Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego maszyna pętelkuje?

2022-01-03
Dlaczego maszyna pętelkuje?

Niewłaściwe nawleczenie

Pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób nawleczenia maszyny. Proste? Tak, wiemy, ale bardzo często działa. Tak jak ponowne włączenie i wyłączenie komputera lub programu komputerowego, ponowne nawleczenie nici na maszynę potrafi rozwiązać wiele problemów z szyciem. W końcu to od jej poprowadzenia zależy cały rozkład naprężeń nici w maszynie — zarówno górnej, jak i dolnej. Czasami zdarzy się, że nitka nie tak jak trzeba wsunie się w talerzyki naprężacza, zsunie się z szarpaka lub po prostu nieopatrznie ominiemy jakiś etap nawlekania.

Warto przypomnieć również o tym, że sposób prowadzenia nici jest różny w zależności od tego, czy nawijamy szpulkę bębenka, czy chcemy przygotować maszynę do szycia. Najlepiej w tym celu wrócić do instrukcji obsługi maszyny i uważnie prześledzić cały proces nawlekania, a następnie krok po kroku, postępując dokładnie według wskazówek i nie omijając żadnego prowadnika, ponownie nawlec maszynę. Zwróć również uwagę na sposób nawleczenia nici dolnej.

Zobacz na naszym filmie, jak poprawnie nawlec maszynę do szycia.

Uwaga: pamiętaj, aby zawsze nawlekać maszynę z podniesioną stopką! Tylko wtedy, kiedy stopka jest podniesiona, nitka ma szansę odpowiednio wsunąć się w talerzyki naprężacza. Warto również podnieść igłę, aby upewnić się, że nitka poprawnie zainstalowała się na szarpaku.

Nieodpowiednie naprężenie

Skoro jesteśmy już przy naprężeniu, warto zwrócić uwagę na jego odpowiednie ustawienie. Zwykle najbardziej odpowiednim naprężeniem, używanym do większości rodzajów prac lub nici jest poziom 4, czasami jednak należy dopasować je adekwatnie do wyszywanych efektów. Jak sprawdzić poprawność naprężenia? Najlepiej zajrzeć do instrukcji, w której znajdziemy ilustracje przedstawiające prawidłowo wykonane ściegi proste i zygzakowe. W poprawnie wyszytym ściegu zarówno nić dolna, jak i górna wiążą się ze sobą we właściwych miejscach.

Zmiana naprężenia bywa również pomocna podczas szycia nićmi różnej grubości — szczególnie dotyczy to nici dolnej. Naprężenie dolnej nici regulujemy jednak znacznie rzadziej i tylko w przypadku, gdy rzeczywiście jest to niezbędne. Można to zrobić poprzez delikatne dokręcenie lub odkręcenie śrubki będącej elementem bębenka. Prawidłowo naprężona nić powinna stawiać lekki opór wydostając się z jego szczeliny, a bębenek, po przytrzymaniu nici palcami, opadać wysuwając ją na około 5 cm.

Zabrudzenia

Nieprawidłowe przesuwanie się nici skutkujące jej pętelkowaniem mogą powodować kłaczki w okolicy chwytacza lub naprężacza. Aby wyczyścić naprężacz, najlepiej użyj złożonej wpół, czystej ściereczki. Podnieś stopkę, wsuń ściereczkę pomiędzy talerzyki i przesuń, aby wyciągnąć zagubione nitki. Następnie odsłoń pokrywę bębenka i sprawdź wszystkie szczeliny. Jeśli Twoja maszyna posiada bębenek wahadłowy, wyjmij go i przyjrzyj się dokładnie szczelinom pomiędzy jego blaszkami. Jeśli jest taka potrzeba — wyczyść je.

Zobacz jak prawidłowo, krok po kroku, przeprowadzić konserwację maszyny do szycia.

Zabrudzenia mogą dotyczyć również nici. Nici stare, zakurzone, złej jakości lub nieodpowiednio nawinięte mogą przyczyniać się do niektórych przypadków pętelkowania. Wysokiej jakości nici do maszyn do szycia znajdziesz tutaj.

Nierówno nawinięta nić

Nieodpowiednie nawinięci nici dolnej na szpuleczkę bębenka skutkuje je nierównym rozwijaniem się. Nierówne rozwijanie powoduje często nieoczekiwaną zmianę naprężeń nici, a zmiany te — pętelkowanie. Zwróć uwagę na to, jak wygląda nić na szpulce — czy jest nawinięta równo i ciasno? Przeanalizuj również sposób nawlekania nici podczas nawijania jej na szpulkę bębenka: czy nić poprawnie przewleczona jest przez wszystkie prowadniki, a jej koniec prawidłowo zainstalowany w szpulce? Jeśli koniec nici przypadkowo odwinie się ze szpulki, nie nawijaj jej ręcznie. Dużo lepiej zwyczajnie odciąć wtedy odwinięty koniec.

Uszkodzenie mechaniczne

W przypadku pętelkowania warto sprawdzić również stan bębenka. Jeżeli igła wielokrotnie uderzy w bębenek, może dojść do jego uszkodzenia i w konsekwencji nierównomiernego prowadzenia nici. Jednym z obserwowalnych skutków takiego uszkodzenia jest właśnie pętelkowanie. Taki efekt może dawać również uszkodzona szpulka — sprawdź uważnie, czy jej stan jest nienaganny i w razie zauważenia uszkodzeń wymień na nową.

Nowe bębenki możesz znaleźć tutaj, a szpulki pojedyncze lub w zestawach znajdziesz tutaj.

Niewłaściwy dobór akcesoriów

Sprawdź, czy szpulka, której używasz jest odpowiednią szpulką zalecaną przez producenta. Jest to kolejna z częstych przyczyn pętelkowania. Warto zauważyć, że maszyny miniaturowe współpracują jedynie ze szpulkami metalowymi. Zainstalowanie w nich szpulki z tworzywa automatycznie spowoduje pętelkowanie. Maszyny starszego typu (np. Łuczniki klasy 800) często wymagają użycia szpulek soczewkowych. Z kolei użycie szpulki w tym kształcie do nowej maszyny, utrudni wykonanie prawidłowego ściegu.

Zanim kupisz maszynę, koniecznie zobacz film o najważniejszych szyciowych akcesoriach.

Skontroluj również dobór igły — czy jest to igła przeznaczona do materiału, nad którym aktualnie pracujesz? I czy nie jest przypadkiem zużyta? Sprawdź również, czy nić, której używasz, ma odpowiednią grubość w stosunku do używanej igły oraz szytego materiału.

Chcesz wiedzieć jak prawidłowo dobrać igłę do maszyny do szycia? Zobacz nasz film.

Igły do maszyny do szycia znajdziesz tutaj.

Problem z pętelkowaniem dalej występuje?

Zobacz nasz poradnik na temat pętelkowania i plątania nici.

Jeżeli żadna z naszych porad nie pomogła, to zachęcamy do kontaktu z obsługą naszego sklepu. Jesteśmy pewni, że wspólnie rozwiążemy problemy z Twoją maszyną do szycia. Służymy pomocą pod numerami: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem e-mailowym: sklep@galerialucznik.pl.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixel