Maszyna do szycia z overlockiem

2019-06-06
Maszyna do szycia z overlockiem

Porozmawiajmy na temat ściegów overlockowych w maszynach do szycia. Jeśli zastanawiasz się nad maszyną do szycia z overlockiem, chcesz wiedzieć jak działa "overlock w maszynie", czym właściwie jest, jak go używać i czym różni się takie obszycie od ściegu wykonanego przez prawdziwy overlock - koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jeżeli szyjesz na wiekowej maszynie do szycia, z pewnością obiło Ci się o uszy, że w nowoczesne modele maszyn mogą "szyć overlockiem". Co za ekscytująca myśl! Jak miło byłoby wykańczać swoje projekty od razu, bez zakupu osobnego urządzenia, bez zanoszenia do zakładu krawieckiego czy wreszcie bez pozostawiającego wiele do życzenia obszywania zygzakiem... 

Hola hola.

Musimy sobie coś wyjaśnić.

To prawda, że obecność ściegów overlockowych jest w nowoczesnych maszynach już raczej przyjętym standardem niż nowością i posiadają je nawet najprostsze modele (pomijając może jedynie maszyny miniaturowe tudzież przeznaczone dla dzieci). Trzeba jednak uczciwie przyznać, że wciąż są one ściegami domowej maszyny do szycia, a nie overlocka, nie są więc z nimi tożsame. Najnowsze modele maszyn potrafią wykonywać naprawdę zróżnicowane, fantazyjne ściegi. Na zdjęciu poniżej widnieje na przykład wykaz ściegów dołączony modelu Marilyn 2018:
Ściegami overlockowymi nazywamy wszystkie ściegi, które można użyć do celu obszycia brzegu materiału. Tak, aby się nie strzępił, nie pruł i zwiększał trwałość wykonanego łączenia, jednocześnie nie obniżając jego elastyczności - dlatego wszystkie tego rodzaju ściegi są rozciągliwe. Można w tym celu zastosować ten oznaczony w tym przypadku numerem 16 (który jest z nich wszystkich najmocniejszy), ale również ściegi oznaczone jako 08, 09, 10 i 11. To właśnie tego typu ściegi najczęściej nazywamy overlockowymi. Jeśli chcemy, oczywiście możemy do tego celu użyć również tradycyjnego zygzaka, czyli 05 :)

Czym różni się takie obszycie od ściegu wykonanego przez overlock? Zacznijmy może od tego, że pełnowymiarowy overlock jest urządzeniem posiadającym dwie igły, dwa chwytacze i pracującym przy użyciu kilku nici - najczęściej 4 lub 5. Jego budowa i działanie różni się znacząco od działania domowej maszyny do szycia, zaprojektowanej by szyć przy użyciu (najczęściej) jednej igły oraz nici. Tak wygląda overlock Łucznik 820 D5 w pełnej krasie, z osłoną wyjętą na czas nawlekania:
Ściegi wykonane przez overlock oraz jego odmianę - coverlock mogą wyglądać na przykład tak:Odwróć swoje obranie na lewą stronę i sprawdź, jak wygląda jego obszycie od wewnątrz - to właśnie ścieg overlockowy. Może on wyglądać na przykład tak:Kolejną różnica jest fakt, że overlocki posiadają wbudowany nożyk obcinający brzeg materiału na wysokości wymaganej do estetycznego, równomiernego obszycia. Dzięki temu cięcie i szycie będzie równe i umiejscowione idealnie przy brzegu.

Jak wygląda sytuacja w maszynie do szycia? Ano tak, że naśladuje ona obszycie za pomocą overlocka przy pomocy ściegu wystarczająco mocnego i elastycznego, aby był w stanie pełnić tę samą funkcję. Może to wyglądać na przykład tak:Obszycie wyrobu ściegiem overlockowym maszyny do szycia spokojnie powinno wystarczyć na amatorskie, domowe warunki. Jeśli jednak zamierzasz szyć więcej lub szyjesz profesjonalnie, najprawdopodobniej tym czego potrzebujesz jest osobne urządzenie - overlock, coverlock lub model łączący obie te funkcje. Więcej o ich właściwościach oraz różnicach między nimi możesz przeczytać TUTAJ.

Jeśli jednak nie możesz się zdecydować, albo chcesz wybrać opcję pośrednią, być może zainteresuje Cię ten gadżet - stopka z nożykiem! Przez swój rozmiar trudno przychodzi nazwanie jej stopką, bardziej przypomina dodatkowy moduł dołączany do maszyny. Pozwala ona na obszywanie zygzakiem oraz większością ściegów overlockowych tuż przy wyciętym przez nią brzegu i zbliżenie się do sposobu pracy prawdziwego overlocka.