Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zachować świeżość w lodówce?

2018-10-09
Jak zachować świeżość w lodówce?

Czy wiesz, że na każdej półce w lodówce panuje inna temperatura i mają one różne przeznaczenie? Odpowiednia organizacja lodówki to bardzo praktyczna rzecz. Zobacz, jak robią to profesjonaliści i czerpiąc garściami z doświadczenia najlepszych lokali gastronomicznych ciesz się higieną i świeżością posiłków! Dzięki dobrej organizacji zawsze wiesz, co i do kiedy możesz zjeść, by nie narazić swojego żołądka, nie zapomnisz o kończącym się produkcie podczas rutynowych zakupów, a podczas otwierania drzwi lodówki czujesz wyłącznie świeżość. 


Krok 1 - higiena
Przy okazji reorganizacji lodówki dobrze jest ją rozmrozić i wyczyścić. To świetna okazja do przeglądu wszystkich produktów, puszek i słoików. Sprawdź, czy nie minęły terminy ich przydatności, szczególnie tych otwartych. Do mycia lodówki najlepiej jest użyć ciepłej wody z dodatkiem niewielkiej ilości neutralnego płynu na bazie mydła lub płynu do naczyń. Niektórzy producenci polecają specjalnie w tym celu przygotowane preparaty. Do czyszczenia lodówek nie zaleca się stosowania środków czyszczących z mikrodrobinami typu pasty, mleczka do czyszczenia ani substancji na bazie rozpuszczalników, chloru czy kwasów.
Warto pamiętać również o tym, że zawsze myjemy wyłączoną lodówkę. Próba czyszczenia włączonego sprzętu może skutkować jego zepsuciem.


Krok 2 – segregacja
Warto wziąć przykład z dobrej praktyki stosowanej w dobrych restauracjach, czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Ustal z domownikami, że świeżo kupione produkty będą dokładane po jednej stronie lodówki, a po drugiej znajdować się będą artykuły kupione wcześniej oraz otwarte opakowania, które zostaną zużyte w pierwszej kolejności. Ułożenie produktów w lodówce ma znaczenie również ze względu na występujące wewnątrz różnice temperatur. Najcieplejszym miejscem w lodówce jest najwyższa półka, natomiast najzimniejszym - dolna półka.

Na najwyższej półce w lodówce powinny więc leżeć produkty o najdłuższej trwałości, np. żywność przechowywana w słoikach i pasteryzowana, jak dżemy czy przetwory. Przestrzeń na górnych półkach nadaje się też doskonale do przechowywania ciast i deserów, które wymagają chłodzenia.

Niżej, na środkowych półkach, można przechowywać żywność o krótszej trwałości. To idealne miejsce na gotowe potrawy, które planujemy odgrzać w najbliższej przyszłości. Powinniśmy umieścić tu także produkty takie jak nabiał (sery i jogurty), które wymagają przechowywania w temperaturze niższej niż 5°C.

Najzimniejsze miejsce, czyli najniższe półki, powinniśmy przeznaczyć na jedzenie, które psuje się najszybciej. Tu warto umieścić świeże mięso, ryby i wędliny, a także pokrojone owoce lub warzywa. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie tu rzeczy, po które sięgamy najczęściej, by znajdowały się w łatwo dostępnym miejscu. Krótki czas otwarcia drzwi będzie korzystnie wpływał na kondycję naszej chłodziarki.

Jeśli nie zależy nam na przechowywaniu napojów w bardzo niskiej temperaturze, możemy tradycyjnie przeznaczyć im miejsce w drzwiach lodówki. W tym miejscu szybko i często robi się cieplej podczas otwierania drzwi urządzenia, dlatego trzymajmy tu produkty, które nie wymagają niskiej temperatury.
To również idealne miejsce na położenie kuli pochłaniającej zapachy, aby w lodówce zawsze było świeżo.

Krok 3- pojemniki
Wystarczy posegregować żywność do pojemnych plastikowych pudełek lub koszyków i opisać je w odpowiedni sposób, aby w lodówce momentalnie zrobił się porządek. Dobrze jest mieć osobne pojemniki na warzywa, sosy, mięso, sery – zwłaszcza te ostatnie powinno się przechowywać osobno, by uniknąć ich przedwczesnego psucia się. Nie zapomnij też o pojemniku na rzeczy, które wkrótce stracą datę ważności i tam je po prostu wkładaj. Dzięki temu zawsze wiadomo, co trzeba zużyć najpierw.
W pojemniku, w którym trzymasz warzywa, rozłóż ręcznik papierowy - dzięki temu dłużej będą świeże. Pamiętaj tylko, by co kilka dni wymienić go na nowy, by nie nasiąkł wilgocią.

…również w zamrażarce
Spróbuj sobie przypomnieć - co dokładnie masz w swojej zamrażarce? Większość osób nie pamięta co i kiedy właściwie do niej włożyła i co wala się po kątach, dodatkowo przegrzebanie się przez worki jest zwykle denerwujące. Dlatego warto zastosować pionowe pojemniki i posortować rzeczy – na przykład osobno frytki, zamrożone mięso i warzywa. Dobrze gdyby miały uszy, za które łatwo je wyciągniesz i zaoszczędzisz nerwy.

 

(WEL)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018

Polecane

pixelpixelpixelpixel