Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje ściegów krawieckich, które przydają się podczas szycia

2023-05-15
Rodzaje ściegów krawieckich, które przydają się podczas szycia

Opanowanie umiejętności szycia ręcznego lub maszynowego wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań i często wymaga ciągłego doskonalenia swoich zdolności. Oprócz tworzenia przemyślanych projektów i umiejętności przestrzennego myślenia niezwykle ważna okazuje się również technika szycia oraz w przypadku szycia maszynowego wiedza dotycząca prawidłowej obsługi poszczególnych urządzeń.

Znajomość wspomnianych zagadnień staje się niezwykle ważna podczas wykonywania wielu projektów, a same szwy okazują się niezbędnym elementem tworzenia niemalże każdego rodzaju odzieży.

Z tego powodu naukę szycia warto rozpocząć od dowiedzenia się, jakie są podstawowe rodzaje ściegów ręcznych i rodzaje ściegów maszynowych, a także od tego, czym różni się pojęcie szwów od ściegów. 

Rodzaje szwów – czym różnią się od ściegów i co warto o nich wiedzieć?

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z szyciem, niekiedy mylą rodzaje szwów ze ściegami. Dzieje się tak, ponieważ niekiedy poszczególne nazwy szwów i rodzajów są używane zamiennie, co może wprowadzać niektórych w błąd i utrudniać opanowanie każdej z technik.

Dlatego warto wspomnieć, że jeśli chodzi o rodzaje szwów, ich głównym zadaniem jest połączenie ze sobą dwóch różnych kawałków materiałów, tworząc w ten sposób rękaw, nogawkę czy inne elementy odzieży. Z tego też powodu w sytuacji, kiedy w miejscu łączenia materiałów pojawia się rozdarcie, często mówimy, że rozeszły się szwy.

Z kolei rodzaje ściegów maszynowych lub ręcznych odnoszą się do wzoru, w jakim układa się nić podczas szycia. To sprawia, że wyróżniamy nie tylko ściegi podstawowe, ale także ściegi ozdobne, których najważniejszą funkcją staje się dodanie danej kreacji wyjątkowego charakteru.

Ściegi ręczne i mechaniczne – najważniejsze rodzaje ściegów i ich funkcje

Podstawowe ściegi krawieckie możemy z powodzeniem podzielić na dwie różne kategorie – na rodzaje ściegów ręcznych i rodzaje ściegów maszynowych. Jak sama nazwa wskazuje, ściegi podstawowe ręczne wykonujemy bez użycia maszyny, co wymaga bardzo dużej precyzji i świetnie opanowanej techniki. Z tego też powodu ściegi krawieckie wykonywane ręcznie niekiedy sprawiają, że realizacja danego projektu trwa nieco dłużej i okazuje się bardziej męcząca.

Warto jednak wspomnieć, że jeśli chodzi o rodzaje ściegów ręcznych, możemy przede wszystkim wyróżnić trzy kategorie, czyli:

  • ściegi łączące,
  • brzegowe,
  • ozdobne.

Czym różnią się one między sobą i kiedy najczęściej są wykorzystywane?

Ściegi krawieckie łączące wykorzystuje się podczas zszywania ze sobą różnych materiałów. Dlatego też powinny one wyróżniać się gęstym osadzeniem nici, a także wytrzymałymi przeszyciami, które zapobiegną rozwarstwianiu się materiałów. Takimi cechami charakteryzują się między innymi ściegi podstawowe łączące fastrygowe, stębnowe, łańcuszkowe, pętelkowe, kryte czy pikowe.

Z kolei ściegi brzegowe zabezpieczają boczne szwy przed rozejściem się i postrzępieniem materiału. Spośród nich wyróżniamy głównie ścieg obrzucający lub dziergany.

Do ostatniej grupy należą ściegi ozdobne, które w przeciwieństwie do pozostałych rodzajów znajdują się na widoku i zwykle dodają poszczególnym kreacjom wyrazu. Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o ozdobne ściegi krawieckie, możemy wyodrębnić z nich wiele pięknych wzorów, ale wciąż powstają nowe rodzaje ściegów ozdobnych, które wynikają z kreatywności projektantów.

W ściegach mechanicznych również wyróżniamy rodzaje łączące, boczne i ozdobne. Możliwość wyboru poszczególnych wzorów wówczas zależy przede wszystkim od maszyny do szycia – nowsze modele tego typu urządzeń umożliwiają sprawne wykonanie nawet kilkudziesięciu różnych ściegów.

Z tego powodu takie rozwiązanie okazuje się idealną propozycją dla osób, którym zależy na szybkim ukończeniu danego projektu oraz na wyjątkowej precyzji w wykonaniu poszczególnych łączeń. Warto również zauważyć, że ściegi krawieckie mechaniczne bardzo dobrze sprawdzają się podczas pracy z materiałami o różnej grubości, które bywają podatne na uszkodzenia w postaci rozdarcia tkaniny.

Szyciowy helpdesk

Masz więcej pytań? Chętnie rozwiejemy twoje wątpliwości. Jesteśmy do Twojej dyspozycji we wszystkie dni robocze poprzez naszego maila: sklep@galerialucznik.pl oraz telefony: +48 71 32 73 140 oraz +48 71 32 73 138.

Napisz lub zadzwoń, a nasze specjalistki podpowiedzą na Twoje wszystkie pytania!

pixelpixelpixelpixel