Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Maszyna do szycia czy overlock?

2019-04-12
Maszyna do szycia czy overlock?

Przed wyborem sprzętu krawieckiego często pada pytanie co lepiej wybrać: maszynę do szycia, czy overlock? A może... "maszynę do szycia z overlockiem"? To dobry pretekst, by wyjaśnić czym jest i do czego służy overlock - tak właściwie. I czym różni się od maszyny do szycia.Zastosowanie

Maszyna do szycia czy overlock? Aby znaleźć adekwatną odpowiedź, należy ustalić co zamierzamy wytwarzać. Najbardziej ogólnie mówiąc, maszyna do szycia jest urządzeniem najbardziej wszechstronnym, choć najlepiej sprawdzi się w pracy z tkaninami (materiałami nierozciągliwymi). Overlock natomiast, mimo że najczęściej używany jest do wykańczania brzegów prac krawieckich, świetnie nadaje się również do regularnego szycia z dzianin. Jeśli więc Twoim zamiarem jest na przykład szycie wyłącznie strojów kąpielowych - nie zastanawiaj się i wybierz overlocka. Próbując je wykonywać na maszynie do szycia namęczysz się bardziej, niż będzie tego wart efekt końcowy.


Budowa
Przemysłowe maszyny do szycia i overlocki to duże urządzenia wykonujące zazwyczaj jeden ścieg, za to bardzo szybko i sprawnie. W gospodarstwie domowym specjalistyczne maszyny rzadko znajdują jednak zastosowanie - dużo lepiej spisują się wszechstronne i multizadaniowe urządzenia, których można użyć do różnorodnych prac, przeróbek i napraw. Domowe maszyny do szycia i overlocki mają więc o wiele więcej funkcji, dzięki czemu potrzebne prace można wykonać przy pomocy jednego urządzenia.

Maszyna do szycia to jednak zupełnie co innego niż overlock - wykonuje inne ściegi i ma zupełnie inną budowę. Overlock szyje za pomocą dwóch igieł i wielu nici - najczęściej trzech, czterech lub pięciu, odpowiednio je zapętlając. Ściegi wykonane za jego pomocą są mocne i elastyczne, idealnie nadają się więc do wykańczania brzegów i zabezpieczania ich przed pruciem. Aby to się stało, nici muszą przejść przez skomplikowany system chwytaczy, a każda z nich musi posiadać odpowiednio dobrane naprężenie - dlatego ścieg taki jest niemożliwy do wykonania na zwykłej maszynie do szycia, która najlepiej przystosowana jest do szycia jedną nicią.


 

Maszyna do szycia z overlockiem 
Być może obiło Ci się jednak o uszy, że współczesne maszyny do szycia "posiadają overlock"? Cóż, jest to prawda... Ale jednocześnie nie jest. Obecnie maszyna posiadająca ściegi overlockowe wykorzystywane do obrzucania brzegów to już standard. Nie są to jednak prawdziwe ściegi overlockowe, a po prostu nieco bardziej skomplikowane ściegi elastyczne, których można używać do obrzucania zamiennie z klasycznym zygzakiem. Wyglądem naśladują one obszycie overlockowe, nie są jednak z nimi tożsame. 
Jeden ze ściegów "overlockowych" (a właściwie coverlockowych - o tym za chwilę) można wykonać nawet na starej maszynie do szycia - za pomocą podwójnej igły. Wystarczy, że posiada ona najzwyklejszy ścieg prosty. Można nawlec wtedy maszynę tak jak zwykle, ale z użyciem dwóch nici - maszyna wykona wtedy ścieg podobny do ściegu drabinkowego - czyli podwójne stebnowanie zapętlone po lewej stronie materiału.
Poziom trudności
Oczywiście, swoją przygodę krawiecką możesz zacząć od overlocka. Wszystko jest możliwe :) Jednak nie oszukujmy się, zwykle operowanie overlockiem jest trudniejsze niż maszyną do szycia, włączając w to zarówno nawlekanie, dobór naprężeń jak i samo szycie. Do nauki tej umiejętności przydaje się doświadczenie zdobyte podczas szycia na maszynie i taką drogę obiera większość początkujących.

Co jest lepsze: overlock czy coverlock
Coverlock (czyli inaczej - renderka) wykonuje dwa ściegi: drabinkowy oraz łańcuszkowy. Służą one do łączenia oraz podwijania materiału. Przy pomocy tego urządzenia nie wykonamy jednak obcinania brzegu materiału z jego jednoczesnym obrzuceniem - do tego celu potrzebny będzie overlock. 


Istnieją oczywiście urządzenia łączące oba zastosowania, jak na przykład overlock Łucznik 820D5 - zmiana ściegu na coverlockowy w tego typu urządzeniach nie odbywa się jednak tak szybko jak w maszynie do szycia. Aby tego dokonać trzeba lekko "przebudować" urządzenie poprzez zmianę ustawienia pewnych elementów jego budowy.


Maszyna do szycia czy overlock?
Nasza odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi: 


Czyli "Czemu nie oba?" :) Służą one do różnych prac i uzupełniają się wzajemnie. Jeśli nabierzesz ochoty na zaopatrzenie się w oba urządzenia na raz, to mamy dobrą wiadomość: na zakup overlocka do każdej maszyny obowiązuje 15% rabatu w naszym firmowym sklepie!

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami. Służymy pomocą pod numerami: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem e-mailowym: sklep@galerialucznik.pl.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

pixelpixelpixelpixel