Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uszyć spódnicę na gumce?

2023-05-25
Jak uszyć spódnicę na gumce?

Spódnica na gumce to jeden z najprostszych krojów do samodzielnego uszycia. Przy okazji to bardzo wdzięczny fason, który sprawdza się w wielu sytuacjach! W zależności od materiału, z którego powstanie, może wyglądać zupełnie inaczej. Wystarczy odpowiednia tkanina, akcesoria krawieckie, maszyna oraz nieco cierpliwości, aby osiągnąć wymarzony rezultat. Podpowiadamy więc, jak uszyć spódnicę na gumce.

Spódnica na gumce – jak uszyć ten prosty fason? Przygotowanie!

Zacznijmy od przedstawienia odpowiednich materiałów i akcesoriów, bez których realizacja projektu jest niemożliwa. Potrzebujemy:

gumy o szerokości 15 mm. Długość gumki powinna być nieco mniejsza od obwodu pasa lub talii, tak aby spódnica nie zsuwała się podczas noszenia.

Jak uszyć spódnice na gumce – wymiary

Do uszycia spódnicy na gumce potrzeba prostokąta z materiału, który odpowiada naszym indywidualnym wymiarom. Im więcej materiału przygotujemy, tym spódnica stanie się obszerniejsza.

Z kolei, jeśli chodzi o długość, należy uwzględnić kilka centymetrów zapasu na wszycie gumki oraz wykończenie dolnego brzegu. Mamy też wskazówkę dla osób, które nie dysponują miarą krawiecką lub nie chcą pracować nad wyliczeniami wymiarów spódnicy. W takim wypadku wystarczy owinąć materiał na sobie od 1 do 1,5 raza.

Im więcej owinięć, tym bardziej marszczona stanie się spódnica.

Jak uszyć spódnicę na gumce krok po kroku

Mając gotowy wykrój, przechodzimy do dzieła!

  1. Zaczynamy od obszycia dłuższych brzegów materiału za pomocą owerloka lub ściegu zygzakowego
  2. Czas na zajęcie się górną częścią spódnicy. Tkaninę w tym miejscu zginamy tak, aby utworzyć tunel na gumkę. Szycie ułatwi przypięcie tkaniny w kilku punktach za pomocą szpilek. 
  3. Teraz na lewej stronie zszywamy zaznaczone miejsce ściegiem prostym. Na tym etapie warto przeszyć dolną część spódnicy, ponieważ gdy materiał zostanie już zmarszczony, okaże się to trudniejsze. 
  4. Łączymy tylne brzegi spódnicy. Składamy je równo po pół, prawymi stronami do środka i spinamy szpilkami. Tak złożone boki zszywamy ściegiem prostym, przy czym początek oraz środek najlepiej przeszyć nawet kilka razy, jednak z pominięciem części z gumką. Brzegi dodatkowo zabezpieczamy overlockiem
  5. Kolejny bardzo ważny punkt to umieszczenie gumki w tunelu. Zadanie to ułatwi przypięcie agrafki do końca gumki. Przeciągniętą w ten sposób gumę łączymy poprzez nałożenie dwóch końców na siebie i zszycie ich w formie kwadratu lub prostokąta z przeszytymi przekątnymi. 
  6. Surowe brzegi materiału przy pasie z gumką wykańczamy ściegiem prostym na maszynie – tak doszyjemy gumkę do materiału spódnicy, dzięki czemu nie wywinie się podczas noszenia. Inna opcja to ręczne zaszycie ściegiem krytym.

Spódnica na gumce jak uszyć ją z różnych materiałów

Opisane wyżej porady umożliwiają uszycie modelu mini, midi i maxi. Jednak rozważając, jak uszyć długą spódnicę na gumce, trzeba oczywiście zaopatrzyć się w więcej materiału. Podkreślamy, że opisywany model wygląda dobrze niezależnie od tkaniny, z której powstanie. Choć na początku przygody z szyciem, polecamy postawić na łatwą we współpracy bawełnę.

Osoby bardziej wprawione mogą pokusić się o próby z tiulem czy uszyciem spódnicy na gumce z koła. W pierwszym przypadku musimy pamiętać o fastrygowaniu tkaniny na krawędziach. Wyjątek to dolny brzeg, który pozostawia się surowy. Tutaj lepiej też wybrać szerszą gumkę.

Spódnica z koła za to wymaga skorzystania z wykroju oraz starannego obliczenia wymiarów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom to, jak uszyć spódnicę na gumce, stanie się naprawdę łatwe.

To jeden z najmniej wymagających fasonów, który jednocześnie prezentuje się świetnie na każdej sylwetce. Dodatkowo wiedza dotycząca tego, jak uszyć długą spódnicę na gumce przyda się mamom małych dziewczynek, choćby w przygotowaniach na wszelkie bale przebierańców.

Szyciowy helpdesk

Masz więcej pytań? Chętnie rozwiejemy twoje wątpliwości. Jesteśmy do Twojej dyspozycji we wszystkie dni robocze poprzez naszego maila: sklep@galerialucznik.pl oraz telefony: +48 71 32 73 140 oraz +48 71 32 73 138.

Napisz lub zadzwoń, a nasze specjalistki podpowiedzą na Twoje wszystkie pytania!

Polecane

pixelpixelpixelpixel