Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak szyć podwójną igłą?

2018-07-31
Jak szyć podwójną igłą?


Słynna podwójna igła - do czego służy? W jakiej maszynie można ją zamontować? Czy maszyna do szycia musi posiadać do tego celu specjalny tryb podwójnej igły, a może jest to ukryta funkcja i można szyć nią również przy pomocy starej maszyny do szycia? Wyjaśniamy wątpliwości i rozwiewamy mity!

Zastosowanie podwójnej igły

W sprzedaży dostępne są igły podwójne o różnych rozstawach oraz grubości, służące do szycia z różnych rodzajów tkanin. Szycie przy użyciu takiej igły umożliwia między innymi: tworzenie estetycznych wykończeń przy brzegu, podwójnie mocnego łączenia, podwójne pikowanie, wygodne wszywania gumy, ułatwia szycie szlufek spodni oraz daje pole do popisu artystycznego po nawleczeniu fantazyjnych kolorów nici. Ścieg prosty w przypadku podwójnej igły wygląda bardzo podobnie do ściegu drabinkowego z overlocka- pozwala więc na ładne obszywanie dolnego brzegu bluzek i T-shirtów. W przypadku dzianin użycie podwójnej igły pozwala również zachować elastyczność obszycia.

Rodzaj maszyny

Czy w każdej maszynie można zamontować taką igłę? Absolutnym wymogiem jest posiadanie przez nią ściegu zygzakowego. To dlatego starsze typy maszyn mogą nie pozwalać na tego rodzaju szycie. Na szczęście różnorodność ściegów stała się w nowoczesnych maszynach standardem, co pozwala na zamontowanie podwójnej igły w niemal każdej z nich. Nie w każdej jednak maszynie szycie podwójną igłą pójdzie nam łatwo, przyjemnie i nie każda będzie posiadać stosowne udogodnienia.
Niektóre maszyny, jak na przykład Patrycja 2090, posiadają specjalny przycisk przełączający maszynę na tryb użycia podwójnej igły. Część ściegów oraz ustawień pozostaje wtedy zablokowana, aby uniemożliwić ustawienie nieodpowiednich parametrów. Montując podwójną igłę w mniej zaawansowanych maszynach musimy uważać, by wprowadzone wartości nie spowodowały złamania igły, zablokowania się czy nawet uszkodzenia maszyny. Warto też sprawdzić ustawienie chwytacza względem osi maszyny, ponieważ w niektórych starszych maszynach oś chwytacza ustawiona jest równolegle - są to jedyne wyjątki, kiedy korzystanie z podwójnej igły nie jest możliwe. Warto również dowiedzieć się, z jaką maksymalną szerokością ściegu może szyć nasz model, aby uniknąć zakupienia nieadekwatnego rozstawu igły - w maszynie o maksymalnej szerokości ściegu 5mm nie zamontujemy igły o rozstawie 6mm. 

Wybór stopki

Nie każda stopka umożliwia zastosowanie podwójnej igły. Aby sprawdzić, czy stopka, którą zamierzasz zamontować, będzie współpracować z igłą o wybranym rozstawie, porównaj otwór w stopce z rozstawem igieł- niemożliwe będzie przykładowo szycie z udziałem stopki do patchworku, natomiast dobrze może sprawdzić się zastosowana w tym celu stopka uniwersalna.

Prowadzenie nici

Najwygodniej, kiedy maszyna posiada dwa trzpienie pozwalające na nałożenie dwóch szpul nici- każdej do innej igły. Niektóre modele posiadają trzpienie wbudowane w swój korpus i wystarczy je wyciągnąć (jak na przykład Zofia II czy Teresa), a niektóre trzpień dołączany jako osobne akcesorium. Jeżeli maszyna nie posiada drugiego trzpienia, to nic straconego- możemy wykorzystać do tego celu dwie szpulki bębenka nałożone poziomo na trzpień. Maszynę nawlekamy tak, jak zwykle, prowadząc nici zgodnie z instrukcją i strzałkami, a dopiero na końcu przewlekamy przez osobne oczka. Niektóre maszyny są wyposażone w dodatkowy prowadnik nici nad igłą.

Jak szyć podwójną igłą - stebnowanie

Na początku sprawdzamy, czy igły ustawione są centralnie, tak aby nie uderzały ani nie ocierały ani stopkę ani otwór płytki ściegowej. W razie potrzeby zmieniamy ich pozycję- w przypadku ściegu prostego można to zrobić poprzez zmianę ustawienia regulatora szerokości ściegu. Ścieg wyszyty w ten sposób będzie z zewnątrz przypominał ścieg drabinkowy z overlocka, od wewnątrz będzie natomiast przypominał "fikuśny" zygzak.

Jak szyć podwójną igłą - zygzak

Wyszycie zygzaka przy pomocy podwójnej igły również wymaga uważności- zawsze wcześniej sprawdź przy pomocy koła ręcznego miejsca wbijania się igieł i w razie potrzeby dostosuj ustawienie igielnicy do bezpiecznej pozycji, jeżeli twój model umożliwia taki krok. W ten sam sposób można również wyszywać ściegi ozdobne równiutko obok siebie oraz przy użyciu różnych kolorów nici jednocześnie, co jest niewątpliwą zaletą podwójnej igły. Uwaga- w przypadku, gdy igły zahaczają o którykolwiek z pozostałych elementów maszyny i nie masz możliwości wyregulowania ich położenia, to zrezygnuj z szycia tymi ściegami! Lepiej nie ryzykować uszkodzenia sprzętu w ten sposób.


Masz pytania?
W razie jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy dla Was dostępni pod telefonem: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140 gotowi żeby doradzać i wyjaśniać :) Chętnie odpowiadamy też na wszelkie pytania zadane drogą mailową: sklep@galerialucznik.pl.(WEL)

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018

Polecane

pixelpixelpixelpixel