Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zawojuj świat zamków błyskawicznych!

2018-03-01
Zawojuj świat zamków błyskawicznych!Historia zamka błyskawicznego sięga już niemal 100 lat! Używane przez nas suwaki działają według rozwiązania pomysłu szwedzkiego inżyniera Gideona Sundbacka, który uzyskał na nie patent w 1917 r.

Początkowo zamki jego pomysłu wykorzystywano w odzieży lotniczej, ale pierwsze zapięcia podobne do dzisiejszego zamka błyskawicznego wynaleziono w połowie XIX wieku przez Eliasa Howe, który złożył patent na ulepszoną maszynę do szycia i jako pierwszy zastosował w konstrukcji dwie oddzielne nitki, z których jedna wprowadzana była przez igłę z oczkiem, przy ostrzu tworząc z niej pętlę.

Kiedy zaczynamy przygodę z szyciem, jednym z wyzwań, z którym przychodzi nam się zmierzyć, jest umiejętność wszycia zamka do wymarzonej kreacji lub własnoręcznie uszytej kosmetyczki. Okazuje się jednak, że możemy wyróżnić ich kilka rodzajów, a co za tym idzie, sposobów wszywania więc warto się z nimi dobrze zaznajomić. Jest ich mnóstwo. Zamki spiralne, zamki kostkowe, zamki kryte, metalowe... Zamki możemy kupować także w różnych wariantach: jedno- lub dwusuwakowe,  rozdzielcze, nierozdzielcze, non lock i auto lock.

Radzimy zacząć eksperymentowanie z najdelikatniejszym zamkiem spiralnym, który chętnie będzie współpracował nawet z mniej zaprawioną w bojach krawcową. Możesz zwojować świat zamków używając wyłącznie trzech rodzajów stopek. Stopki uniwersalnej, półstopki nazywanej często stopką do wszywania zamków oraz stopki do zamków krytych.

Wybierając stopkę uniwersalną szyjesz w dość dużej odległości od łańcucha spinającego. Krawędź stopki trzeba prowadzić bezpośrednio przy nim.

Półstopka (stopka do wszywania zamków), pozwala nam szyć w bliższym dystansie do łańcucha zamka niż stopka uniwersalna. Możemy ją mocować w maszynie zależnie od tego, czy będziemy szyć z lewej lub prawej strony.  Jej charakterystyczną cechą jest uskok od spodu stopki.

Stopkę do zamków krytych charakteryzują rowki wyżłobione w podstawie stopki, prawy i lewy, umiejscowione symetrycznie względem środka stopki. Ich zadaniem jest równomierne odchylanie ząbków zamka, dając nam możliwie największy komfort w trakcie jego wszywania. Prawidłowo wszyty zamek kryty powinien być praktycznie niewidoczny.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018

Polecane

pixelpixelpixelpixel