Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką maszynę do szycia wybrać?

2022-02-22
Jaką maszynę do szycia wybrać?

Jaka maszyna będzie najlepsza? Wybór pierwszej maszyny do szycia lub pierwsza wymiana modelu po długim czasie korzystania z poprzedniego potrafią być trudnym zadaniem. Maszyna dla początkujących czy maszyna dla średnio-zaawansowanych? Łatwo pogubić się w gąszczu dostępnych opcji i funkcji. Podpowiadamy, jaką maszynę do szycia wybrać.

Po co mi maszyna do szycia?

Maszyna do szycia to narzędzie, zatem podejmując wybór musisz zastanowić się, do czego będziesz jej używać. Wszystkie nasze modele są maszynami przeznaczonymi do użytku domowego, o różnym stopniu zaawansowania, wygody użytkowania i mocy silnika. Jeżeli zamierzasz często przemieszczać się z maszyną lub szyć bardzo sporadycznie, wybierz jeden z lżejszych, uproszczonych modeli (Everyday, Milena 419). Prosta maszyna do szycia umożliwia komfortowe szycie z prostych materiałów.

Jeżeli maszyna ma być sprzętem "pierwszej potrzeby" w domu, powinna radzić sobie z materiałami różnorodnymi i być bardziej odporna. W takim przypadku maszyna do szycia do domu powinna mieć mocniejszą konstrukcję (Polonia, Marilyn 2018). Jeżeli umiesz już szyć, dobrym wyborem może być porządna maszyna mechaniczna (jak Teresa) lub maszyna elektroniczna dająca szereg możliwości i udogodnień, jak na przykład Helena 2060 czy Malwina 2070.

Maszyna do szycia Łucznik Teresa
Maszyna do szycia Łucznik Helena

Jak dużo zainwestować w maszynę?

Wszystko zależy od obranej strategii. Startując z rozwojem nowej pasji często nie mamy pewności, czy „wkręcimy” się na tyle, żeby zakup droższej maszyny się opłacił. Jeśli zastanawiasz się jaką maszynę do szycia kupić w rozsądnym budżecie – warto rozważyć nieco inne rozwiązanie. Otóż lepszym rozwiązaniem często okazuje się wtedy maszyna budżetowa, ale posiadająca dużo funkcji (Kornelia II, Paulina 512) przeznaczona albo do całkowitego „zajechania” w trakcie rozwoju hobby, albo do oddania komuś innemu w razie osłabienia zapału. Zdecydowanie warto przemyśleć jednak rozwiązanie drugie, czyli kupno maszyny odrobinę wyższej klasy – prosta maszyna do szycia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. I to z kilku powodów:
  1. Komfort pracy na maszynie jest zdecydowanie lepszy, a obsługa niejednokrotnie łatwiejsza (wbrew pozorom), zatem mniejsze jest ryzyko naszego zniechęcenia się do nauki szycia.
  2. Mocniejsze silniki i konstrukcja sprawiają, że maszyny są bardziej „cierpliwe” i wybaczają więcej błędów popełnionych na początku krawieckiej drogi – nasza domowa maszyna do szycia na pewno pozostanie dłużej sprawna.
  3. W razie rozwoju naszej pasji i rozpoczęcia tworzenia większej ilości bądź bardziej skomplikowanych wytworów nie musimy inwestować w nowy sprzęt.

Mechaniczna czy elektroniczna maszyna do szycia?

Maszyny mechaniczne wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Sprawdzone sposoby działania i minimalistyczne rozwiązania przemawiają do wielu. Z tej potrzeby zrodziła się między innymi maszyna Teresa - solidna maszyna mechaniczna z obsługą wzorowaną na "starych Łucznikach".

Modele mechaniczne będą odpowiadały potrzebom tradycjonalistów pragnących zastąpić swój stary model nieco nowszym. Takie maszyny wymagają jednak manualnego wprowadzania ustawień za pomocą mechanicznych pokręteł. Nic nie zrobią za nas.

Osiągnięcia XXI wieku pozwalają jednak tworzyć w maszynach udogodnienia, o jakich naszym mamom i babciom się nie śniło - modele elektroniczne same obcinają nić, zabezpieczają końce ściegu, a na elektronicznych wyświetlaczach same pokazują wybór odpowiedniej stopki i preferowanych ustawień.

Takie domowe maszyny do szycia dają możliwość szycia bez użycia nożnego regulatora, co bywa bardzo wygodne dla mocno początkujących osób. Po prostu naciskamy przycisk na maszynie... i szyje się samo. Bez konieczności nauki nożnego operowania szyciem.

Niektóre z tych modeli same prowadzą przez proces szycia w ramach wyświetlanego na ekranie samouczka - dzieje się na przykład w maszynie Carmen. Jeżeli szukasz najprostszej maszyny do szycia, albo możliwie najłatwiejszej w obsłudze, to możliwe, że Twoim potrzebom najbardziej odpowiada prosta maszyna elektroniczna, taka jak na przykład Marilyn 2018.

Jeśli wciąż nie wiesz jaką maszynę do szycia kupić – warto rozważyć jakie funkcje są dla nas ważne.

Maszyna do szycia Łucznik Marilyn

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Maszyny do szycia posiadają różnorodne funkcje, często mniej lub bardziej ważne z punktu widzenia poszczególnych użytkowników oraz tego, co będziemy na maszynie wytwarzać. Jakie zatem funkcje powinna mieć maszyna do szycia do domu?

  • Ściegi - wbrew pozorom przez większą część czasu korzystamy jedynie z kilku podstawowych ściegów oraz kilku specjalistycznych. Obecnie standardem, który posiada już prawie każda domowa maszyna do szycia, jest obecność niemal we wszystkich maszynach ściegów elastycznych oraz overlockowych. Bardzo miłym dodatkiem jest jednak posiadanie przez nią kilku ściegów ozdobnych do pięknych wykończeń oraz… zabawy.
  • Pokrętła regulacji - parametrami ściegu są jego długość (drobność) oraz szerokość (rozciągnięcie wszerz). Dopasowujemy je pod względem rodzaju i grubości szytego w danym momencie materiału tak, aby uzyskać ładny i trwały szew. Najlepiej, gdy maszyna posiada regulację obu tych parametrów.
  • Regulacja docisku stopki - funkcja delikatne zwiększenie bądź zmniejszenie docisku stopki na materiał przydatne między innymi przy szyciu z delikatnych dzianin oraz zszywania większej ilości warstw materiału.
  • Obszywanie dziurek na guziki - najwygodniejsze jest obszywanie automatyczne, czyli tak zwane jednostopniowe. Obszywanie 4-stopniowe jest równie skuteczne, ale wymaga czterech zmian ściegu.
  • Automatyczny nawlekacz nici - brzmi jak zbędny bajer, ale ta funkcja naprawdę ułatwia życie. Umożliwia błyskawiczne nawleczenie igły wybraną nicią, bez konieczności każdorazowego celowania w oczko – domowe maszyny do szycia z tą funkcją naprawdę ułatwiają naukę szycia.
  • Podpowiedzi na ekranie - niektóre maszyny elektroniczne (jak Carmen, Helena 2060 lub Patrycja 2090) potrafią wyświetlać na ekranie rady dotyczące dedykowanych stopek bądź parametrów ściegu. Wbudowane zabezpieczenia nie pozwolą nam również rozpocząć szycia, jeżeli popełnimy błąd podczas programowania ustawień lub zapomnimy o ważnej czynności (np. opuszczeniu stopki). Przed rozpoczęciem szycia podwójną igłą automatycznie zablokują natomiast funkcje mogące uszkodzić igłę czy maszynę.

Potrzebujesz porady?

Jesteśmy dostępni dla Was we wszystkie dni robocze pod numerami: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem mailowym sklep@galerialucznik.pl. Chętnie służymy swoim doświadczeniem i wszelką pomocą!


(WLE)

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixel