Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki owerlok wybrać? Krótki poradnik

2023-09-27
Jaki owerlok wybrać? Krótki poradnik

Wiele zależy od tego, jakie rodzaje ściegów krawieckich wykorzystujesz na co dzień. Oferowane na rynku urządzenia są mniej lub bardziej zaawansowane pod kątem szwów, jakie mogą wykonywać, a co za tym idzie – dają różne możliwości osobie, która będzie ich używać. Poniżej prezentujemy krótki poradnik, który pomoże Ci zrozumieć funkcje dostępne w nowoczesnych rodzajach overlocków krawieckich. Po lekturze tego artykułu będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając owerlok, a co możesz sobie podarować, gdyż prawdopodobnie nie spełni swojej funkcji.

Jaki overlock wybrać?

Nieco inaczej wygląda zszywanie ze sobą dwóch różnych materiałów, i ozdobne obrębianie serwet czy obrusów. Wykorzystuje się do tego różne rodzaje szwów krawieckich – dwu-, trzy-, cztero-, a nawet pięcioniciowe. Jaki overlock do domu będzie najlepszy? Nasze overlocki mają aż 4 miejsca na igły i można używać jednej albo dwóch we właściwej dla danego ściegu konfiguracji. Możesz zatem dokonywać drobnych przeróbek, skracania czy szycia prostych elementów odzieży, jak i stosować bardziej skomplikowane ściegi.

Jaka ilość nici do konkretnych prac krawieckich?

Obrzucanie krawędzi oraz łączenie tkanin możliwe jest dzięki szyciu na owerloku przy użyciu dwóch, trzech, czterech, a nawet pięciu nici. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ściegu chcesz uzyskać na ovlerlocku krawieckim kupowanym do domu lub pracowni. Dwunitkowe dają opcję wykonania szwu typu flatlock oraz obrębienia wolnych fragmentów. Najczęściej wybierany jest wariant trzynitkowy, idealny do zszywania wszystkich rodzajów materiałów. Cztero- i pięcionitkowe owerloki obrobią również dzianiny i obrębią je.

Mereżkowanie – ważna funkcja overlocka

Jedną z ważnych funkcji owerloka, jest funkcja obrębiania krawędzi, czyli ich zabezpieczenia przed strzępieniem. Mereżka to specjalny rodzaj szwu krawieckiego. Wykonujemy ją za pomocą ściegu rolującego. Krawędź materiału jest podwijana i obrzucona gęstym ściegiem. Daje nam to estetyczne wykończenie krawędzi. Warto zwrócić uwagę, poszukując idealnego modelu do domu, by miał on funkcję mereżkowania.

Możliwości regulacyjne overlocka

Jeśli masz do czynienia z krawiectwem nie od dziś, wiesz doskonale, że im więcej opcji precyzyjnej regulacji, tym wygodniej, i lepiej dla efektu finalnego. Dlatego jeśli chcesz wykonywać profesjonalne rodzaje ściegów krawieckich, musisz wiedzieć, jaki overlock do domu wybrać, aby szwy wyglądały prawidłowo bez względu na gramaturę czy charakter tkaniny. Ważną funkcją jest mechanizm różnicowy, tak zwany dyferencjał, zapobiegający marszczeniu się materiału w trakcie szycia. Z kolei możliwość dopasowania siły docisku stopki do ząbków transportera pozwala lepiej kontrolować transport materiału podczas pracy ze szwami – warto zwrócić uwagę, czy dany overlock ją posiada!

Nawlekanie nici

Podczas pracy z owerlokiem na początku największą trudność może sprawiać nawlekanie. W tym przypadku jest to dużo bardziej skomplikowana operacja niż w maszynach do szycia. Jaki overlock wybrać, aby ułatwić sobie pracę? Zdecydowanie należy zwrócić uwagę, czy system nawlekania jest dla nas czytelny, zazwyczaj jest on oznaczony kolorami. Dzięki barwnemu systemowi nawlekania szybko przekonamy się, że ta czynność nie jest wcale taka trudna. Zatem przed zakupem zwróćmy uwagę, czy oznaczenia nawlekania są dla nas czytelne.

Dlaczego warto zakupić overlock do domu?

Bardzo często w warunkach domowych zajmujemy się drobnymi przeróbkami odzieży. To świetny sposób na to, aby zaoszczędzić na kupowaniu nowych ubrań, ale też, aby dać im nowe życie, dzięki umiejętnemu skracaniu, poszerzaniu czy doszywaniu brakujących elementów. Różne rodzaje overlocków krawieckich pozwalają na wykonywanie amatorsko lub zawodowo szwów obrębiających oraz ściegów łączących dwie tkaniny ze sobą, tak, aby wyglądały one dobrze, ale też były trwałe i zapobiegały strzępieniu się lub powstawaniu dziur. Mając w domu uniwersalny overlock do tego typu zadań, można przyjemnie spędzać czas na satysfakcjonującej pracy. Nie zajmuje on wiele miejsca, jest łatwy w obsłudze i stanowi dobrą, jednorazową inwestycję, która pomoże Ci podszkolić się w umiejętnościach krawieckich.

Jakie możliwości daje uniwersalny overlock?

To tak naprawdę wielozadaniowa maszyna. Dzięki różnym rodzajom ściegów do wyboru pozwoli Ci ona na:

  • skracanie spodni,

  • zwężanie bluzek czy sukienek

  • doszywanie ozdobnych elementów do kupionych ubrań,

  • obrębianie krawędzi zasłon, serwet czy obrusów różnymi rodzajami szwów,

  • tworzenie efektownych wzorów na odzieży i tekstyliach

  • szycie prostych lub bardziej skomplikowanych strojów, w zależności od umiejętności krawieckich i rodzaju overlocka.

Czym kierować się przy wyborze idealnego overlocka?

Osoby, które zajmują się szyciem amatorsko, z pewnością docenią możliwości, jakie roztacza przed nimi wizja posiadania overlocka. To również niezbędne narzędzie w pracy zawodowej. Wybierając overlocka do swojej pracowni, warto zwrócić uwagę na dostępne rodzaje sciegów, a także sposób ich regulacji. Zastanówmy się, jakie funkce są dla nas najważniejsze i do jakich prac chemy używać overlocka. Ważnym parametrem jest również prędkość szycia. Do domu polecane są rodzaje uniwersalne. Dużą uwagę warto jednak zwrócić na dostępne rodzaje ściegów oraz sposób ich regulacji, by na pewno dopasować te najbardziej nam przydatne.

Wybierając swój pierwszy overlock krawiecki, możesz skorzystać z podpowiedzi doświadczonych krawców, ale też przedstawicieli firm zajmujących się ich sprzedażą. Z pewnością chętnie zaprezentują Ci oni różnice pomiędzy konkretnymi typami maszyn. Podpowiedzą, którą z nich wybrać w przypadku wykonywania wybranych prac nad domowymi przeróbkami odzieży, lub do tworzenia zaawansowanych szwów krawieckich, jeśli pracujesz w tej branży i potrzebujesz urządzenia, które uzupełni Twoją pracownię i umożliwi rozszerzenie zakresu usług.

Polecane

pixelpixelpixelpixel