Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sprytne patenty na odkurzanie

2018-07-09
Sprytne patenty na odkurzanie
Choć odkurzanie wydaje się czynnością prozaiczną, wymaga również odrobinę sprytu. Jak odkurzyć mieszkanie naprawdę porządnie, higienicznie i profesjonalnie, niczym perfekcyjna pani lub pan domu?


Wbrew pozorom, kurz nie jest jednolitą substancją, a prawdziwym zapisem historii mieszkania. Zawiera się w nim wszystko, co dostaje się do naszych domów przez szczeliny w oknach i drzwiach oraz na obuwiu, takie jak: piasek, sadza, popiół, pyłki, fragmenty liści, jaja owadów i ich larwy, wydaliny. Na kurz domowy składają się także pozostawione przez ludzi ślady: naskórek, włosy, fragmenty ubrań, włókna tekstylne z mebli i ścian, ziemia, okruszki chleba oraz oczywiście pleśń i roztocza, z powodu których kurz często uczula.

Naukowcy są raczej zgodni, że o ile nie występuje u nas silna reakcja alergiczna, to kurz nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, stanowi natomiast spory problem natury estetycznej- kto chciałby zaprosić gości do domu, w których po kątach fruwają wielkie koty z kurzu? Albo wciąż zmieniać ubrudzone getry raczkującej pociechy?

Odkurzanie najlepiej zacznij od otwarcia okna- powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz jest gorące, a ponadto wzburzone cząsteczki kurzu będą przez jakiś czas unosić się w powietrzu i zagrażać dostaniem się do naszych płuc. Aby nie powtarzać swojej pracy, zachowaj zasadę przesuwania się w kierunku od góry do dołu. Najpierw więc zetrzyj kurz z szafek i półek, a na końcu z podłogi, gdzie opadnie część usuniętego brudu.

Jeśli zależy Ci na usunięciu kurzu z otoczenia, a nie tylko przeniesieniu go w inne miejsce, zapomnij o wszelkiego rodzaju miotełkach! Miotła (również ta do czyszczenia podłogi) większość kurzu podnosi w powietrze, a on już po chwili z powrotem opada. Na podłogę, meble, sprzęty... W trakcie sprzątania lub jeśli tylko coś się wysypało – po prostu wyciągnij odkurzacz, a usuniesz brud na długo.

Ścieranie zacznij od razu na mokro, aby niepotrzebnie nie wzburzać kurzu. Każde miejsce przetrzyj kilkakrotnie lekko wilgotną ściereczką z dodatkiem antystatycznego środka czyszczącego. Nakładaj go na ściereczkę, a nie od razu na mebel- w przeciwnym wypadku powstaną nieestetyczne plamy. Możesz łatwo zrobić własny środek do usuwania kurzu z białych powierzchni, używając kilku plasterków świeżej skórki z cytryny, kilku kropel soku z cytryny lub olejku cytrynowego, łyżki octu i wody. Uważaj, bo cytryna ma właściwości wybielające!

W czyszczeniu trudno dostępnych miejsc, jak przestrzenie pomiędzy, za i pod meblami, żaluzje, czy szczeliny między obiciami kanap i foteli, możesz pomóc sobie przy użyciu lekkiego, ręcznego odkurzacza z wąską końcówką.

Sprzątając samą podłogę przesuwaj się od najdalszego kąta pokoju w kierunku drzwi. Zaglądaj w każdy kąt, pod fotele i wersalkę, bo tam kurzu zbiera się najwięcej. Regularnie sprawdzaj pojemność worka w odkurzaczu, bo przepełniony nie będzie zbierał brudu i twoja praca pójdzie na marne. Małe dywaniki i chodniki warto przed odkurzaniem wytrzepać, a przynajmniej delikatnie potrząsnąć nimi nad podłogą i zebrać powstałe zabrudzenie. W ten sposób przyspieszymy proces czyszczenia.

Być może znasz magiczne działanie sody oczyszczonej, pomagające usuwać nieprzyjemne zapachy? Wykorzystaj ten sposób i posyp dywan sodą około 15 minut przez rozpoczęciem odkurzania. Lekko wetrzyj drobinki sody w dywan i pozostaw (np. na czas odkurzania mebli). Przy okazji czyszczenia usuniesz również zużytą sodę, a dywan odzyska swoją świeżość

Jeśli zachodzi potrzeba, można odkurzać dywan nawet codziennie. Jeśli jednak nie brudzi się on znacznie na co dzień, warto mimo wszystko usuwać z niego gromadzący się kurz około dwa razy w tygodniu. Bardzo istotne jest, aby odkurzanie nie niszczyło runa kobierca. Odkurzanie zawsze powinno odbywać się z włosem, nigdy pod włos! Odkurzanie pod włos powoduje zmuszanie włosa do układania się w nienaturalnej dla niego pozycji, co może powodować jego załamywanie się, wyrwanie z węzła, a co za tym idzie przerzedzenie dywanu. Największym zagrożeniem dla dywanów jest piasek, który powoduje ścieranie się włókien. Także wszelkie pozostałości pożywienia należy usuwać od razu z podłogi, gdyż wdeptane w dywan powodują nie tylko sklejanie się włosów runa, ale i trudne do usunięcia plamy, w których mogą gromadzić się bakterie. Dlatego dobry odkurzacz może być sprzymierzeńcem w walce o zachowanie zarówno czystości, jak i higieny w domu.

Jak odkurzać w domu?

Pierw należy usunąć wszystkie kurze, a następnie odkurzyć powierzchnię.

Jak często odkurzać w domu?

Jeśli zachodzi taka potrzeba, można odkurzać codziennie.(WEL)
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018

Polecane

pixelpixelpixelpixel