Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dzianiny i tkaniny - czym się różnią?

2017-08-16
Dzianiny i tkaniny - czym się różnią?

Często słyszymy o rozmaitych dzianinach i tkaninach, niejednokrotnie zdarza się również, że pojęcia te stosowane są wymiennie. Warto więc wiedzieć jak rozróżnić te dwa rodzaje materiałów, ponieważ ich struktura nie jest tożsama ze sobą, a tkanina nie jest określeniem wszystkich rodzajów materiałów.

Tkanina i dzianina są materiałami wykorzystywanymi w przemyśle włókienniczym. Tkaniny i dzianiny rozróżnia się na podstawie sposobu pozyskiwania materiału. Różnią się między sobą sposobem splatania nitek.

Tkanina

Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek – osnowy i wątku. Przeplatane są one między sobą pionowo i poziomo i w przeciwieństwie do dzianiny są raczej jednolite. Jest ona mniej elastyczna i bardziej klasyczna. Stosuje się ją do wyrobu pościeli, odzieży, bielizny, obrusów, płaszczy, sukienek, mundurów i kostiumów. Tkaniny możemy podzielić na lniane, jedwabne, bawełniane, wełniane i wełnopodobne oraz jutowe, więc zastosowanie jest również szersze, niż w przypadku dzianin. Najczęściej wymienianymi splotami są: splot płócienny, skośny i atłasowy.

Dzianina

Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny wytwarzana jest z jednej nitki na szydełkarkach lub na osnowarkach, z przędzy tworzącej oczka. Dzianiny mogą być zarówno gładkie, jak i nieco bardziej wymyślne – ażurowe, fakturowane i wzorzyste. Wytwarzane są z nich wszystkie elementy, które kojarzą nam się z wygodą i komfortem noszenia – swetry, skarpetki, rękawiczki, czapki oraz dresy. Wśród splotów wyróżniamy dzianiny rządkowe i kolumienkowe.

Wady i zalety

Możemy zauważyć, że dzianiny należą do wygodniejszych materiałów, a to właśnie tkaniny lepiej podkreślają figurę. Dzianiny bywają również bardziej rozciągliwe, co nie oznacza, że tkaniny także nie mogą być elastyczne – jednakże dopiero po dodaniu do nich elastanu. Tkaniny są odporne na tarcie i rozciąganie, nie elektryzują się i zazwyczaj są antyalergiczne. Dzianiny są wytrzymałe na ściskanie, zdarzają się jednak pewne zniekształcenia wynikające z nieprawidłowego przeplotu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixelpixelpixelpixel