Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy maszyny elektroniczne naprawdę są skomplikowane?

2019-06-06
Czy maszyny elektroniczne naprawdę są skomplikowane?

Bardzo poszukiwane są maszyny do szycia z jak najprostszą obsługą, których łatwo byłoby się nauczyć. "Najłatwiejsza w obsłudze maszyna do szycia", "Maszyna najlepsza do nauki" - zwykle pierwszym skojarzeniem z takimi określeniami nie jest maszyna elektroniczna, która wydaje się skomplikowanym komputerem dla profesjonalistów. Czy jednak tak jest w istocie?



Od razu odpowiadając - oczywiście, że nie! Wyjaśnijmy sobie coś: wszystkie nasze maszyny to modele domowe, przeznaczone do użytkowania przez amatorów szycia oraz ich rodziny. I nie ma się tu czego obawiać. Po prostu niektóre z nich są miej, a niektóre bardziej zaawansowane technologicznie :) Chcielibyśmy obalić mit o ich rzekomym skomplikowaniu, ponieważ przy całej gamie udogodnień, które oferują, taka łatka zdecydowanie im nie przystoi.

Technologia na ogół czyni życie człowieka łatwiejszym i przyjemniejszym. Wielu zgodzi się z tym twierdzeniem, są choć też i tacy, którzy z niepokojem patrzą na wciąż nowe rozwiązania, systemy komputerowe i urządzenia. A jak wygląda sytuacja z maszynami do szycia? Jak w przypadku większości dziedzin i branż, na rynku urządzeń krawieckich również zaszło wiele zmian. Część z nich mogliśmy przeoczyć - w końcu niemal każdy wciąż ma w domu wiekową, ciężką maszynę do szycia po babci czy mamie, która do tej pory bywa używana. Takie maszyny trzeba jednak potrafić obsługiwać. Sam ich wygląd bywa skomplikowany - co do czego służy? Jak poprowadzić tę nitkę? Które pokrętło poruszyć? Lepiej się nie zbliżać... 




Na targach Electronics Show 2019 w Warszawie, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć zdecydowaliśmy się stworzyć kącik szycia, z naszą sztandarową maszyną Marilyn 2018, na którym każdy mógł spróbować swoich sił w szyciu przy jej pomocy. Jakież było zdziwienie wielu odwiedzających, kiedy komunikowaliśmy im, że mogą zacząć szyć przy pomocy naciśnięcia jednego tylko przycisku! Wiele osób nieufnie podchodziło do wystawionego przez nas sprzętu mówiąc: "Ja nie umiem... Mam maszynę w domu, ale tylko mama potrafi jej użyć", by następnie ze zdziwieniem odkryć, że wcale nie potrzebują długiej nauki, aby pojąć sposób jej działania. Wiele w tych osób w ciągu pierwszych piętnastu minut obcowania z maszyną uszyło swój pierwszy płócienny woreczek :) 




Jak to możliwe? Zapytacie. Otóż nowoczesne modele maszyn posiadają wiele udogodnień, których dawne maszyny nie miały i chodzi tu nie tylko o dodatkowe ściegi i zastosowania, o nie. Najważniejszy jest dla nas komfort szyjącego użytkownika i jak największe ułatwienie całego procesu szycia! Jako że moda na szycie wraca w niesłychanym tempie, wiele osób dopiero uczy się szycia oraz obsługi maszyny. Właśnie im wychodzą naprzeciw maszyny elektroniczne - takie, które nie wymagają każdorazowego wprowadzania ustawień za pomocą topornych pokręteł, ponieważ wszystkie podstawowe parametry każdego ściegu są wprowadzane automatycznie po jego wybraniu. Nie ma tu też wielkiego ryzyka popełnienia błędu w obsłudze, ponieważ... maszyna ostrzega przed tym sama. Na przykład po włączeniu specjalnego "trybu podwójnej igły" blokowane są wszelkie ustawienia, które mogłyby spowodować uszkodzenie igły bądź maszyny. Niektóre modele wyświetlają na ekranie stopkę dedykowaną do wybranego ściegu, a nawet samouczki szycia i wykonania podstawowych projektów krok po kroku. 

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie :)

Maszyny elektroniczne szyją same - po wybraniu ściegu wystarczy nacisnąć przycisk "start", żeby igła zaczęła pracę z wybraną przez nas, stałą prędkością. Dla wielu osób początkujących oraz dzieci jest to znaczące ułatwienie, ponieważ nie ma tu konieczności nauki sterowania sprzętem przy pomocy stopy i nożnego regulatora. Na ogół ich reakcja wygląda mniej-więcej jak: "Ojej, to już?, Ja szyję!". Oczywiście, osoby przyzwyczajone do koordynowania pracy rąk i nóg podczas szycia mogą dla swojej wygody podłączyć taki regulator (zawsze dołączony do maszyny) i szyć przy jego pomocy, choć automatyczne szycie i tak się przyda, na przykład podczas zszywania długich partii materiału na zasłony, kocyki, maty, obrusy czy pościel. 




Właśnie dlatego maszyny elektroniczne ŚWIETNIE nadają się dla dzieci i młodzieży. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nam, że najłatwiej poradzą sobie oni z maszyną mechaniczną, tradycyjną, podobnej do tej, na jakiej sami kiedyś uczyliśmy się szyć. Tymczasem przedstawiciele nowego pokolenia, od małego zaznajomionego z nowoczesną technologią, najszybciej "łapią" o co chodzi w obsłudze maszyny elektronicznej. W końcu przyciski takie jak w telefonie czy komputerze wydają się dla nich najbardziej intuicyjną formą sterowania.

Na koniec warto dodać, że modele elektroniczne "ułatwiają nam życie" na wiele innych sposobów: niektóre potrafią automatycznie obcinać nici, automatycznie wykonywać rygiel na początku i końcu ściegu, wyszywać śliczne ozdobne wzorki i dowolnie zmieniać ich wygląd, wyszywać litery i podpisy, dają możliwość programowania igły i wiele, wiele więcej. Ale to już temat na inną historię...




(WLE)

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixelpixel