Witamy w XXI wieku!
W elektronicznych maszynach do szycia przede wszystkim za tworzenie ściegów odpowiada zaprogramowany moduł elektroniczny, który przy pomocy silników krokowych porusza igielnicą "na boki", a także reguluje pracę ząbków transportu tworząc wzór ściegu, dziurkę na wymiar guzika czy literkę alfabetu. Te silniki krokowe sterowane są przez mały komputer (a dokładniej układ scalony) wbudowany w płytę główną maszyny. Elektroniczne maszyny posiadają m.in. funkcje takie jak odbicie lustrzane ściegu, łączenie w pamięci sekwencji ściegów ozdobnych, automatyczne ryglowanie, elektroniczne programowanie dziurki na wymiar guzika, automatyczne cięcie nici, możliwość projektowania własnych ściegów czy też dostosowanie ściegów i zapisanie parametrów w pamięci maszyny.
Pamiętaj, że nie wszystkie opisane poniżej funkcje występują w każdej z maszyn elektronicznych - zawsze dokładnie przeczytaj opis samej maszyny przed zakupem, by upewnić się, że ma ona wszystkie te funkcje których Ci potrzeba.
Maszyny elektroniczne posiadają bębenki z chwytaczem rotacyjnym, które pracują ciszej niż te z chwytaczem wahadłowym. Wymiana szpulki dolnej w chwytaczu rotacyjnym jest zdecydowanie łatwiejsza, możemy na bieżąco kontrolować ilość nici w dolnej szpulce.
Maszyny elektroniczne pozwalają z reguły ustawić maksymalną szerokość ściegów w zakresie do 7 mm. Ważny wpływ na podawanie materiału oraz na precyzyjne szycie ma transporter, który w maszynach elektronicznych Łucznika ma aż 7 ząbków.
Aby zabezpieczyć ścieg przed pruciem możemy skorzystać z funkcji szycia wstecz lub z automatycznego ryglowania, dzięki któremu możemy zabezpieczyć ścieg przed pruciem. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk i maszyna sama wykona rygiel – zakończy szycie, zawiązując nici górną i dolną.
Maszyny elektroniczne posiadają ekran LCD, który ułatwia obsługę. Znajdziemy tam informacje o wszystkich ustawieniach i doborze stopek do konkretnego ściegu.
Szycie bardzo ułatwi nam pozycjonowanie igły, dzięki któremu możemy zadecydować czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał) czy też ma być na górze.
Automat do obcinania nici to kolejne ciekawe ułatwienie. Gdy zakończymy szycie i naciśniemy odpowiedni przycisk maszyna sama obetnie nici (górną i dolną). Zrobi to pod materiałem, w taki sposób, że na wierzchu wszystko wyglądać będzie idealnie.
Oprócz sterowania za pomocą tradycyjnego rozrusznika bardzo często mamy także możliwość szycia przy użyciu przycisku START/STOP oraz precyzyjnego suwaka płynnej regulacji prędkości szycia. Funkcja ta przydaje się, jeśli zależy Ci na precyzji i zamierzasz np. przy minimalnej prędkości wyszywać/naszywać aplikacje. Dzięki takiej funkcji możesz ustawić pożądaną prędkość szycia inie przejmować się zbyt mocnym naciśnięciem regulatora obrotów.
Maszyny posiadają pojemną pamięć kombinacji znaków i ściegów dekoracyjnych wybrane ściegi można zapisywać w pamięci.
Brzmi dobrze? To teraz poczytaj na temat sztandarodwej maszyny elektronicznej ze stałni Łucznika - wspaniałej Carmen!
Dzięki Carmen bowiem szycie jest idealne! Maszyna Carmen ma nowoczesny design - zaprojektowana została przez hiszpańskich inżynierów. Ergonomiczna i stabilna bryła, duże pole pracy z podwójnym oświetleniem LED i funkcja automatycznego szycia czynią z niej istny kombajn roboczy, zaś automatyczne obcinanie nici oraz automatyczny nawlekacz igły znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę.
Maszyna Carmen wyposażona jest aż w 272 programy szycia, w tym 100 ściegów użytkowych oraz 172 litery, cyfry oraz symbole.
Największym jednak atutem który wyróżnia Carmen na tle innych maszyn jest jest stabilna, wytrzymała obudowa oraz sam sposób sterowania maszyną. W Carmen sterowanie odbywa się bowiem poprzez wbudowany ekran SMART, który pełni rolę panelu obsługi maszyny. Myśl o tym jak o szyjącym smartfonie.
Maszyna pozwala nam na wybór jednego z 7 języków oprogramowania, a wbudowana instrukcja obsługi krok po kroku poprowadzi Cię przez cały proces pierwszego uruchomienia maszyny i zdecydowanie ułatwi zapoznanie się z Twoja nową „przyjaciółką”.
Biblioteka ściegów oraz parametry takie jak gęstość i szerokość ściegu zostały ustawione fabrycznie w sposób gwarantujący optymalną pracę urządzenia, zaawansowany użytkownik może jednak ustawienia te zmodyfikować - ale tylko w dopuszczalnym zakresie, gdyż maszyna nie przyjmie błędnych ustawień, które mogłyby doprowadzić do jej uszkodzenia lub zagrozić bezpieczeństwu użytkownika. Precyzja i bezpieczeństwo gwarantowane!
Poza swymi podstawowymi (i rozszerzonymi, ale bardzo użytecznymi) funkcjami Carmen posiada również zapisaną w pamięci wbudowaną bazę inspiracji szyciowych, jak również 10. tutoriali z prostymi krawieckimi wyzwaniami. Sprawia to, że jakkolwiek najwięcej wyciągną z jej możliwości zaawansowani użytkownicy, to jednak początkująca krawcowa również nie napotka problemów w obsłudze.
Naprawdę - niech ta technologia Cię nie przeraża! Wiemy doskonale, że komputery i ekrany dotykowe nie są pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą na myśl gdy rozważamy wybór maszyny do szycia. Ten natłok możliwości, opcji i trybów może być przytłaczający... ale tylko w teorii. Wygodny, intuicyjny interfejs maszyny sprawia bowiem, że jej obsługa to czysta przyjemność i tak zwany no-brainer (lub, mówiąc po naszemu - operowanie maszyną jest dziecinnie proste), a co więcej nie musisz się martwić, że coś zrobisz nie tak. Dzięki zaprogramowanym trybom i możliwości ich modyfikacji tylko w ograniczonym, bezpiecznym zakresie, maszyna wymaga bowiem o wiele mniej uwagi, doświadczenia i wiedzy, niż klasyczne, mechaniczne maszyny.
Dla doświadczonej krawcowej to tylko oszczędność czasu, dla osoby początkującej jednak coś niezastąpionego. Pomyśl tylko, ile oszczędzisz nerwów, ile igieł uratujesz przed połamaniem i ile razy ominie Cię sięganie po prujkę (już nie mówiąc o braku konieczności przesiadywania w szpitalnej kolejce, bo stopka nie była opuszczona a palec zszedł w bok...).
Same plusy - nieważne, czy jesteś osobą początkującą czy zaawansowaną! Pamiętaj: technologia to Twój przyjaciel!
Pewne rozwiązania pozostają jednak niezmienne. Maszyną sterujesz przy użyciu tradycyjnego rozrusznika, choć jeśli zechcesz masz także możliwość szycia przy użyciu przycisku START/STOP. Idealne rozwiązanie, gdy przeszyć musisz długi kawał materiału, taki jak firany czy zasłony, a nie chcesz cały czas regulować prędkości szycia naciskiem stopy. Tym bardziej, że poza zwykłym START/STOP, maszyna w trybie szycia automatycznego może być bardzo precyzyjnie regulowana. Ile razy zdarzyło Ci się "przejechać" ściegiem poza obrys, bo przypadkowo za mocno wcisnęłaś rozrusznik w ostatnim momencie? No to teraz koniec z tym - wystarczy ustawić preferowaną prędkość szycia, włożyć materiał pod stopkę i tylko zmieniać kierunek ściegu. Nic prostszego! Funkcja ta szczególnie przyda się, jeśli zależy Ci na precyzji i zamierzasz np. przy minimalnej prędkości wyszywać/naszywać aplikacje. Albo w drugą stronę - masz przed sobą 30 metrów zasłon do przeszycia? Ustaw wyższą prędkość i niczym się nie przejmuj - pilnuj tylko, by materiał nie zsunął się na bok. Proste? Bardzo!
Krótko mówiąc, Carmen to technologia najwyższej klasy i niesamowita wygoda - a co więcej, wbrew powszechnym opiniom wynikającym z obawy przed skokiem w technologiczne nieznane, niesamowita prostota użytkowania. Nie mówiąc już nawet o oszczędności czasu. Masz przed sobą cały weekend szycia? Zapisz więc w pamięci maszyny kombinację ściegów (koniecznie przetestuj nowe, niespotykane gdzie indziej ściegi!) i ciesz się automatyzacją procesu szycia, przeskakując między ściegami jakbyś przełączała kolejne piosenki w telefonie (ekran dotykowy, więc skojarzenie jak najbardziej na miejscu!). Nagle okaże się, że zamiast siedzieć nad maszyną cały dzień (oczywiście możesz - my nie zabraniamy) załatwisz sobie wolne popołudnie. Znajdzie się więc czas i na dobry film i na kolację we dwoje!
Mało? To lecimy dalej! Maszyna pozwala na wprost perfekcyjne pozycjonowanie igły - możesz ustawić ją w dowolnej pozycji, od prawa do lewa (oczywiście we wspomnianym wcześniej zakresie bezpieczeństwa). To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż standardowe ustawienie lew-centrum-prawo i zabawy z przesuwaniem materiału, prawda?
Dużo moglibyśmy jeszcze o tej maszynie mówić, pewnie wygodniej będzie jednak jeśli przeczytasz sekcję "parametry" poniżej. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze, dotyczące maszyny informacje podane w prostej i lekkostrawnej formie. Jak bowiem widzisz, o maszynie tej można by książkę napisać. A w trakcie pisania pewnie by się jeszcze przerodziła w trylogię.
Na koniec jednak raz jeszcze użyjemy słowa "bezpieczeństwo". Nie dla każdego będzie to miało znaczenie, maszyna jednak wyposażona jest w funkcję kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej, uruchomienie maszyny możliwe będzie dopiero po wprowadzeniu indywidualnego PINu. Koniec chowania maszyny w szafie w obawie przed bezpieczeństwem małych rączek!
Podsumujmy: jeżeli poszukujesz maszyny z szerokim zakresem ściegów dekoracyjnych, możliwością wyszywania alfabetu, rozbudowanymi funkcjami edycji ścieguoraz pomocniczymi funkcjami takimi jak pamięć kombinacji ściegów, regulacja docisku stopki na materiał, wysokie podnoszenie stopki, a do tego cenisz sobie wygodę, prostotę użytkowania, bezpieczeństwo, intuicyjność i nieposkromione możliwości a zarazem nie są Ci straszne nowoczesne technologie (lub chętnie zaczniesz z nimi przygodę), wówczas powinieneś zdecydować się na zakup maszyny Carmen. To naprawdę najlepsza możliwa opcja!