Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wszyć zamek kryty?

2023-05-04
Jak wszyć zamek kryty?

Poprawne wszywanie zamka krytego bez konieczności częstego prucia i korygowania szwów dla wielu osób okazuje się dużym wyzwaniem. Mimo to trudno byłoby wyobrazić sobie różnego rodzaju kreacje bez wszytego w ten sposób zamka. Dzieje się tak, ponieważ odpowiada on za idealne dopasowanie ubrania do sylwetki i znacznie ułatwia przy tym przymierzanie poszczególnych elementów odzieży. Dlatego warto wspomnieć, że po zapoznaniu się z kilkoma praktycznymi wskazówkami oraz po kilku praktycznych próbach można opanować umiejętność wszywania krytego zamka i z łatwością tworzyć piękne kreacje, które będą się świetnie prezentowały na danej sylwetce. 

Wszycie zamka krytego - co warto przygotować przed rozpoczęciem szycia?

Sprawne i prawidłowe wszywanie krytego zamka okazuje się dużo prostsze, gdy skorzystamy z ogólnodostępnych narzędzi, które znacznie ułatwiają pracę z materiałem i z maszyną. Warto między innymi wspomnieć o zapasowych szpilkach, które posłużą nam do wstępnego przymocowania zamka przed szyciem, zapobiegając jego przemieszczaniu się i wskazując linię szycia. Oprócz tego wszycie zamka krytego przebiega sprawniej, gdy wykonamy wcześniej oznaczenia na danym materiale, dzięki którym określimy odległość szycia od paska w przypadku spodni czy spódnicy, a także zaznaczymy część materiału, na której znajdzie się wszyty zamek i weźmiemy przy tym pod uwagę odpowiedni zapas.

Zastanawiając się, jak wszyć zamek kryty bez konieczności prucia materiału, warto także zwrócić uwagę na stopki do wszywania zamków krytych, które znacznie ułatwiają pracę z maszyną. Tego typu stopki do wszywania zamków pozwalają na łatwiejsze manewrowanie materiałem i zszywanie zamka w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko rolowania się tkaniny czy nieestetycznego wykończenia. Dlatego stopki do wszywania zamków krytych będą godną uwagi propozycją zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które mają większe doświadczenie, ale chciałyby ułatwić sobie pracę z poszczególnymi kreacjami.

W jaki sposób wszyć zamek kryty, aby nie odznaczał się on pod materiałem?

Rozpoczynając wszywanie zamka krytego, warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby się nie spieszyć i nie zniechęcać na samym początku pracy. Niezwykle ważne okazują się bowiem wcześniejsze przygotowania i pomiary, których nie powinniśmy pomijać. Dlatego pierwszym krokiem będzie określenie miejsca, w którym znajdzie się zamek kryty - należy przy tym zostawić odpowiedni zapas materiału przeznaczony na listwę zamka, a także zaznaczyć, w którym miejscu będzie się on kończył, pamiętając o zostawieniu przynajmniej 2 cm zapasu na końcu zamka. Następnie patrząc na materiał ułożony na prawej stronie, warto zastanowić się, w jaki sposób powinien prezentować się efekt naszej pracy i przymocować zamek szpilkami do tkaniny - po delikatnym odgięciu materiału do lewej strony zamek nie powinien być widoczny.

Wkłute w materiał i zamek szpilki ułatwiają wszywanie krytego zamka, ponieważ zapobiegają przemieszczaniu się tkaniny oraz wyznaczają zakończenie wszycia. Dlatego przy zastosowaniu odpowiedniej stopki do wszywania zamków krytych nie musimy nawet decydować się na wypięcie szpilek, ponieważ nie będą one w niczym przeszkadzać. Tak przygotowany zamek należy wszywać, odginając jego ząbki i starając się przyszyć go w miejscu łączenia się ząbków z resztą listwy, czyli blisko krawędzi materiału.

Polecane

pixelpixelpixelpixel