Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szycie z jeansu

2019-01-11
Szycie z jeansu

Chyba każda szyjąca osoba stanęła kiedyś przed tym zadaniem - skrócić (albo zwęzić) spodnie jeansowe! W tym wpisie radzimy jak najlepiej poradzić sobie z szyciem jeansu, a także innych trudnych, sztywnym materiałów oraz zdradzamy nasze tajne triki. Najpierw przerabianie, a później kto wie - może jeansowa kurtka albo outdoorowy plecak? 


"Cześć kochana, bo ty masz maszynę do szycia, może byś mi przerobiła te jeansy, bo są trochę za luźne?", "Kupiłem spodnie, ale są trochę za długie, może byś mi obleciał na maszynie?". Znasz te pytania? Bo my tak :) Skracanie i zwężanie spodni to jedne z najczęstszych przeróbek krawieckich, jakie wykonujemy na domowych maszynach do szycia. Choć bywa to uznawane za jedną z łatwiejszych prac, warto mimo wszystko poznać kilka najważniejszych zasad obowiązujących przy zszywaniu zgrubień, sztywnych i nieco grubszych materiałów. Najpierw skracanie spodni, a później kto wie... może cała jeansowa kurtka, outdoorowy plecak, elegancka torebka albo etui na laptopa?


Po pierwsze - akcesoria
Szyjąc z grubszych materiałów warto pamiętać o użyciu grubszych igieł oraz mocnych nici. Jeśli chodzi o igły, najwłaściwsze będą igły o numeracji powyżej 90 (np. zestaw JEANS), a w przypadku naprawdę grubych, opornych materiałów - igły do skór, zakończone ostrzem. Przy ich pomocy żaden materiał nie stawi już oporu! Igły takie mają również grubsze oczka, dzięki którym łatwo nawleczemy na nie grubsze nici.

Nici, których warto użyć, to przede wszystkim nici o wyższej grubości oraz wyższej sile zrywającej - w naszym sklepie znajdziesz je pod nazwą Jeans Rock&Roll oraz Jeans Oldschool. W zależności od funkcji elementu wyrobu można użyć również klasycznych nici szwalniczych.


Maszyna szyje krzywo na zgrubieniach
Szycie z grubszych materiałów generuje problem zgrubień, które czasami ciężko przeszyć estetycznie i równo. Maszyna najczęściej skraca wtedy ścieg, często też linia szwu delikatnie się zmienia i powstaje skrzywienie. Skąd bierze się ten problem? Najczęściej przednia część stopki zostaje znacząco podniesiona przez tkaninę, co powoduje, że stopka zapiera się o nią i uniemożliwia to jej równe przesuwanie. Aby wyrównać ścieg, wystarczy podłożyć coś pod tył stopki tak, aby wyrównać jej poziom - najlepiej kawałek złożonego materiału lub grubszy kartonik (1). Wtedy maszyna powinna bez trudu przejść przez zgrubienie nie zmieniając linii ściegu. Niektóre maszyny do szycia wyposażone są również specjalny przycisk, służący do czasowego zablokowania stopki w określonej pozycji - jak na przykład jest to rozwiązane w modelu Marilyn HD 2018.

 

Przydatne triki
Szyjąc jeansy, możemy podwoić obszycia na zewnątrz nogawki lub od wewnętrznej strony uda, aby wzmocnić szwy. Do tego celu idealnie nadaje się podwójna igła, najlepiej o grubości co najmniej 90, a najlepiej 100. Ten sposób szycia przyda się również przy wykończeniu kieszeni, aby ich krawędzie były mocniejsze i wyglądały ładniej. Więcej na temat szycia podwójną igłą przeczytasz TUTAJ

Co, jeśli chcemy uniknąć wyginania szpilek przy okazji operowania grubym materiałem lub nierówności powodowanych przez nie, kiedy chcemy obszyć wąskie nogawki albo spodnie dla dzieci? Z pomocą przyjdzie nam tymczasowy klej do tkanin, który pozwoli utrzymać materiał w ryzach podczas szycia, a jego pozostałości łatwo pozbędziemy się podczas prania. 

Jeżeli nasza maszyna na to pozwala, przy szyciu grubszego materiału pomocne może okazać się zmniejszenie siły docisku stopki na materiał - unikniemy wtedy przepuszczania ściegów. W maszynach nie posiadających tej opcji dobrym wyjściem jest często stopka krocząca (z górnym transportem) poprawiająca równomierny transport warstw materiału dzięki wspomaganiu przesuwania go ząbkami od góry. 

Masz dodatkowe pytania?
Jesteśmy dostępni dla Was we wszystkie dni robocze pod numerami: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem mailowym sklep@galerialucznik.pl. Chętnie służymy swoim doświadczeniem i wszelką pomocą!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019

Polecane

pixelpixelpixelpixel