Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maszyna do szycia dla początkujących

2022-01-23
Maszyna do szycia dla początkujących

Jaką maszynę do szycia wybrać dla osoby początkującej? Wiele osób zgadza się, że maszyna do szycia do nauki powinna łączyć kilka podstawowych cech. Jak wybrać maszynę do szycia na początek i jakie cechy powinna spełniać? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym wpisie.

Generalnie jeśli chodzi o wybór pierwszej maszyny do szycia najczęściej spotyka się dwie "szkoły" i dwie różniące się między sobą rady:

  1. Maszyna jak najtańsza i posiadająca jak najmniej funkcji.
  2. Maszyna zaawansowana, która posłuży również po zakończeniu nauki szycia.

W obu podejściach jest trochę racji, ale przyjrzyjmy się bliżej problemowi. Zaczynając od początku.

Funkcje maszyny do szycia

Głównym zadaniem maszyny będzie szycie kilkoma podstawowymi ściegami, których używa się przez większość czasu. Są to przede wszystkim ścieg prosty oraz zygzak o różnej szerokości i gęstości. Obecnie standardem jest już obecność w maszynach również ściegów elastycznych, overlockowych czy ściegu krytego. W przypadku maszyn do szycia Łucznik wyjątek stanowią jedynie modele przeznaczone dla dzieci.

Generalnie rzecz biorąc, najwięcej udogodnień szycia mają zwykle elektroniczne maszyny do szycia. Mamy tu na myśli głównie funkcje takie jak automatyczne ryglowanie, programowanie igły, szycie automatyczne, czy automatyczne obcinanie nici. Nie są one konieczne do pracy na maszynie, ale czynią ją bardziej komfortową, a naukę - szybszą. Wbrew pozorom może to być odpowiednia maszyna do szycia dla początkujących. Takie maszyny posiadają fabrycznie wgrane ustawienia domyślnych parametrów każdego ściegu. Sprawia to, że prawie nie musimy przejmować się tym, że coś zrobimy nie tak: maszyna pokaże na ekranie proponowaną stopkę do danego ściegu lub pokieruje po kolei przez wszystkie czynności konieczne do wykonania w danym procesie, a przy próbie wprowadzenia nieprawidłowych ustawień wyda ostrzegawczy sygnał.

MASZYNA DO SZYCIA ŁUCZNIK MALWINA 2070 W KOMPLECIE ZE STOLIKIEM
MASZYNA DO SZYCIA ŁUCZNIK HELENA 2060

Maszyną elektroniczną nie musimy też operować przy pomocy nożnego regulatora (choć oczywiście możemy). Dla wielu osób początkujących możliwość szycia po wciśnięciu pojedynczego przycisku bywa wielkim ułatwieniem.

W przypadku osoby początkującej warto również sprawdzić, czy maszyna posiada automatyczny nawlekacz nici. Jest to funkcja, która oszczędzi wielu nerwów podczas procesu nauki, kiedy to nić ma prawo spadać, rwać się i ogólnie "nie słuchać poleceń". W takim przypadku nie będzie konieczności żmudnego celowania w oczko igły, a wystarczy nacisnąć dedykowaną dźwignię.

Zastosowanie

Najprostsze modele maszyn do szycia znajdują zastosowanie głównie w szyciu z materiałów o prostej strukturze, takich jak tkaniny bawełniane. Nieco gorzej będą radzić sobie z materiałami o bardziej skomplikowanej budowie, na przykład rozciągliwymi, elastycznymi dzianinami lub materiałami grubszymi. Taka maszyna świetnie sprawdzi się natomiast w szyciu pierwszych projektów, takich jak poduszki, woreczki, fartuszki, workoplecaki, nerki, tulipany i inne, co pozwoli nam zorientować się, czy szycie "jest dla nas", sprawia nam frajdę i chcemy rozwijać hobby.

Prędzej czy później może się okazać, że zechcemy stworzyć coś z trudniejszego materiału - na przykład mięciutką maskotkę z pluszu lub minky lub torebkę z grubszego materiału. Dlatego wiele osób poleca mimo wszystko kupno maszyny wszechstronnej, takiej która sprawdzi się również jako podstawowa maszyna domowa, a niekoniecznie najmniejszej i najprostszej - i szczerze mówiąc, przychylamy się do takiego rozwiązania.

MASZYNA DO SZYCIA ŁUCZNIK TERESA
MASZYNA DO SZYCIA MARILYN 2018 HD

Z punktu widzenia finansowego przeważnie bardziej opłaca się kupić jedną pełnowymiarową maszynę, niż za jakiś czas wymieniać na bardziej wielofunkcyjną. Jeśli już wiesz, że chcesz szyć i będzie Ci to sprawiało radość - nie wahaj się i wybierz dobry sprzęt! Wszystkie nasze maszyny to podstawowe modele do użytku domowego.

Budżet

Maszyny szerszego zastosowania są droższe, a wraz ze wzrostem "klasy" rośnie liczba dostępnych udogodnień i funkcji. Maszyny niższej klasy są też na ogół mniej trwałe i gorzej znoszą błędy popełniane w procesie nauki w porównaniu z tymi droższymi- na co również warto zwrócić uwagę. Można potraktować to jako plus - kupić maszynę do szycia dla początkujących "do zajechania", a później zainwestować w nieco lepszą. Można też rozważyć zakup maszyny przynajmniej ze średniej półki, która posłuży nam również do dalszego rozwoju hobby, na dobre i na złe, do różnych materiałów i pomysłów.

Na pewno warto wziąć pod uwagę trzy rzeczy:

  • czego oczekiwalibyśmy od maszyny
  • co konkretnie chcemy szyć
  • jak dużą kwotę chcielibyśmy przeznaczyć na sprzęt

Następnie pozostanie tylko przeanalizowanie dostępnych opcji i ewentualne dozbieranie kwoty dzielącej nas od zakupu maszyny spełniającej nasze podstawowe wymagania.

5% rabatu na maszyny do szycia Łucznik

5% rabatu na pierwsze zamówienie w Galerii Łucznik

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod dający 5% rabatu na Twoje pierwsze zamówienie, niezależnie od jego wartości. Kupuj maszyny i inne szyciowe akcesoria w jeszcze lepszych cenach. Zapisz się tutaj.

Nie wiesz jak użyć kodu? Tutaj znajdziesz instrukcję.


Szyciowy helpdesk

Masz więcej pytań? Chętnie rozwiejemy twoje wątpliwości. Jesteśmy do Twojej dyspozycji we wszystkie dni robocze od 8 do 17. Skontaktujesz się z nami poprzez naszego maila: sklep@galerialucznik.pl lub telefony: +48 71 32 73 140+48 71 32 73 138+48 667 550 201

(WLE)

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixel