Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obszywanie dziurek na maszynie

2019-09-04
Obszywanie dziurek na maszynie
Za pomocą maszyny do szycia można przyszywać guziki. A jak mamy już przyszyte guziki, to wypadałoby również obrzucić ładnie dziurki. Tylko jak obszyć dziurkę na guzik na maszynie do szycia? Różne modele maszyn oferują różne rodzaje obszywania, przyjrzyjmy się im więc i raz na zawsze rozstrzygnijmy czym różni się czterostopniowe obszywanie dziurek od jednostopniowego. A może to to samo co automatyczne obszywanie? Co jeśli obszywanie dziurek nie działa?Dziurki na guziki obszywamy dookoła wzdłuż całej ich długości - po co? Po pierwsze po to, żeby wyglądały estetycznie, ale równie ważne jest to, żeby nie pruły się i nie powiększały swojej wielkości, co mogłoby skutkować wypadaniem z niej guzika. Dawniej robiono to ręcznie, a później obszywając na maszynie dziurkę z każdej strony. Wiele osób obszywa ręcznie dziurki do dzisiaj, z pewnych względów obawiając się wykonywać tę czynność na maszynie. Tymczasem maszynowe obszywanie również jest możliwe - a częstokroć nawet łatwiejsze i szybsze.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje dziurek:

  • Bieliźniane - czyli najprostsze, "prostokątne" składające się z dwóch równoległych gęstych ściegów oraz dwóch poprzecznych rygli łączących oba ich końce. Taką dziurkę możemy wyszyć za pomocą najprostszej maszyny, posiłkując się specjalną stopką lub nawet bez jej udziału. (Źródło obrazka: E. Stark, Z. Lipke-Skrawek Techniki szycia odzieży)

  • Odzieżowe - tradycyjnie zakończone półkolem od strony jednego boku. Najczęściej stosowane do odzieży wierzchniej, ale nie tylko. (Źródło obrazka: E. Stark, Z. Lipke-Skrawek Techniki szycia odzieży)Oprócz tych dwóch rodzajów spotykamy wiele różnych rodzajów obszycia dziurek o najrozmaitszych kształtach i zastosowaniach (również ozdobnych). Ilość trybów obszywania oraz możliwości ich modyfikacji zależy w dużej mierze od maszyny, którą posiadamy. I tak na przykład model Łucznik Helena 2060 posiada takich trybów aż 13 (!) podczas gdy najprostsze modele, takie jak na przykład Ewa II umożliwiają jedynie obszywanie "bieliźnianych", czyli prostokątnych dziurek zygzakiem za pomocą dwóch trybów (krótki bok oraz długi bok).


Na czym polega obszywanie dziurek na guziki?

Najstarszą metodą obszywania dziurek jest ich ręczne obrębianie przy pomocy igły i nitki. Jest to niemała sztuka wymagająca pewnej wprawy, aby każda z dziurek wyglądała estetycznie i jednakowo, jednak jeśli rzeczywiście nabędziemy te umiejętność, można uzyskać niezwykle elegancki efekt.

Dzięki maszynie do szycia posiadającej zygzak możemy już obszyć dziurkę nieco bardziej "automatycznie" ustawiając odpowiednie parametry ściegu: jak najniższą długość (wysokość) oraz możliwie małą szerokość zygzaka lub też włączając dedykowany tryb szycia: w przypadku maszyn Łucznik jest on obecny we wszystkich modelach, wliczając w to nawet maszyny miniaturowe.

Najlepszą rzeczą, której możemy wtedy użyć, jest specjalna stopka do obszywania dziurek, która pomoże nam w równym obszywaniu dokładnie na wybrany rozmiar. Różni się ona wyglądem od większości stopek do maszyn, ponieważ ma prostokątną budowę i wyposażona jest w suwak: 


Obszywanie dziurki na starym Łuczniku lub Singerze


Biorąc się za obszywanie dziurki warto przetestować tę czynność na niepotrzebnym skrawku materiału. Jak ze wszystkim - pierwszy raz ma swoje święte prawo do bycia nieudanym :) W pierwszej kolejności albo mierzymy guzik, na którego wymiar będziemy ją szyć dodając około 3 mm albo po prostu odrysowujemy kreski wyznaczające jego rozmiar na podklejonym flizeliną materiale. Linie te łączymy pośrodku linią prostą. Jako pierwszy wyszywamy rygiel, czyli jeden z krótszych boków prostokąta. Ustawiamy długość ściegu poniżej 1, igłę w środkowej pozycji oraz maksymalną szerokość zygzaka. Wyszywamy kilka ściegów. Następnie albo włączamy boczne ustawienie igły i zmniejszamy szerokość zygzaka do minimum. Szyjemy aż do poprzecznej linii. To samo powtarzamy z dwoma pozostałymi bokami. Na koniec miejsce pośrodku przecinamy prujką.Obszywanie dziurki na guzik w nowym Łuczniku

W nowszych modelach robimy to poprzez włączenie specjalnych trybów maszyny, których przełączanie po kolei między sobą umożliwi nam wyszycie każdego boku. Po zamontowaniu stopki do obszywania dziurek przewlekamy górną nitkę od góry przez jej środek. Ustawiamy długość ściegu poniżej 1 (najczęściej widnieje tam przerywany prostokąt - symbol obszywania dziurki). Miejsce, gdzie będziemy wyszywać dziurkę podklejamy flizeliną. Na podstawie wielkości guzika wyznaczamy wielkość dziurki, rysując odpowiedni odcinek mydełkiem po lewej stronie materiału. Spośród dostępnych ściegów pokrętłem wybieramy etap 1 obszywania dziurki, następnie etap 2, etap 3 i etap 4. Ilość ściegów wyszytych podczas wyszywania rygla zależy tylko od nas i długości naciśnięcia stopą na regulator. Cały czas musimy na bieżąco kontrolować wyszywany kształt. Na koniec przecinamy prujką środek dziurki (aby nie zahaczyć przypadkiem o szew, możemy wbić szpilkę w okolice rygla). 
Opisany powyżej proces to tak zwane obszywanie czterostopniowe zwane inaczej półautomatycznym. W taki sposób można jednak wyszyć jedynie dziurkę prostokątną, typowo "bieliźnianą". Choć jest to sposób zdecydowanie bardziej zautomatyzowany niż obszywanie ręczne, wciąż może nastręczać pewnych problemów i jak każdej umiejętności - trzeba się go wyuczyć, aby wyszyć dziurkę równo i estetycznie. Obszywanie dziurki na guzik na elektronicznym Łuczniku

Zdecydowanie wygodniejsze jest obszywanie jednostopniowe zwane również automatycznym. W przypadku obecności w maszynie takiego trybu stopka do obszywania wyposażona będzie dodatkowo w suwak umożliwiający włożenie guzika, na którego wymiar będzie wyszywana dziurka. Standardowo wkładamy nitkę w środek, podklejamy materiał flizeliną, jeśli tego wymaga i wkładamy pod stopkę w wybranym miejscu.


UWAGA: W przypadku automatycznego obszywania bardzo ważne jest również wyciągnięcie z maszyny specjalnego ogranicznika (jest biały i widnieje na nim najczęściej symbol dziurki na guzik, znajduje się obok igły oraz nawlekacza). Ogranicznik wyciągamy CAŁKOWICIE do jego maksymalnej długości, a następnie przekładamy lekko w tył. To bardzo ważne, ponieważ bez ogranicznika tryb obszywania dziurki po prostu nam nie zadziała.
Po włączeniu odpowiedniego trybu nie musimy już nic więcej robić, maszyna wykona całą pracę sama. Jeśli wyposażona jest dodatkowo w tryb szycia automatycznego to jeśli chcemy, możemy w tej chwili nawet wstać od maszyny i się przeciągnąć czy też poprawić szminkę na ustach ;) 

Jest to zdecydowanie najwygodniejszy sposób obszywania, jaki oferują nam domowe maszyny, ponieważ ogranicza naszą ingerencję jedynie do kontroli oraz do wyboru parametrów (rozmiar dziurki, grubość obszycia itp.). Pozwala jednocześnie na uzyskanie dziurek zupełnie jednakowych, co ma ogromne znaczenie dla estetyki wyrobu - na przykład w przypadku konieczności wyszycia ich na całej długości zapięcia koszuli. 

Dodatkowo, taka elektroniczna maszyna poza samym zygzakiem, przed wykonaniem obszycia dziurki wykona stebnowanie w celu zachowania tego samego kierunku obszywania lewej i prawej strony. To skutkuje dodatkowo brakiem różnicy pomiędzy gęstością ściegu obu boków i wyższą estetyką obszycia, czyli ładniejszą dziurką :) Stebnowanie może być wykonane pod jedną stroną dziurki lub obydwoma - w zależności od rodzaju wzoru.


Masz problem z obszyciem dziurki na guzik?
Chętnie pomożemy! Z naszym działem obsługi klienta skontaktujesz się pod numerem: +48 71 32 73 138 natomiast z serwisem w Radomiu pod numerem: +48 48 384 00 13(WEL)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel