Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Supergadżet - stopka krocząca

2019-10-22
Supergadżet - stopka kroczącaJak działa stopka krocząca? Sama nazwa może brzmieć nieco dziwnie. Tymczasem ten skromny gadżet to prawdziwa gwiazda wśród akcesoriów do szycia. Stopka z górnym transportem potrafi być prawdziwym remedium na wiele problemów, które sprawiać nam mogą różne typy materiałów a nawet sama maszyna. W tym wpisie postaramy się przybliżyć jak zamontować stopkę kroczącą oraz jak działa górny transport w maszynie.Jeżeli zastanawiasz się nad dokupieniem do swojej maszyny dodatkowych akcesoriów, to z pewnością warto zwrócić uwagę na stopkę kroczącą. Naszym zdaniem, to jedna z najbardziej uniwersalnych, praktycznych i przydatnych narzędzi jakie możesz wybrać. Stopka krocząca ma naprawdę wiele zastosowań - a każde z nich równie ciekawe. Zamontowana w maszynie może znacznie ułatwić wykonywanie wielu typów prac.

Bryła stopki kroczącej jest o wiele większa niż klasycznych stopek, takich jak te przeznaczone do wszywania zamków czy marszczenia. Już pierwszy rzut oka mówi nam, że mechanizm jej działania jest nieco inny. Posiada rozbudowany tył, a jej płozy mają budowę ażurową. Przez otwory w stopce przechodzą ruchome ząbki transportujące materiał. Ich poruszaniem steruje specjalna dźwignia widoczna nad ząbkami. 
Jak działa stopka krocząca?
W zasadzie każda współczesna maszyna do szycia posiada ząbki transportujące materiał. Można je zobaczyć pod stopką, mieszczą się w otworach płytki ściegowej. To one powodują, że nie trzeba samodzielnie przesuwać materiału siłą rąk i maszyna samodzielnie pociąga go w tył. Cała magia działania stopki kroczącej w tym, że jej ząbki transportujące przesuwają materiał również od góry, dzięki czemu obie warstwy materiału przemieszczają się w tym samym czasie i w takim samym stopniu. Ząbki stopki sterowane są przez dźwignię, która podnosi się i opuszcza w miarę tempa wbijania się igły w materiał. 


Do czego służy stopka krocząca?
Takiej stopki można używać w zasadzie w sposób bardzo zbliżony do stosowania stopki uniwersalnej. Równomierne pobieranie materiału zapobiega rozsuwaniu i marszczeniu się materiału, co okazuje się nieocenione między innymi podczas:
 • szycia z dzianin
 • zszywania lub obrzucania wielu warstw materiału
 • szycia z materiałów śliskich, takich jak jedwab, satyna czy muślin 
 • szycia z materiałów trudnych, jak na przykład minky czy lateks
 • zszywania grubych materiałów
 • tworzenia patchworków
 • lamowania, wszywania lamówek
 • pikowania
 • szycia ściegami ozdobnymi
 • szycia po łuku
 • szycia ze skóry, skaju
Jak widać, tak naprawdę zastosowaniom stopki kroczącej nie ma końca - wspomaga ona po prostu jakość samego szycia, czyniąc szew bardziej równomiernym i ładniejszym.


Jak zamontować stopkę kroczącą?
Przede wszystkim najpierw odłącz uchwyt Matic od trzpienia stopki maszyny. Jeśli pierwszy raz demontujesz uchwyt, śruba może być przykręcona dość mocno. Użyj do jej demontażu dołączonego do akcesoriów maszyny wkrętaka (śrubokręta) w odpowiednim rozmiarze.

Po odkręceniu śruby uchwyt stopki (w tym przypadku uchwyt Matic) powinien swobodnie dać się zsunąć z trzpienia stopki maszyny. W przypadku starszych modeli cała procedura może zostać pominięta i zastąpiona po prostu zdjęciem stopki maszyny.


Następnie nałóż stopkę kroczącą w taki sposób, aby jej dźwignia (biały, wystający, ruchomy element) zahaczyła o śrubę mocującą igłę i znalazła się ponad nią - tak jak na zdjęciu. Przeciętnej grubości igła może nie chcieć przejść przez szczelinę pomiędzy płozami stopki - jest to zupełnie normalne. W takim przypadku należy najpierw zaczepić uchwyt stopki kroczącej o trzpień maszyny, a następnie dopiero opuścić igłę i umieścić dźwignię ponad nią.

Teraz pozostaje tylko dokręcenie śruby mocującej stopkę:
I można zacząć szyć :) A oto stopka "w akcji". Prawidłowe działanie stopki kroczącej można zobaczyć na filmie:
Do jakiej maszyny można zamontować stopkę kroczącą?
Stopka krocząca pasuje do wszystkich maszyn marki Łucznik z obecnej oferty, z wyjątkiem maszyn miniaturowych. Można także zamontować stopkę kroczącą do starszych modeli - dobrze współpracuje z Łucznikami z serii 800 (884, 878, 877, 876, 875, 864, 838, 834, 827, 814 i inne).


Problem ze stopką kroczącą
Nie ma sprawy, pomożemy :) +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140 to numery, pod którymi możesz zapytać o poradę dotyczącą montażu i działania stopki, a także w dowolnej kwestii związanej z maszynami marki Łucznik. Kontakt z nami jest możliwy również poprzez adres e-mail: sklep@galerialucznik.pl.(WEL)
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixelpixelpixelpixel