Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje ściegów w owerlokach i ich zastosowanie

2023-11-10
Rodzaje ściegów w owerlokach i ich zastosowanie

Rodzaje ściegów maszynowych, które posiada to ściegi przede wszystkim do wykańczania tkanin. Są szczególnie przydatne do obrębiania ubrań, zszywania tkanin elastycznych oraz dzianin. W przypadku rozciągliwych materiałów bardzo ważny jest wybór odpowiedniego szwu. Gdy tkanina rozciąga się, musi on być prawidłowo naprężony i również ulegać rozszerzeniu, bo tylko dzięki temu elastyczne ubrania mogą spełnić swoją funkcję. Poznaj sposoby łączeń dwóch elementów oraz obrzucania krawędzi, które można wykonać przy pomocy dobrego overlocka o licznych rodzajach ściegów. Dzięki tej krótkiej ściągawce będziesz wiedzieć, w jakich sytuacjach sięgnąć po konkretny szew!

Jak ustawić konkretny rodzaj ściegu na overlocku?

Gdy kupujesz nową maszynę, musisz przejrzeć jej instrukcję, by nawlec nowe nici i zobaczyć, jak one biegną. Różne ściegi maszynowe to wzory, które tworzą się przy pomocy igły na krawędziach oraz łączeniach tkanin. Każde urządzenie ma różne rodzaje szwów. Zwróć uwagę na jakich ściegach Ci zależy przy wyborze maszyny, czy potrzebujesz, aby overlock posiadał nożyk obcinający materiał podczas wykańczania, oraz do jakich tkanin chcesz go używać. Aby sprawdzić, która igła odpowiada za konkretny ścieg maszynowy, warto na początek nawlec je w różnych jaskrawych kolorach, by móc później przeanalizować ich tor. Po co to wszystko? Bo im lepiej znasz swoje narzędzie pracy, tym sprawniej będziesz nim operować w przyszłości!

Jak poznać, czy naprężenie nici jest prawidłowe?

Najprościej jest oczywiście przetestować kilka naprężeń na tym samym materiale, zanim puści się „w obieg” sztukę zszywanej odzieży. W ten sposób będzie można je idealnie wyregulować. Należy pamiętać, że owerlokowe maszyny są bardzo podatne na działanie pokrętła – dlatego manipulować nim należy niezwykle ostrożnie, po milimetrze. Nitki bez względu na rodzaj ściegu maszynowego powinny leżeć równo przy tkaninie, nie mogą też wystawać poza jej krawędź i tworzyć pętelki. Wówczas należy zwiększyć naprężenie. Jeśli natomiast jest ono zbyt mocne, wówczas materiał marszczy się – tego efektu należy unikać.

Dlaczego warto przetestować różne rodzaje ściegów?

Jest praktycznie niemożliwe, aby dobrze szyć na maszynie, bez szczegółowego wniknięcia w jej tajniki i funkcje. Osoby, które zasiadają do niej, powinny wiedzieć, jak zastosować ściegi dostępne na maszynie i jakie ustawienia są dla nich najlepsze. Dlaczego? Ponieważ każda tkanina nieco inaczej zachowuje się w stosunku do konkretnego wzoru szwu, ale też grubości czy gatunku nici oraz naprężenia. Dopiero zszywając ze sobą dwa kawałki materiału wybranym ściegiem, możesz zobaczyć, czy będą się one układały względem siebie tak, jak należy, i prezentowały się wystarczająco estetycznie. Pamiętaj, że szwy na ubraniach powinny być jak najmniej widoczne, ale równocześnie elastyczne w stosunku do tkaniny oraz na tyle mocne, by zapobiegały strzępieniu się krawędzi. Różne typy ściegów owerlokowych maszynowych są przeznaczone do konkretnych materiałów i ubrań.

Rodzaje ściegów owerlokowych – poznaj je i wykorzystuj w praktyce!

  • 4-nitkowy należy do najmocniejszych, a wykonuje się go przy pomocy dwóch igieł. Doskonale sprawdza się zarówno do obrzucania, jak i do zszywania, i do każdego rodzaju materiału.

  • 3-nitkowy – prosty doskonały do każdego rodzaju materiałów, rolujący do ozdobnych szali czy poszewek na poduszki, mereżka do obrębiania dolnych krawędzi bluzek czy sukienek, natomiast super elastyczny jest najlepszy do odzieży sportowej i bielizny wymagających dużej rozciągliwości.

  • 2-nitkowy prosty i rolujący, wykorzystuje się je, aby w estetyczny sposób obrzucić bardzo delikatne tkaniny mocno strzępiące się, takie jak szyfon czy jedwab.

Jednym z przykładów zastosowania szwów typu flatlock, czyli 2-nitkowych płaskich, są legginsy – rodzaj spodni, które mają być maksymalnie rozciągliwe, odporne na rozciąganie, a jednocześnie nie mogą mieć wypukłych, wpijających się w ciało szwów. Jak widać, różne rodzaje ściegów owerlokowych pozwolą Ci zaprojektować i wykonać solidne ubrania o wysokiej odporności na częste noszenie czy pranie.

Jak zaprzyjaźnić się ze swoim owerlokiem?

Jeśli dopiero rozpoczynasz owerlokową przygodę, postaw na wysokiej jakości maszynę, która pomoże Ci zrealizować ciekawe projekty, które rodzą się w głowie. Jednak nawet najbardziej intuicyjny sprzęt może Cię zawieść, jeżeli go dobrze nie poznasz. Dokładne przyswojenie instrukcji obsługi to podstawa, jednak aby w pełni wykorzystać możliwości swojego narzędzia, konieczna jest praktyka. Przeszywając różne materiały, testując ustawienia nauczysz się, jak idealnie dobrać ścieg do danej tkaniny. W zależności od tego jaki overlok wybierzemy, będziemy mieli różne rodzaje ściegów maszynowych do wyboru. W każdej instrukcji mamy opisane jakie ustawienie jest optymalne dla danego ściegu. Do dzianiny i rozciągliwych tkanin warto wybierać szwy, które zapewnią efekt elastyczności, natomiast do materiałów delikatnych – te gęstsze, które zabezpieczą krawędzie przed strzępieniem. Zanim wykorzystasz jakikolwiek ścieg maszynowy owerlokowy w praktyce, pobaw się trochę, testując ściegi na skrawkach materiału, zszywając je ze sobą, aby zobaczyć, jak się zachowają. To rodzaj praktyki, która uczyni z Ciebie mistrza!

Polecane

pixelpixelpixelpixel