Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kilka słów o rodzajach maszyn

2017-10-19
Kilka słów o rodzajach maszyn

Jak przeczytamy na Wikipedii, maszyna do szycia to urządzenie do łączenia elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez tworzenie szwu. Zwykle jest to urządzenie elektryczne wykorzystywane w szwalniach do produkcji ubrań z wykonanych wcześniej wykrojów. Używane także do szycia tkanin technicznych, zaszywania worków, szycia obuwia. Najpopularniejsze maszyny do szycia tworzą szew używając dwóch nitek. Wiele maszyn pozwala na wybór szeregu rodzajów ściegów oraz tworzenie dodatkowych efektów (np. krepowanie).Zanim przystąpimy do szycia z użyciem maszyny, musimy co nieco wiedzieć o tym, jaki sprzęt do czego służy. Dzisiaj na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów maszyn. Można je podzielić na trzy główne grupy ze względu na ich sposób działania.

 

Najbardziej podstawowa – maszyna mechaniczna – jest najprostsza i nadal bardzo popularna, chociaż powoli wypierana przez nowocześniejsze rodzaje. Jej pracę reguluje się nożnym rozrusznikiem, a gęstość szycia zwykle ustawia się na niej manualnie.Doskonałym przykładem takiej maszyny jest Teresa.

Jest
 to model prosty w obsłudze i użytkowaniu, posiadający 34 programy szycia, w tym ścieg do jednostopniowego wykonania dziurki na guzik, który znacznie przyspieszy proces wykonywania wielu tego typu obszyć.

Teresa posiada
 automatyczny nawlekacz nitki na igłę co znacznie przyspiesza i ułatwia nawlekanie maszyny, oraz wyposażona jest w funkcję regulacji długości oraz szerokości ściegu co pozwala na dostosowanie danego programu do odpowiedniego wyglądu.

Oprócz ściegów podstawowych takich jak ścieg prosty czy zygzag maszyna posiada ściegi overlockowe i ściegi kryte do wykończenia i podwijania brzegu materiału oraz ściegi do materiałów elastycznych.

 

Nieco nowszym rodzajem jest
 maszyna elektroniczna. Tutaj manualne suwaki zostały zastąpione guzikami odpowiadającymi za parametry szycia (tj. szerokość, gęstość szycia itp.). Zwykle posiada malutki wyświetlacz, na którym widoczne są owe ustawienia. Z pewnością ten typ maszyny posiada więcej ustawień i daje więcej możliwości, niż maszyna mechaniczna.Taką elektroniczną maszyną jest na przykład 
Martyna

Ta zaawansowana maszyna do szycia wykonuje 99 ściegów użytkowych i ozdobnych oraz 97 cyfr, liter i znaków interpunkcyjnych. Posiada również wbudowaną pamięć ściegów oraz automatyczną regulację długości i szerokości ściegów.

Pracę z  maszyną do szycia
 ułatwi automatyczny nawlekacz nitki na igłę, a także bębenek rotacyjny, które usprawnią proces przygotowania maszyny do szycia.

Również i samo
 szycie może odbywać się w pełni automatycznie za sprawą przycisku START/STOP, po odłączeniu nożnego regulatora obrotów, oraz automatycznej regulacji prędkości szycia.

Wybrany ścieg oraz jego parametry pokazane są na
 wyświetlaczu LED.


Najnowsze maszyny posiadają także komputer – czyli są to po prostu
 maszyny komputerowe. Tutaj elektronika jest zatem bardzo rozbudowana. Podobne do poprzedniego opisywanego rodzaju, różnią się w zasadzie jedynie możliwością zapamiętywania ustawień – można na nich swobodnie utrwalać swoje wzory i projekty.


Tutaj zdecydowanie przoduje Carmen, wyposażona w 272 (!) programy szycia, w tym 100 ściegów użytkowych oraz 172 litery, cyfry i symbole. Wybrane ściegi można zapisywać w pamięci.

Wbudowany
 ekran dotykowy SMART pełni rolę panelu obsługi maszyny. Umożliwia wybór jednego z 7 języków oprogramowania, dostęp do instrukcji obsługi, wybór ściegów, regulację długości i szerokości ściegów etc.

Maszyna m również wbudowaną
 bazę inspiracji szyciowych – 10 tutoriali z prostymi krawieckimi wyzwaniami – oraz budowane łącze USB do aktualizacji i rozbudowy bazy plików z inspiracjami. 

Duże pole pracy z podwójnym oświetleniem LED, funkcja automatycznego szycia oraz automatyczne obcinanie nici i automatyczny nawlekacz igły znacznie ułatwiają pracę.

 

Zwykle maszyny elektryczne oraz komputerowe, w przeciwieństwie do mechanicznych, nie posiadają pedała nożnego służącego doregulowania ich pracy. Co ważne, dwa ostatnie rodzaje posiadają też często funkcje dodatkowe, takie jak możliwość wyszywania haftów, dziurkowania czy przyszywania guzików.

Zupełnie inaczej działającą, lecz i na pewnym etapie umiejętności szycia niezbędną w użyciu maszyną jest overlock, służący do zabezpieczania krawędzi materiałów przed snuciem się i pruciem.

Najnowsze modele maszyn potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy. U nas jednak dostaniecie je o wiele taniej, a dzięki kodowi rabatowemu CZYTAMBLOGA uzyskacie dodatkowe 10% rabatu na wszystko, co mamy w ofercie, a co już nie jest przecenione albo w promocji. Dla osoby zaczynającej swoją przygodę z maszyną do szycia od zera najlepszym wyborem będzie maszyna mechaniczna lub prosta maszyna elektroniczna. Im mniej funkcji, tym łatwiej przyzwyczaić się do tego niesamowitego sprzętu, jakim jest maszyna. 

Pamiętaj – opanowanie szycia na maszynie to nic trudnego, jednak wymaga czasu i praktyki.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

pixelpixelpixelpixel