnice. Może okaże się, że zaprzyjaźnisz się z maszyną elektroniczną, która na początku wydawała Ci się tak bardzo skomplikowana? 

2. Podstawowe akcesoria krawieckie

Każdy krawiec i krawcowa potrzebuje dobrych narzędzi krawieckich. Oprócz maszyny do szycia dobrze jest posiadać podstawowe akcesoria, bez których niedługo nie będziesz wyobrażać sobie życia. Podstawowe akcesoria krawieckie to:

Do tego zestawu możesz z czasem dokupić również większą liczbę szpulek na dolną nitkę maszyny (w zestawie z urządzeniem zwykle dostajemy tylko trzy), flizelinę, papier do wykrojów, kalkę, agrafki, obcinaczki do nitek, liniał oraz niezliczone ilości stopek do maszyny do szycia.

3. Praktyka

Zanim po raz pierwszy zasiądziesz do maszyny, koniecznie przeczytaj instrukcję. To twój pierwszy przewodnik po świecie szycia i tłumacz języka, którym porozumiewać się będzie z Tobą maszyna. Bywa, że na początku czasami ciężko się z nią porozumieć. Na szczęście wiedząc jak poprawnie postępować z maszyną masz duże szanse uniknąć wielu problemów. A tym zdecydowanie lepiej zapobiegać niż szukać rozwiązania, prawda? Aby oswoić się z działaniem maszyny przetestuj ją na prostym materiale - świetnie nadaje się do tego celu surówka bawełniana, tkanina pościelowa a nawet zwykła kartka papieru. Nawlecz maszynę według instrukcji, opuść stopkę i spróbuj szyć po kolei każdym z dostępnych ściegów. Pobaw się ustawieniami i sprawdź jak wyszywany wzór będzie różnić się od siebie w zależności od dobranych parametrów: mniejsza lub większa długość ściegu, szerokość, naprężenie nici. Następnie narysuj linie na materiale i spróbuj szyć jak najbardziej równo po niej. Spróbuj wyszyć fale, zakręty, kąty proste...

 4. Pierwszy projekt - naucz się szyć na maszynie

Co uszyć na początek? Z pewnością projekt sukni ślubnej dla przyjaciółki lepiej odłożyć w czasie :) Wymarzona maskotka z materiału typu minky też niech na razie zaczeka. Na pierwszy projekt najlepiej wybrać coś maksymalnie prostego i najlepiej z nierozciągliwej tkaniny. Jeśli wyjdzie, nabierzesz nie tylko doświadczenia, ale i chęci do dalszych prób i bardziej zaawansowanych projektów, z innych materiałów. Najpierw spróbuj uszyć bawełniany woreczek lub poszewkę na poduszkę. Kiedy Ci się to uda, na podstawie tego doświadczenia możesz uszyć workoplecak, który posłuży Ci na co dzień. Całkiem łatwym, a przy tym satysfakcjonującym "uszytkiem" są również niewiędnące tulipany z materiału. Później warto zabrać się za coś posiadającego zamek błyskawiczny - na przykład kosmetyczkę bądź nerkę.

Jednym z pierwszych projektów może być również spódnica z koła, której instrukcję wykonania znajdziesz na naszym blogu. Jest ona niezwykle efektowna, a wcale nie taka trudna do uszycia, nie wymaga nawet wykroju. Trzeba jedynie włożyć w jej stworzenie odrobinę pracy.

jak nauczyć się szyć na maszynie do szycia

5. Podstawowe umiejętności - co musisz wiedzieć szyjąc na maszynie?

Tworzenie każdego krawieckiego projektu składa się w wielu etapów, które mogą wymagać od nas posiadania pewnych umiejętności i mogą zatrzymać nas podczas tworzenia. Jeśli je opanujesz, z pewnością pójdzie z górki.

  • Obrzucanie brzegów - na maszynie do szycia obszywanie brzegów materiału tak, aby się nie pruły wykonujemy za pomocą zygzaka lub specjalnego ściegu "overlockowego". Wystarczy trochę praktyki, żeby nabrać wprawy, a Twoje ubrania odwdzięczą się za to większą trwałością i wyższą estetyką.
  • Szew kryty ręczny - umiejętność jego wykonania przyda Ci się podczas szycia zabawek bądź poduszek z wypełnieniem. Po wypchaniu należy taki element zaszyć od zewnątrz, w zasadzie niemal nie da się tego zrobić na maszynie w estetyczny sposób. Kryty szew ręczny idealnie przyjdzie nam z pomocą.
  • Łuki i narożniki - jest kilka sposobów na estetyczne uszycie rogu lub łuku. Warto się z nimi zapoznać, aby Twój wyrób wyglądał perfekcyjnie, ponieważ są to jedne z najczęściej szytych kształtów.
  • Wszywanie zamka - pale nie taka prędzej czy później nadejdzie pora, kiedy trzeba będzie to zrobić. Potrafiąc wszyć suwak mamy zdecydowanie więcej możliwości szycia różnorodnych ubiorów i akcesoriów. Zanim spróbujesz wszyć go do gotowej sukienki, poćwicz na niepotrzebnym skrawku materiału. Warto poznać również sposób wszywania zamka krytego. Przyszywanie rękawa - to wcale nie taka prosta sprawa jak się wydaje! W internecie lub w podręczniku szycia znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci wykonać rękaw tak, żeby materiał układał się "a-ku-rat".
  • Obszywanie dziurek na guziki - można się bez niego obyć i szyć ubrania zapinane na haftki, rzepy i zamki błyskawiczne. Ale czemu by nie dziurki? Tym bardziej, jeśli Twoja maszyna posiada funkcję automatycznego obszywania - warto sprawdzić jak to działa i być przygotowanym na to, jak ten proces będzie wyglądał (na przykład gdzie zacząć i jak ustawić maszynę żeby dziurka została wyszyta dokładnie w miejscu, które wybraliśmy). Obszywanie samodzielne, 4-stopniowe, jest oczywiście trudniejsze, ale nie niewykonalne.
  • Wszywanie kieszeni - kolejny element, który może sprawić trudność początkującym, a po którego wyuczeniu mnóstwo nowych możliwości stanie przed Tobą otworem. Porządnie wszyta kieszeń to oznaka dobrej jakości wyrobu i... powód do dumy.

Ucząc się nowych umiejętności możesz oczywiście wspomagać się Internetem i zawartą w nim nieskończoną ilość filmów i tekstów, jeśli jednak wolisz tradycyjne metody i wiedzę zebraną w jednym miejscu, możemy polecić fantastyczny podręcznik szycia z naszej oferty - jego tytuł to "Proste i modne szycie". Ta książka to prawdziwe kompendium wiedzy uporządkowanej od najprostszych podstaw po zaawansowane projekty, tłumacząc bardzo dokładnie i krok po kroku każdy element. Może stać się Twoim wielkim sprzymierzeńcem w nauce fachu.

Również niektóre maszyny do szycia wspierają użytkownika w nauce szycia. Jedną z nich jest Teresa - maszyna posiadająca wbudowane samouczki i podpowiedzi wyświetlane na ekranie. Model Marilyn 2018 posiada natomiast rozbudowaną, ilustrowaną instrukcję, która również bardzo wspiera nowego użytkownika w nauce szycia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixel