Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najprostsza spódnica z koła - bez wykroju!

2019-05-28
Najprostsza spódnica z koła - bez wykroju!


Spódnica szyta z pełnego koła posiada rozłożyste fałdy i mocno rozszerza się ku dołowi. Dzięki temu jest rozkloszowana i przepięknie kręci się podczas obrotu. Odpowiednio dobrana długością pasuje praktycznie do każdego typu sylwetki, wygląda kobieco, elegancko i lekko. Bywa też dolną częścią wielu sukienek. Spódnicę z koła można uszyć zupełnie bez wykroju! Nawet w najbardziej uproszczonej wersji jest bardzo efektowna, dzięki czemu świetnie nadaje się na pierwszy "poważy" projekt ubrania, które będzie nadawało się do noszenia na co dzień.


Przedstawiona spódnica będzie najprostszą z najprostszych, ponieważ celem poradnika jest przede wszystkim przedstawienie ogólnej zasady szycia z koła. Spódnica stanowi jednak dobry punkt wyjścia do modyfikacji: jeśli umiesz wszywać zamek błyskawiczny - zrób to! Dzięki temu będzie lepiej dopasowana w talii. Baw się wymyślając różne wersje spódnicy - w ten sposób możesz nauczyć się wszywać gumę, przeciągać gumę, wszywać zamek błyskawiczny, obszywać brzeg lamówką, plisować, marszczyć, przyszywać falbanki i inne :) 

Naszykuj potrzebne akcesoria:
- centymetr krawiecki
- szpilki
- mydełko lub kredę krawiecką
- nożyce
- nici do szycia maszynowego
- maszynę do szycia 
- wybrany materiał
- gumę


Zanim zabierzemy się za szycie, musimy poznać dwie wartości: obwód bioder oraz pożądaną długość spódnicy. Na ich podstawie stworzymy plan i wykroimy potrzebny kształt. Zaopatrz się więc w centymetr krawiecki i zmierz obwód swoich bioder w najszerszym miejscu. Potem wyznacz długość mniej- więcej od talii do miejsca, gdzie powinna kończyć się dolna krawędź spódnicy. Dlaczego pod uwagę bierzemy obwód bioder, nie talii? Bo inaczej nie dałoby się jej założyć od dołu :) Jeśli szyjesz z spódniczkę z dzianiny, spokojnie możesz tę wartość trochę zaniżyć. 

Spójrz na rysunek poniżej. Tak wygląda spódnica "z koła" rozłożona na płasko. W zależności od planowanej długości spódnicy czasami bardziej będzie przypominać obwarzanek, a czasami płytę CD :) Wewnątrz zawsze musi znaleźć się małe koło - jest to wycięcie na talię. Każde z tych kół posiada promień, którego wartość będzie wyznaczała linię cięcia. Małe: r, a duże: R.


To teraz mała powtórka z matematyki :) Zastanawialiście się po co uczono nas w szkole wzoru na obwód koła? Oto odpowiedź - nadszedł moment, kiedy wiedza ta znajdzie w końcu praktyczne zastosowanie :) Mianowicie na podstawie obwodu bioder obliczymy wymiary r oraz R spódnicy.Ten wzór po przekształceniu daje nam wzór na promień:

Przechodzimy więc do obliczeń. O - to obwód, r - to promień koła, Π - to oczywiście 3,14

Zakładając, że nasz obwód bioder to 90 cm, działanie będzie wyglądało tak:

r = 90cm: (2×3,14) = 90cm : 6,28 ≈ 14 cm

Co bardziej spostrzegawcze osoby zauważą teraz, że każdy obwód bioder wystarczy podzielić przez 6,28 i będziemy mieli nasze r :)

Znając tę wartość, możemy teraz łatwo obliczyć R, czyli promień dużego koła. Jak? Wystarczy dodać r do planowanej długości spódnicy. Załóżmy, że chcemy otrzymać spódniczkę o długości 50 cm. Wtedy obliczenie będzie wyglądało tak:

R = 14 cm + 50 cm  = 64 cm

Ufff! Możemy zająć się materiałem. Uważnie przyjrzyj się sposobowi jego złożenia - to klucz do prawidłowego kształtu spódnicy! Najpierw składamy spódnicę prawą stroną do prawej strony:Teraz przypnij koniec centymetra krawieckiego szpilką do rogu złożenia i odmierz długość r po łuku rysując linię. Możesz do tego celu użyć również linijki krawieckiej wyznaczając punkty, które później połączysz. Następnie powtórz to samo z długością R.

W przypadku, kiedy nie zamierzasz przyszywać do spódnicy gumy i wolisz wciągnąć ją do środka lub zastąpić wstążką z ozdobną kokardą, zaznacz powyżej linii wyznaczanej przez promień r margines o wielkości nieco ponad 2x szerokość gumy. Od dołu zostaw natomiast margines na podwinięcie (około 2 cm). 

Wytnij spódnicę wzdłuż zewnętrznych linii. Rozłóż na płasko i sprawdź, czy wszystko udało się jak należy.

Do otworu na talię przyszyj gumkę. Uwaga - różne gumy mają różną rozciągliwość. Czasami potrzeba 80% obwodu, a czasem 75%... W tym przypadku potrzebujemy takiej długości, żeby była możliwie jak najbardziej dopasowana do talii, ale przechodziła przez biodra. Jeśli masz pod ręką więcej gumki, sprawdź najpierw jak zachowa się pętla z gumy o wybranej długości - jeśli nie jest ani za ciasna ani zbyt luźna, możesz przystąpić do jej wszywania.

Przypnij gumę szpilkami w przynajmniej czterech miejscach, na całej długości, prawą stroną do prawej strony materiału. Pamiętaj, że guma musi być lekko rozciągnięta, aby pasowała do obwodu spódniczki. Najlepiej przyszywać gumę ściegiem elastycznym, takim jak trójskok (przerywany zygzak):Szyj w taki sposób, aby przyszyć gumę na górnej krawędzi - reszta powinna wystawać. Następnie zawiń gumę do środka i przyszyj od dołu - dzięki temu będzie niewidoczna :) 

Następnie obrzuć (np. zygzakiem) dolny brzeg i podwiń, pomagając sobie żelazkiem i szpilkami. Na wszelki wypadek użyj fastrygi przed rozpoczęciem szycia, ponieważ nadmiar materiału i fałdki mogą utrudnić Ci szycie "z marszu". Przed podwinięciem warto też odwiesić lekko zwilżoną spódnicę na 24 godziny i dać materiałowi się ułożyć. Po takim zabiegu brzeg spódnicy trzeba na nowo wyrównać względem osi koła, ponieważ materiał rozciągnie się nierównomiernie. 

Gotowe! :)

Tutaj możesz zobaczyć podobną spódnicę w wersji przygotowanej przez naszą koleżankę Magdę:
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=AuAWGM-L4eg

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz pytać! Chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem w godzinach pomiędzy 8:00 a 16:00 we wszystkie dni robocze pod numerami: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem e-mailowym: sklep@galerialucznik.pl.(WLE)

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

pixelpixelpixelpixel