Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O wełnie słów kilka

2017-11-20
O wełnie słów kilka

Wełna jest jednym z najpopularniejszych materiałów używanych w przemyśle odzieżowym. Każdy z nas ma w swojej szafie chociaż jeden wełniany sweter, czapkę lub garnitur. Nie bez powodu jest tak pożądana. Cechuje się bowiem dobrymi właściwościami – doskonale zabezpiecza przed mrozem i nawet wilgotna wełna potrafi nas ogrzać. Czego możemy się jeszcze o niej dowiedzieć?

Kaszmir

Wełna jest materiałem znanym ludzkości już od starożytności. Pozyskiwana zostaje poprzez strzyżenie owiec. Najcenniejszą ze wszystkich jest kaszmir, który pochodzi od kóz kaszmirskich. Ten rodzaj jest niezwykle luksusowy w świecie mody, a jego ceny nie należą do najprzystępniejszych, określany jest nawet najdroższym na świecie. Charakteryzuje się bowiem niezwykłym połyskiem i miękkością. W popularnych sieciówkach możemy znaleźć kaszmirowe sweterki, jednakże warto pamiętać, że zapewne będzie to II gatunek tego surowca, bo te z najbardziej wartościowego kaszmiru rozpoczynają się do 1000 zł.

Merino

Jedną z najbardziej wartościowych jest również wełna merino. Pochodzi od owiec zwanych merynosami. Jej włókna różnią się nieco od tych tradycyjnych – są dłuższe, bardziej sprężyste, cieńsze i niezwykle miękkie. Merino doskonale pochłania też wilgoć i jest niezwykle ciepła, ponieważ owce te żyją wysoko w górach, gdzie muszą radzić sobie z silnym wiatrem i często bardzo niskimi temperaturami. Wełna ta jest także przyjemniejsza w noszeniu, w przeciwieństwie do tradycyjnej nie powoduje drapania oraz swędzenia.

Moher i Angora

Nie możemy zapomnieć również o Moherze i Angorze. Moher to wełna z kóz angorskich. Jedną z jej właściwości jest duży połysk (większy od kaszmiru), a także miękkie włókna i delikatny chwyt. Używana jest przede wszystkim jako dodatek w innych wełnach, ponieważ ma skłonności do filcowania. Angora natomiast pozyskiwana jest z królików angorskich. Podobnie jak moher, zazwyczaj bywa dodatkiem wełny owczej. Charakteryzuje się niezwykłą delikatnością i puszystością.

Wełna ma wiele zalet i wad. Z całą pewnością doskonale sprawdza się w trakcie zimnych dni, ma bowiem doskonałe właściwości grzewcze. Zaletą jest z pewnością fakt, że materiał ten się nie gniecie, wolniej się brudzi i jest odporny na wysoką temperaturę. Z drugiej strony wełna szybko się mechaci, nierzadko uczula, a także w przeciwieństwie do niektórych sztucznych materiałów – często się rozciąga.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017

Polecane

pixelpixelpixelpixel