Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tłusty czwartek

2020-02-18
Tłusty czwartek

W tłusty czwartek królują tradycyjnie pyszne pączki z różnym nadzieniem, donuty oraz faworki. Jest to dzień, w którym każdy znajdzie wśród oferowanych słodkości coś dla siebie! Choć można również samemu wykonać na przykład pyszne popcakes. Potem pewnie przyjdzie chwila refleksji z powodu przybranych kilogramów, ale będzie rok, by przygotować się na kolejne słodkie świętowanie ostatków.
Tłusty czwartek co roku wypada w inny dzień, a to dlatego, że przypada on na ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Ostatni tydzień karnawału z kolei poprzedza Środę Popielcową.

Tłusty czwartek to również początek ostatków. W wielu regionach za ostatki uważa się ostatni dzień karnawału (inaczej śledzik). Tak naprawdę mianem tym określa się ostatnie dni karnawału. Ostatki 2020 rozpoczną się 20 lutego i zakończą 25 lutego.

Tłusty czwartek w 2020 roku przypada na dzień 20 lutego, czyli o osiem dni wcześniej niż rok temu. Z kolei w 2021 roku odbędzie się 11 lutego. Środa Popielcowa 2020 będzie miała miejsce 26 lutego.

Tradycję tłustego czwartku wszyscy doskonale znają. Tego dnia można się objadać bez skrępowania i ograniczeń. W Polsce wówczas popularne są pączki oraz faworki, które cukiernie sprzedają w ogromnych ilościach. Wtedy nikt nie przejmuje się nadmiarem kalorii.

W Polsce najpierw był combrowy czwartek. Wówczas kobiety zaczepiały mężczyzn na ulicy, każąc im tańczyć i oddawać część garderoby. Dopiero od XVI wieku w tradycji pojawiły się słodkie pączki, które jemy do dzisiaj.


 Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixelpixelpixelpixel