Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zacząć robić na drutach – 3 kroki do dziergania

2018-09-25
Jak zacząć robić na drutach – 3 kroki do dziergania

Schować się pod kocem w zimny, jesienny dzień, kiedy za oknem zacinają wiatr i deszcz. Z gorącą herbatą obok i wełnianą robótką w dłoniach… Obrazek jak z bajki? Zaczynając już teraz, zdążymy stworzyć ciepłe czapki i szaliki dla bliskich jeszcze przed nadejściem zimy.

Nauka dziergania - druty i włóczka. Krok pierwszy

Tak naprawdę do dziergania nie trzeba wcale drutów – można wykonać dzianinę o dużym splocie (np. na szalik lub komin) wykorzystując zamiast drutów własne palce lub ręce. Druty znacząco ułatwią ci jednak pracę i zarazem umożliwią tworzenie mniejszych, bardziej precyzyjnych oczek. Na początek warto wybrać jak najgrubsze druty (np. 12 mm) i grubą włóczkę – praca będzie szła szybciej i nieco łatwiej, co nie pozwoli ci zniechęcić się zbyt łatwo :) Dla początkujących dobrze sprawdza się włóczka typu „spaghetti” – jej rozciągliwość wybacza wiele niedociągnięć i nierówności.

Skąd czerpać wiedzę o dzierganiu? - Krok drugi

Zaopatrz się dobry, ilustrowany poradnik tłumaczący podstawowe sploty: początek robótki, nabieranie oczek prawych, oczek lewych, kończenie robótki, zmiana koloru włóczki. Warto wykorzystać również niewyczerpane źródło wiedzy jakim jest Internet i YouTube. Instrukcje w formie filmów bywają niezwykle przystępne i mają ogromną cierpliwość do tłumaczenia– można je w dowolnym momencie zatrzymać i analizować krok po kroku, w nieskończoność…

Podstawowe projekty przy dzierganiu - krok trzeci

Wybierz coś, co chciałabyś uszyć. Dobrze jest ćwiczyć umiejętności na projektach najbardziej podstawowych jak szalik, komin lub poduszka. Kiedy opanujesz już podstawowy splot, możesz postawić przed sobą trudniejsze zadanie – pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem wyrobu dokładnie zaplanować jego poszczególne elementy i wygląd splotu.

Poznaj zalety dziergania

Robienie na drutach to oszczędność - w sklepie nie znajdziemy wyrobu wełnianego w cenie samej włóczki, ani nie mamy możliwości wykonania czapki według wymarzonego wzoru, w idealnym kolorze i do tego na wymiar. Daje nam to również możliwość tworzenia wyrobów "z jajem" jak czapki z brodą, uroczych maskotek oraz indywidualnych prezentów, które bliscy z pewnością docenią. 

To jak? Dziergamy? :)

 

(WEL)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018

Polecane

pixelpixelpixelpixel