Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Regulacja docisku stopki w maszynie do szycia

2019-04-24
Regulacja docisku stopki w maszynie do szycia

Po co jest regulacja docisku stopki w domowej maszynie do szycia? Pytanie o funkcję regulacji docisku stopki nie jest zwykle jednym z pierwszych zadawanych podczas poszukiwań nowego sprzętu - a szkoda, bo naszym zdaniem warto ją docenić, ponieważ potrafi rozwiązać wiele problemów!


Docisk stopki - co to jest?
Wbrew pozorom każda maszyna do szycia jakiś docisk stopki posiada - nie każda jednak umożliwia regulację siły tego docisku. Chodzi tu przede wszystkim o siłę nacisku jaką wywiera stopka maszyny na ząbki transportera materiału. Możemy spotkać się z dwoma typami maszyn do szycia:

  • Z dociskiem stopki bez możliwości regulacji jego siły. 
    W takich maszynach docisk stopki reguluje się niejako samoistnie do grubości materiału za pomocą sprężyny (im grubszy materiał, tym mocniejszy docisk stopki). Nie mamy możliwości zmiany siły tego docisku, co może (choć nie musi) skutkować utrudnieniem podczas szycia. Takie rozwiązanie często spotykane jest w prostych maszynach dedykowanych osobom początkującym, gdzie manualna regulacja docisku mogłaby stanowić niepotrzebną komplikację obsługi.

  • Maszyny z regulowanym dociskiem stopki. 
    To maszyny, w których występuje specjalne pokrętło, za pomocą którego można dokręcić lub poluzować, aby dostosować siłę docisku idealnie do szytego materiału. Pokrętło takie zawsze znajduje się bezpośrednio nad stopką, jednak w zależności od modelu może ono wyglądać inaczej.

Regulacja zewnętrzna
Niektóre maszyny posiadają szybki dostęp do tej regulacji - jak na przykład Helena 2060 lub Paulina 512 - jest to po prostu dodatkowa "gałka" w maszynie. Dzięki temu możemy w dowolnym momencie manewrować dociskiem i szybko dostosowywać go, kiedy często zmieniamy rodzaj szytego materiału. Na zdjęciu widzimy regulator posiadamy przez maszynę Paulina 512.


Regulacja wewnętrzna
Niektóre maszyny z pozoru nie posiadające regulacji docisku stopki również dają taką możliwość - po podniesieniu lub zdjęciu elementu obudowy z lewej strony, nad stopką. Jeśli uważasz, że twoja maszyna do szycia nie posiada regulacji docisku, spróbuj to sprawdzić - a możesz się zdziwić :) Takie pokrętło najczęściej nie będzie posiadało jednak oznaczeń, w którym kierunku należy nim manewrować - musimy pamiętać, że dociskamy stopkę kręcąc w prawo, a zmniejszamy docisk kręcąc w lewo. Na zdjęciu widzimy regulator posiadany przez maszynę Martyna 2080.


Kiedy wyregulować docisk stopki?

1. Szycie z dzianiny - aby uniknąć jej rozciągania i marszczenia

2. Przyszywanie aplikacji - aby transport materiału był równomierny i nie uzyskać niepożądanego zmarszczenia lub "nadmiaru" aplikacji

3. Szycie z ekoskóry, vinylu i podobnych materiałów - aby ząbki transportera nie odciskały śladów na materiale

4. Zszywanie kilku warstw materiału - aby odpowiednio utrzymać je "w ryzach" a także w niektórych przypadkach uniknąć przepuszczania ściegu

5. Wykonywanie patchworków, pikowanie


Czy regulacja docisku stopki w maszynie jest konieczna?
Na pewno bywa przydatna. Czy absolutnie konieczna? Raczej nie. Do zdecydowanej większości domowych prac wystarczy standardowo ustawiony docisk stopki regulujący się samoistnie przez ściskanie sprężyny. Jeśli natomiast nasza maszyna do szycia nie posiada tej funkcji, a sądzimy, że byłaby dla nas dużą pomocą, niekoniecznie trzeba od razu kupować nowy sprzęt. W wielu z powyższych sytuacji (np. rozsuwanie się warstw, rozciąganie dzianiny) dobre efekty da również użycie stopki z górnym transportem ("kroczącej").Niemniej jednak - dobrze mieć regulację docisku stopki w swojej maszynie! Wprawionej w szyciu osobie daje ona dodatkowe narzędzie kontroli nad pracą maszyny z materiałem, które można wykorzystać na wiele sposobów.Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel