Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?

2023-07-03
Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia?

Decydując się na rozpoczęcie przygody z krawiectwem i inwestując w wysokiej jakości maszynę do szycia, można łatwo zauważyć, że są to prace nie tylko manualne i wymagające kreatywności, ale również zaawansowane na poziomie technicznym. Aby wykonywać poszczególne projekty zgodnie z wcześniejszym zamierzeniem i dobrze radzić sobie z nieco bardziej skomplikowanym ustawieniami maszyny, warto przygotować się na konieczność rozkręcenia niektórych elementów urządzenia i ich ponownego złożenia. Warto wspomnieć, że w niektórych sytuacjach lepiej oddać maszynę do serwisu, ale wiele czynności możemy wykonać samodzielnie, na przykład takich jak regulacja chwytacza w maszynie do szycia. Dlatego też w poniższym artykule przedstawiamy kilka ważnych porad dotyczących tego, jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia. 

Kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia – jak dowiedzieć się, czy chwytacz wymaga regulacji?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia, warto skupić się na określeniu, czy problem podczas pracy urządzenia dotyczy chwytacza. Dlatego warto wspomnieć, że chwytacz odpowiada za tworzenie się niewielkiej pętelki z nici, która następnie przy pomocy igły i dolnych nici pozwala na wykonanie prawidłowego ściegu. Na tym etapie można łatwo domyślić się, że pierwszą wskazówką mówiącą o tym, że niezbędna będzie kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia, staje się zbyt luźny ścieg lub całkowity brak wiązania się ściegu. Oprócz tego warto zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny, aby lepiej zapoznać się z całą konstrukcją urządzenia i jednocześnie dowiedzieć się, jakie jest prawidłowe ustawienie chwytacza w maszynie.

Regulacja chwytacza w maszynie krok po kroku – jak sprawnie ustawić chwytacz?

Jeśli zidentyfikujemy źródło problemu ze ściegiem i zauważymy, że ustawienie chwytacza jest nieprawidłowe, ponieważ nie tworzy on pętelki, powinniśmy nieco poluzować śrubkę przy chwytaczu, aby móc wyregulować mechanizm. Następnym ważnym krokiem jest ustawienie chwytacza w maszynie w odpowiedni sposób. W tym celu należy umieścić kolec chwytający w dobrej odległości od igły. Kręcąc kołem zamachowym w kierunku do siebie, należy ustawić igłę w jak najniższym położeniu – wówczas kolec chwytacza powinien znaleźć się możliwie blisko samej igły i nici. Prawidłowa odległość między chwytaczem a oczkiem igły powinna wynosić około 1 mm – warto zadbać o to, aby obydwa elementy były bardzo blisko siebie, ale jednak się o siebie nie ocierały. 

Podczas cofania się igły (czyli w momencie, w którym igła zacznie iść do góry), napięta nić zacznie tworzyć niewielkie oczko, które powinien złapać kolec chwytacza. Jeśli będzie on rozregulowany, prawdopodobnie oczko nie zawiąże się i nie powstanie nowy ścieg. Dlatego odpowiednio przeprowadzona regulacja chwytacza w maszynie do szycia pozwala na łatwe ustawienie całego mechanizmu i umieszczenie nici, igły oraz kolca w dobrej pozycji. Warto również wspomnieć, że podczas wykonywania tego typu czynności nie należy się spieszyć. Ponadto pomocne okazuje się wyraźne światło i dobra widoczność.

Polecane

pixelpixelpixelpixel