Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać nici do maszyny?

2022-09-19
Jak wybrać nici do maszyny?

Tak samo jak igły, nici to temat rzeka - możemy wybierać między przeróżnymi nićmi o różnych parametrach i składzie. Dostępne są nici przeznaczone do różnych urządzeń, rodzajów szycia, specyficznych właściwości materiału, jego grubości, rozciągliwości, uzyskiwania nietypowego efektu oraz użytej igły. Łatwo się w tym pogubić. Tymczasem dobra nić, to dobre szycie. Jak więc wybrać tę właściwą?

W większości instrukcji obsługi maszyn do szycia przeczytasz, że przy wyborze nici obowiązuje ogólna zasada: im grubszy materiał oraz igła, tym grubszą dobieramy do nich nić. Powinna ona swobodnie przesuwać się w oczku igły, zapewniając odpowiednie naprężenie i zaczepienie w materiale. Większość sprzedawanych nici to nici średniej grubości, odpowiednie dla średniej grubości materiałów i igieł.

 

Rodzaje nici

Rodzaje nici można jednak podzielić według kilku kategorii, zależnie od przeznaczenia, wykonania, grubości, właściwości czy wykończenia. Przede wszystkim dla ich przydatności do danej pracy znaczenie ma materiał, z którego są wykonane. Możemy więc spotkać nici bawełniane, poliestrowe, bawełniano-poliestrowe (mieszane w różnych proporcjach), lniane, wiskozowe czy jedwabne o różnym skręcie, rozciągliwości czy sile zrywającej. Nici przeznaczone typowo do szycia ręcznego mogą różnić się nieco od nici przeznaczonych specjalne do szycia maszynowego, podczas którego naprężenie nici przechodzącej przez chwytacze i prowadniki jest większe niż przy szyciu ręcznym.

10% rabatu na nici przy zakupie maszyny

Grubość nici

Najgrubsze nici używamy do najgrubszych materiałów, takich jak dżins, materiały tapicerskie, sztruks czy skóra. Mają ona najwyższą siłę zrywającą sięgającą nawet wartości 2900 cN. Szyjąc na domowej maszynie do szycia można nawinąć je na samą szpulkę bębenka, a jako górnej nici użyć nici cieńszej. Jeśli chcemy uzyskać ozdobne przeszycie, odwracamy wtedy materiał prawa stroną w dół tak, żeby gruba nić utworzyła na niej ozdobny wzór.

Wybierając nici do bardziej klasycznego również lepiej kierować się siłą zrywającą, niż samą ich grubością. Nici poliestrowe mają zdecydowanie większą wytrzymałość i trwałość niż nici bawełniane. Jednym z najczęstszych przypadków, kiedy do uszycia wyrobu potrzebne są nici bawełniane, jest sytuacja, kiedy chcemy ufarbować tkaninę. Nici poliestrowe są zwykle odporne na farbowanie oraz utratę koloru podczas prania.

Budowa nici

Na skutek sposobu wykonania nici mogą różnić się pomiędzy sobą budową. Wyróżniamy więc na przykład nici odcinkowe wykonane z ciętych włókien, bardzo wytrzymałe nici rdzeniowe posiadające środkowe włókno oplecione kilkoma innymi, oraz nici filamentowe różnych rodzajów (pojedyncze, multifilamentowe i teksturowane).

Zestawy nici Łucznik taniej do 50%

Nici do haftu

Do haftowania można nabyć w wielu kolorach oraz wykonane z różnych materiałów, jednak zwykle najbardziej pożądane właściwości posiadają nici wiskozowe i jedwabne. Najczęściej pożądaną cechą nici do haftu jest połysk - często na półkach pojawiają się więc nawet nici metalizowane. Można jednak również spotkać nici matowe, przeznaczone do haftowania szczególnych elementów wyrobu. Jeśli tych właśnie szukasz, to koniecznie odwiedź tę stronę


Nici overlockowe

Ze względu na budowę ściegów overlockowych i sposób ich wykonywania przy pomocy overlocków, do ich wykonania zużywa się zwykle więcej nici niż podczas klasycznego szycia na domowej maszynie. Nici przeznaczone do overlocków są więc zwykle nawinięte na znacznie większe szpulki. Specyfika ściegów wykonywanych przez overlocki pozwala na stosowanie nici mniej rozciągliwych do bardziej elastycznych materiałów - z równie dobrym efektem. Wszystkie nici overlockowe znajdziesz tutaj.

 

Nici elastyczne

Do specjalnych zadań można jednak zakupić specjalne nici elastyczne, przeznaczone właśnie do szycia przy pomocy overloków, głównie materiałów najbardziej delikatnych i super elastycznych. Nici takie są zwykle wykonane z nieskręconej przędzy lub mieszanki poliestru z elastanem, a ich odporność na zrywanie jest mniejsza - kosztem większej rozciągliwości. Są spryciarze, którzy szyją nimi przy pomocy domowej maszyny do szycia, ale... nie polecamy tej drogi ;) Jest to naprawdę trudna sztuka! Nasze nici elastyczne znajdziesz tutaj.

5% rabatu na pierwsze zamówienie w Galerii Łucznik

5% rabatu na nici Łucznik

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod dający 5% rabatu na Twoje pierwsze zamówienie, niezależnie od jego wartości. Kupuj nici i inne szyciowe akcesoria w jeszcze lepszych cenach. Zapisz się tutaj.

Nie wiesz jak użyć kodu? Tutaj znajdziesz instrukcję.


Szyciowy helpdesk

Masz więcej pytań? Chętnie rozwiejemy twoje wątpliwości. Jesteśmy do Twojej dyspozycji we wszystkie dni robocze od 8 do 17. Skontaktujesz się z nami poprzez naszego maila: sklep@galerialucznik.pl lub telefony: +48 71 32 73 140+48 71 32 73 138+48 667 550 201

(WLE)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixel