Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Andrzejki 2019!

2019-11-27
Andrzejki 2019! Święty Andrzej jest jednym z dwunastu apostołów, rodzonym bratem świętego Piotra, oraz męczennikiem kościołów katolickiego i prawosławnego. Jest patronem narodów słowiańskich, Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii, Niderlandów, Niemiec, Luksemburga oraz kilku włoskich miast. Dodatkowo patronuje małżeństwom, podróżnikom, rycerzom i rybakom. Uznawany jest także za orędownika zakochanych, a do świętego zwracają się osoby mające problemy w kwestiach matrymonialnych.
                                   


Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Później przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów aner i andros oznaczających męża, mężczyznę. Inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Wiele zabaw andrzejkowych możemy z powodzeniem urządzić w każdym mieszkaniu. Na przykład do lania wosku na wróżby potrzebujemy zaledwie kilku świeczek i naczynia do ich stopienia, dużego klucza z uchem, miski z zimną wodą i źródła ognia. W naczyniu rozgrzejmy świeczki, żeby uzyskać płynny wosk, a potem przez ucho od klucza wylewamy cienką strużką na zimną wodę w misce.

Kiedy wosk się skończy, wyjmijmy z wody stworzone kształty i sprawdźmy, jaki cień rzucają na ścianę w świetle świecy. Według tradycji, anioł oznacza szczęście, kwiat – smutek, serce – wielką miłość, klucz – otwarcie serca, maskę – ostrzeżenie, by nie tłumić uczuć. W końcu "Na noc św. Andrzeja dziewkom z wróżb nadzieja".

Obieranie jabłek to zabawa wymagająca zdobycia kilku owoców jednakowej wielkości. Uczestniczki zabawy obierają jabłka, starając się, by obierka była jak najdłuższa. Świadczy to o jakości przyszłego związku. Panny mają za zadanie rzucić obierki przez lewe ramię do tyłu. Teraz należy zinterpretować kształt skórki od jabłka. Jeśli ułożyła się w jedną z liter alfabetu, może to być pierwsza litera imienia przyszłego męża.


Polecamy również nasze sprzęty AGD dzięki którym wykonacie pyszności na dłuuugą noc Andrzejkową!
Udanej zabawy!
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel