Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dzianina a tkanina - czym się różnią?

2017-08-16
Dzianina a tkanina - czym się różnią?

Często słyszymy o rozmaitych dzianinach i tkaninach, niejednokrotnie zdarza się również, że pojęcia te stosowane są wymiennie. Warto więc wiedzieć jak rozróżnić te dwa rodzaje materiałów, ponieważ ich struktura nie jest tożsama ze sobą, a tkanina nie jest określeniem wszystkich rodzajów materiałów. Czym się różni tkanina od dzianiny? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule!

Dzianina a tkanina – na czym polega różnica?

Tkanina

Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek – osnowy i wątku. Przeplatane są one między sobą pionowo i poziomo i w przeciwieństwie do dzianiny są raczej jednolite. Jest ona mniej elastyczna i bardziej klasyczna. Stosuje się ją do wyrobu pościeli, odzieży, bielizny, obrusów, płaszczy, sukienek, mundurów i kostiumów. Tkaniny możemy podzielić na lniane, jedwabne, bawełniane, wełniane i wełnopodobne oraz jutowe, więc zastosowanie jest również szersze, niż w przypadku dzianin. Najczęściej wymienianymi splotami są: splot płócienny, skośny i atłasowy.

Dzianina

Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny wytwarzana jest z jednej nitki na szydełkarkach lub na osnowarkach, z przędzy tworzącej oczka. Dzianiny mogą być zarówno gładkie, jak i nieco bardziej wymyślne – ażurowe, fakturowane i wzorzyste. Wytwarzane są z nich wszystkie elementy, które kojarzą nam się z wygodą i komfortem noszenia – swetry, skarpetki, rękawiczki, czapki oraz dresy. Wśród splotów wyróżniamy dzianiny rządkowe i kolumienkowe.

Zastosowanie tkanin i dzianin – gdzie sprawdzą się najlepiej?

W jakich zastosowaniach sprawdza się lepiej dzianina, a w jakich tkanina? Ta druga znajduje miejsce w garderobie w postaci koszul formalnych i codziennych, spodni, a także marynarek, garniturów, płaszczy i kurtek, które szyje się z grubszych gatunków. Z tkanin wykonywane są również sukienki i spódnice – na przykład jedwabiu, tiulu bądź bawełny – idealne na lato lub specjalne okazje.

Natomiast dzianiny – miękkie i elastyczne, pozostają niezastąpione produkcji wygodnych, codziennych modeli. To z nich tworzone są swetry, dresy, bluzy i legginsy, znakomicie dopasowujące się do ciała i nieograniczające ruchów. Są też materiałem na bluzki – lekkie, oddychające. Rozciągliwość dzianin powoduje, że to materie doskonałe na ubrania mające zapewniać nieprzeciętny komfort noszenia.

Jak pielęgnować dzianiny i tkaniny?

Chcąc wdrożyć zasady właściwej pielęgnacji, trzeba mieć na uwadze, że tkaniny, ze względu na swoją strukturę, często się gniotą i zazwyczaj trzeba je prasować. Są też jednak bardziej odporne na rozciąganie, więc z reguły dobrze znoszą pranie w pralce, wirowanie i suszenie w pozycji wiszącej. Nie wszystkie – a w szczególności te z domieszką delikatnych włókien – dobrze znoszą wysokie temperatury. Przed pierwszym praniem zaleca się z tego powodu sprawdzić metkę ze wskazówkami od producenta.

Dzianiny z kolei są mniej odporne na intensywne wirowanie i ręczne odciskanie. Ich oczkowy splot może łatwo się rozciągnąć i zdeformować. Należy prać je w trybie delikatnym, najlepiej w specjalnych woreczkach ochronnych, wełniane zaś – ręcznie lub na specjalnym programie do wełny. Suszenie na płasko pomoże zachować kształt i strukturę materiału. Prasowanie nierzadko nie jest konieczne, ale w razie takiej potrzeby używa się niskiej temperatury i najlepiej pary.

Wady i zalety

Zgłębiając zagadnienie: tkanina a dzianina, możemy zauważyć, że dzianiny należą do wygodniejszych materiałów, a to właśnie tkaniny lepiej podkreślają figurę. Dzianiny bywają również bardziej rozciągliwe, co nie oznacza, że tkaniny także nie mogą być elastyczne – jednakże dopiero po dodaniu do nich elastanu. Tkaniny są odporne na tarcie i rozciąganie, nie elektryzują się i zazwyczaj są antyalergiczne. Dzianiny są wytrzymałe na ściskanie, zdarzają się jednak pewne zniekształcenia wynikające z nieprawidłowego przeplotu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixelpixelpixelpixelpixel