Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak się pozbyć sierści?

2019-07-16
Jak się pozbyć sierści?

Wszechobecna sierść to odwieczny problem niemal każdego psiarza, kociarza oraz wszelkich wielbicieli królików i innych domowych pupili. Pozbycie się jej z ubrań, kanapy, podłogi bywa bardzo problematyczne, tym bardziej, że kłaczki zdają się pojawiać znikąd. I znowu w najmniej spodziewanych miejscach!


Niektóre rasy zwierząt domowych mają to do siebie, że linieją dwa razy w roku: od wiosny do zimy i od zimy do wiosny. Zwłaszcza problematyczne bywają te posiadające sierść dwuwarstwową, z tak zwanym podszerstkiem, czyli puchem, który chroni je zimą przed chłodem. Są to na przykład tak piękne zwierzęta jak owczarki niemieckie, husky, samoyedy lub koty: norweskie leśne, ragdolle i maine coony. Dwa razy w roku, podczas zmian temperatury muszą wymienić sierść na bardziej odpowiednią, aby bardziej pasowała do panujących warunków. Jeśli żyją one w mieszkaniach, taka wymiana sierści może się przedłużać i powtarzać, co stwarza właścicielom problem nie tylko w postaci konieczności częstego czesania, ale także niekończącego się sprzątania

Chociaż naszych domowych pupili traktujemy często niczym pełnoprawnych domowników. Chociaż uwielbiamy spędzać z nimi czas, bawić się i głaskać, nie zawsze przepadamy za noszeniem ubrań z "dodatkowym ocieplaniem" czy siadaniem na okłaczonych fotelach. Nie wspominając już nawet o specjałach, których możemy niechcący skosztować, takich jak herbata z kłaczkiem ;) Oj tak, właściciele sierściuchów dobrze wiedzą o czym mowa. Sierść najchętniej osadza się na tekstyliach, ubraniach, obiciach mebli, dywanach oraz zasłonach i to tam jest najbardziej widoczna. Jak sobie z tym radzić?



Po pierwsze: dokładnie wyczesz swojego zwierzaka! Dużo wygodniej zebrać sierść z jednego miejsca, jakim jest jego grzbiet i usunąć problem już u źródła. W sklepach zoologicznych oraz w internecie dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju szczotek, grzebieni z zgrzebeł, które można odpowiednio dobrać do typu sierści naszego zwierzaka. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego. Twój pupil zyska na tym nie tylko piękny wygląd, ale i lepsze samopoczucie,.

Jak wiadomo, dokładne wyczesanie zwierzaka jest jednak dość trudne i pozbycie się całości włosków może graniczyć z niemożliwością. Wtedy z pomocą przychodzą nam specjalne rolki do ubrań ściągające sierść za pomocą specjalnej przylepnej taśmy lub gumy. Można je wykorzystać również do dokładnego wyczyszczenia wszelkich foteli, kanap czy zasłon. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu rolek, a potrzebujemy szybko pozbyć się włosków (na przykład przed spodziewaną wizytą gości), pomoże nam również wilgotna gąbka, ściereczka albo... zwykła zwilżona lateksowa rękawiczka. Wszelkie kłaczki świetnie się do niej przyczepią!

Aby filtr pralki nie zatykał się zbyt często podczas prania oraz aby pozbyć się części włosków przy okazji czyszczenia ubrań, warto wykorzystać sprytny patent jakim są specjalne kulki do prania z rzepami, które można wrzucić do bębna. Ich budowa sprawia, że większe kawałki sierści i włosów (również tych pochodzących z naszych własnych fryzur!) przyczepiają się do nich, zamiast pozostawać na ubraniach lub w pralce. Oprócz tego możemy zastosować płyn antyelektrostatyczny oraz dodatkowe płukanie. 





A co z podłogą? Jeśli pomimo nieustannego sprzątania z bezsilnością obserwujesz jak pojawiający się znikąd kłębek przetacza się po niej niczym krzak po Dzikim Zachodzie... To wiedz, że znamy ten problem :) Rozwiązaniem może być między innymi odkurzacz z turboszczotką (jak na przykład OP 2018 - choć możesz także dokupić ją jako dodatkowe akcesorium do swojego odkurzacza). Turboszczotka to rodzaj wałka osadzonego przy wlocie ssawki odkurzacza posiadająca spiralnie osadzone włosie, które wyciąga zabrudzenia takie jak sierść i włosy (również te pochodzące z naszych własnych fryzur!) z dywanów oraz płaskich powierzchni. Turboszczotka obracając się zagarnia je ze sobą i kieruje prosto do otworu ssącego czyniąc odkurzanie dużo bardziej efektywnym. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednio częstym czyszczeniu jej wałka i usuwaniu zabrudzeń, które się wokół niej owiną.


A może macie własne sposoby na walkę z futrem Waszych pupili? :) Podzielcie się nimi!



(WLE)

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel