Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szycie z dzianin - 6 skutecznych rad!

2018-09-07
Szycie z dzianin - 6 skutecznych rad!Czy na myśl o szyciu z dzianiny wzdychasz i machasz ręką ze zrezygnowaniem? Zastanawiasz się czy w ogóle można szyć dzianiny na maszynie, bez udziału overlocka? Podpowiadamy jak szyć dzianin - tych pięknych i wygodnych, lecz wyjątkowo kapryśnych materiałów. 


Dzianiny to materiał powstający przez tworzenie rządków lub słupków wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Ważną cechą tych materiałów jest ich elastyczność, dzięki której wykonane z nich ubrania potrafią być wyjątkowo miękkie i wygodne. Rozciągliwość i miękkość sprawia jednak również, że szycie z dzianiny różni się od szycia z tkanin. Najlepiej, trzeba przyznać, sprawdza się w tej roli overlock. Co jednak, kiedy nie chcesz kupować osobnego sprzętu do tego celu? Szyć z dzianiny można również przy użyciu domowej maszyny do szycia, jednak trzeba pamiętać o kilku niezbędnych regulacjach. Bez względu na to, czy zamierzasz szyć z jerseyu, dresówki, wszywasz ściągacze czy tworzysz sukienkę ze sweterkowej dzianiny, każdy twój projekt może wyglądać doskonale! Pamiętaj tylko, by zastosować się do kilku dzianinowych zasad.

Igły z kulką
Podstawa podstaw – do dzianin zawsze używamy specjalnych igieł, różniących się budową od igieł dedykowanych tkaninom. Igły takie posiadają zakończenie kulkowe, dzięki któremu rozdzielają włókna szytego materiału wchodząc gładko pomiędzy nie zamiast się w nie wbijać. Ich rozmiar dopasowujemy oczywiście stosownie do grubości szytej dzianiny. (Igły do dzianin dostępne są w naszym sklepie: link)

Ściegi elastyczne
To już standard w maszynach do szycia nowej generacji. Zawsze warto jednak wspomnieć, że materiały dzianinowe najlepiej jest szyć przy użyciu elastycznych ściegów takich jak potrójny zygzak, potrójne stębnowanie, ścieg trykotowy czy elastyczny ścieg kryty, aby uniknąć ograniczenia rozciągliwości ubrania na szwie czy też jego rozerwania. Warto również posiadać w maszynie regulację nie tylko długości ściegu, ale i jego szerokości, aby odpowiednio dopasować szycie do wybranego materiału. Wtedy ścieg ma szansę wyglądać perfekcyjnie.

Dobra nić to dobre szycie
Do szycia dzianiny możesz oczywiście użyć nici elastycznych, nie jest to jednak konieczne - przy zastosowaniu odpowiedniego ściegu równie dobry efekt potrafią dać zwykłe nici do szycia maszynowego. Cienkie nici, jedwabne bądź nylonowe, nadają się do szycia z wyjątkowo delikatnych dzianin. Do szycia z dzianin średniej i dużej grubości warto wykorzystać nici uniwersalne bawełniane lub poliestrowo- bawełniane.

Podwójna igła
Niezastąpiona przy wykańczaniu ubrań dzianinowych przy użyciu maszyny do szycia. Uzyskany przy jej pomocy ścieg będzie co prawda różnił się od prawdziwego obszycia overlockowego (tudzież coverlockowego), ale całkiem nieźle go naśladuje – nie tylko wyglądem, ale i rozciągliwością. Za pomocą podwójnej igły wykonamy na przykład równoległe, elastyczne stebnowanie, które dobrze sprawdza się jako zamiennik ściegu drabinkowego. Niektóre maszyny (jak na przykład PatrycjaHelena lub Carmen) posiadają specjalny tryb podwójnej igły ułatwiający dobór odpowiednich ustawień.

Regulacja docisku stopki
Co, kiedy szyty materiał nadmiernie się rozciąga, nie chce się dobrze prowadzić, a ściegi są przepuszczane? Najważniejsze w takich przypadkach jest umiejętne wyregulowanie docisku stopki - ta funkcja potrafi uratować niejeden projekt! Często pojawiającym się problemem w szyciu z dzianin jest utrudniony transport materiału, dla którego dobranie odpowiedniego docisku stopki okazuje się zbawienne. Uwaga, należy robić to delikatnie! Nie każdy model maszyny do szycia posiada dostęp do manualnej regulacji docisku, czasami dostęp do regulacji możliwy jest po zdjęciu górnej pokrywy maszyny, a czasami w ogóle niemożliwy. Warto zwrócić na to uwagę podejmując decyzję o wyborze sprzętu.

Specjalistyczne stopki
Szycie z dzianin może również ułatwić odpowiedni wybór stopki dociskowej, która wesprze nas i maszynę w tym zadaniu.
stopka do delikatnych materiałów posiada budowę zaprojektowaną tak, aby przytrzymać materiał blisko igły oraz płynnie go przesuwać. Dzięki temu dzianiny i tkaniny elastyczne nie rozciągają się podczas szycia, nie dochodzi do przepuszczania ściegów ani wciągania materiału w płytkę ściegową.   
stopka do ściegów overlockowych zapobiegnie rolowaniu i marszczeniu brzegu materiału. Przyda się do wykańczania wyrobów dzianinowych (i nie tylko) oraz utrzyma w ryzach sam ścieg overlockowy maszyny sprawiając, że będzie bardziej równy.
stopka z górnym transportem to gadżet stanowiący remedium na niezliczone problemy z szyciem na maszynie. Wspiera transport szytego materiału od góry, ułatwiając szycie materiałów trudnych, zszywanie wielu warstw oraz… właśnie szycie z dzianin! Warto posiadać ją w swoim krawieckim arsenale.


Masz problem z pracą maszyny?
Przeczytaj nasz wpis o problemach, które możesz rozwiązać samodzielnie lub skontaktuj się z nami- chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem pod numerami telefonów +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem mailowym sklep@galerialucznik.pl.(WLE)
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixelpixelpixelpixel