Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maszyna do szycia z overlockiem

2019-06-06
Maszyna do szycia z overlockiem

Porozmawiajmy na temat ściegów overlockowych w maszynach do szycia. Jeśli zastanawiasz się nad maszyną do szycia z overlockiem, chcesz wiedzieć jak działa "overlock w maszynie", czym właściwie jest, jak go używać i czym różni się takie obszycie od ściegu wykonanego przez prawdziwy overlock - koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jeżeli szyjesz na wiekowej maszynie do szycia, z pewnością obiło Ci się o uszy, że w nowoczesne modele maszyn mogą "szyć overlockiem" i pojawiła się wówczas myśl „Jaka maszyna do szycia z overlockiem jest najlepsza?”. Co za ekscytująca myśl! Jak miło byłoby wykańczać swoje projekty od razu, bez zakupu osobnego urządzenia, bez zanoszenia do zakładu krawieckiego czy wreszcie bez pozostawiającego wiele do życzenia obszywania zygzakiem...

Maszyna do szycia z overlockiem

Hola hola.

Musimy sobie coś wyjaśnić.

To prawda, że obecność ściegów overlockowych w nowoczesnych maszynach jest już raczej standardem niż nowością i posiadają je nawet najprostsze modele (pomijając może jedynie maszyny miniaturowe i przeznaczone dla dzieci). Trzeba jednak uczciwie przyznać, że wciąż są one ściegami domowej maszyny do szycia, a nie overlocka, nie są więc z nimi tożsame. Nie każda nowoczesna maszyna do szycia to maszyna overlock. Kiedyś rewolucją było wprowadzenie w domowych maszynach ściegu zygzak i to nim własnie można było zacząć obrzucać brzegi w celu ich wykończenia. Najnowsze modele maszyn potrafią już jednak wykonywać naprawdę zróżnicowane, fantazyjne ściegi. Na zdjęciu poniżej widnieje na przykład wykaz ściegów dołączony modelu Marilyn 2018:
Czym są ściegi overlockowe?

Ściegami overlockowymi nazywamy wszystkie ściegi, których można użyć do celu obszycia brzegu materiału, czyli obrębiania. Tak, aby się nie strzępił, nie pruł i zwiększał trwałość wykonanego łączenia, jednocześnie nie obniżając znacząco jego elastyczności. Można w tym celu zastosować ścieg (program) oznaczony w tym modelu numerem 16 (który jest z nich wszystkich najmocniejszy), ale również ściegi oznaczone jako 08, 09, 10 i 11. To właśnie tego typu ściegi, łączące w swojej budowie elementy zygzaka i ściegu prostego, najczęściej nazywamy overlockowymi, a maszynę do szycia potocznie nazywamy „maszyna do szycia z overlockiem”. Jeśli chcemy, oczywiście możemy do tego celu użyć również tradycyjnego zygzaka, czyli 05 :)

Overlockowe obszycie materiału

Czym różni się takie "overlockowe" obszycie, które potrafią wykonać maszyny do szycia overlock od ściegu wykonanego przez prawdziwy overlock? Zacznijmy może od tego, że pełnowymiarowy overlock jest urządzeniem posiadającym na ogół dwie igły, dwa chwytacze i pracującym przy użyciu kilku nici - najczęściej 4 lub 5. Jego budowa i działanie różni się znacząco od działania domowej maszyny do szycia, zaprojektowanej by szyć przy użyciu (najczęściej) jednej igły oraz nici. Tak wygląda overlock Łucznik 820 D5 w pełnej krasie, z osłoną wyjętą na czas nawlekania:
Ściegi wykonane przez overlock oraz jego odmianę - coverlock (cover, czyli renderka, to urządzenie wykonujące ścieg drabinkowy) mogą wyglądać na przykład tak:Odwróć swoje obranie na lewą stronę i sprawdź, jak wygląda jego obszycie od wewnątrz - to właśnie ścieg overlockowy. Wyszyty przez domowy overlock pięcionitkowy może wyglądać na przykład tak:lub tak:lub tak:Kolejną różnica jest fakt, że maszyna overlock posiada wbudowany nożyk obcinający brzeg materiału na wysokości wymaganej do estetycznego, równomiernego obszycia. Dzięki temu cięcie i szycie będzie równe i umiejscowione idealnie przy brzegu.

Jak wygląda sytuacja w maszynie do szycia? Ano tak, że naśladuje ona obszycie za pomocą overlocka przy pomocy ściegu wystarczająco mocnego i "skomplikowanego", aby był w stanie pełnić tę samą funkcję. Może to wyglądać na przykład tak:Takim ściegiem można szyć jak wyżej - w pewnej odległ