Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozpoczynanie i kończenie ściegu

2020-09-29
Rozpoczynanie i kończenie ścieguNa maszynie do szycia nie wystarczy wykonać pojedynczego przeszycia, aby było ono trwałe i mocne. Potrzebujemy zabezpieczenia na obu końcach, aby uniemożliwić niciom rozplątywanie się i prucie ściegu. Tak jak przy szyciu ręcznym potrzebujemy pętelki na początku i na końcu szwu. Jak zatem prawidłowo zacząć i zakończyć ścieg przy pomocy maszyny?

Zacznijmy od tego, że maszyna do szycia wykonuje szwy przy pomocy dwóch nici - górnej i dolnej. Są one wzajemnie zapętlone i dzięki temu trzymają materiał "w ryzach". Jeśli jednak ścieg zostanie nagle przerwany, jego struktura będzie się stopniowo luzować, aż całkiem ulegnie rozpruciu. Co zrobić, żeby szew się nie pruł?
 
Rozwiązanie zna każdy, kto kiedykolwiek miał okazję ręcznie przyszywać guzik lub cerować dziurę - potrzebne są supełki. Najlepiej po obu stronach ściegu i takiej wielkości, aby uniemożliwiły wysunięcie się nici spomiędzy włókiem materiału. Można też zaczepić nitkę o poprzednio wykonany szew lub wykonać kilka przeszyć w jednym miejscu, aby nitka zaplątała się o samą siebie już w materiale. Dawniej, czasami takie klasyczne supełki wiązano ręcznie nawet podczas szycia na maszynie. Dziś pomagają nam w tym nowoczesne, automatyczne funkcje maszyn.


Co to jest rygiel krawiecki?

Poprawny, wykonany zgodne ze sztuką krawiecką szew na materiale kończy się i zaczyna ryglem - czyli właśnie pętelką blokującą. Poprawnie zaryglowany ścieg nie ma prawa puścić podczas zwykłego użytkowania uszytego przez nas wyrobu. 


Na tym zdjęciu widzimy ścieg pozbawiony rygla. Jak widać, pruje się niemal od razu i z łatwością można oddzielić jeden material od drugiego. Tak uszytej sukienki za długo nie ponosimy ;) 
Natomiast jeśli ścieg zostanie zabezpieczony ryglem, jego końce pozostaną na swoich miejscach. Oczywiście do celu zdjęcia wykonaliśmy więcej przeszyć, niż było to konieczne (żeby wyraźnie było widać zgrubienia). Rygiel wykonany na początku i na końcu szycia zabezpiecza ścieg i utrzymuje go w miejscu. Jak zacząć i zakończyć szycie na maszynie?

W zależności od funkcjonalności naszej maszyny, ścieg możemy zabezpieczyć na dwa sposoby. Nawet najprostsze maszyny do szycia wyposażone są obecnie w wygodną dźwignię szycia wstecznego, której możemy użyć do tego celu. W bardziej zaawansowanych, elektronicznych modelach, możemy również użyć specjalnego przycisku automatycznego ryglowania. Ale o tym za moment.

Ryglowanie za pomocą szycia wstecz

Aby zabezpieczyć ścieg podczas szycia na maszynie mechanicznej, musimy zidentyfikować dźwignię szycia wstecznego na naszej maszynie. Jest ona zwykle oznaczona zawiniętą strzałką. Tak prezentuje się na maszynie Polonia 2018:


Dźwignia taka przełącza naszą maszynę na szycie wsteczne tylko i wyłącznie, kiedy jest wciśnięta. Szyjąc wstecz, musimy więc manewrować materiałem przy pomocy jednej ręki, a drugą ręką przytrzymujemy dźwignię w dole. 
  • Najlepiej jest rozpocząć szycie klasycznie, wprzód, na długość około 5-7 mm.
  • Następnie cofamy szycie do początku przytrzymując jednocześnie dźwignię.
  • Potem puszczamy dźwignię i wracamy do szycia wprzód, pilnując aby szycie cały czas odbywało się po tej samej linii.
Identycznie postępujemy podczas kończenia szycia. 
Takich przeszyć "przód-tył" możemy wykonać oczywiście więcej, jednak na ogół potrójne zabezpieczenie jest w zupełności wystarczające. 

Automatyczne ryglowanie

Bardziej funkcjonalne maszyny do szycia, oprócz tradycyjnego ryglowania szyciem wstecz posiadają również przycisk automatycznego ryglowania, za pomocą którego wykonujemy pętelkę jednym naciśnięciem przycisku. Tak wygląda funkcja automatycznego ryglowania w modelu Marilyn 2018:


Aby zabezpieczyć ścieg podczas szycia na tego typu maszynie, wystarczy nacisnąć ten przycisk przed rozpoczęciem i po zakończeniu szycia. Maszyna wykona wtedy kilka przeszyć w miejscu, aby zapętlić koniec ściegu. 
Prawda, że proste? :)
Taki sposób zabezpieczania szwu jest dużo bardziej estetyczny, niemal niewidoczny. Warto więc wykorzystać go szyjąc ściegami ozdobnymi.
W jeszcze bardziej zaawansowanych maszynach, takich jak Helena 2060, można też zaprogramować automatyczne ryglowanie. Maszyna wykona je wtedy sama, za każdym razem, kiedy zakończymy szycie danego ściegu. 


Warto zauważyć, że maszyny elektroniczne zwykle dają nam wybór pomiędzy tradycyjnym operowaniem nią, a nowoczesnymi funkcjami. Dają nam więc możliwość również ręcznego zabezpieczania ściegu szyciem wstecz. 
Wystarczy nacisnąć na przycisk oznaczony tradycyjną strzałką i przytrzymać go. W maszynach komputerowych, takich jak wspomniana Helena 2060 czy Patrycja 2070, możemy całkiem przełączyć maszynę na szycie wsteczne i wykonywać rygiel mając możliwość manewrowania materiałem za pomocą obu rąk.Ścieg - blok zabezpieczający 

W maszynach elektronicznych, które posiadają automatyczne obszywanie dziurki na guzik możemy wykonać również blok zabezpieczający. Przyda się on do wykończenia elementów wyjątkowo narażonych na rozprucie podczas użytkowania.
Taki blok to specjalny ścieg wykonany na stopce do automatycznego obszywania dziurek na guziki. Na maszynie tradycyjnej można zastąpić go zwykłym ściegiem satynowym wykonanym przy pomocy zagęszczonego zygzaka. Podsumowanie

Chyba wyczerpaliśmy już temat :) Pamiętajcie, aby zawsze wykonywać zabezpieczenie na obu końcach ściegu - chyba, że koniec ściegu będzie schowany, na przykład pod lamówką lub podwinięciem. W maszynach elektronicznych rodzaj zabezpieczenia można dobrać do rodzaju szwu, który wykonujemy. Ścieg prosty można zabezpieczyć porządnym ryglem na szyciu wstecznym, natomiast ściegi ozdobne będą wyglądały zdecydowanie lepiej przy użyciu rygla automatycznego.


Masz pytania? Szukasz maszyny dla siebie?

Jeśli uważasz, że nie wyczerpaliśmy tematu, zawsze możesz dopytać nas o szczegóły :) Na wszystkie szyciowe pytania odpowiadamy pod numerem telefonu: +48 71 32 73 138 oraz adresem mailowym: sklep@galerialucznik.pl.
(WEL)
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixelpixelpixelpixel