Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

5 najczęstszych problemów z maszyną, z którymi uporasz się samodzielnie

2018-08-20
5 najczęstszych problemów z maszyną, z którymi uporasz się samodzielnie
Nie każdy problem w działaniu maszyny jest na tyle poważny, by wymagać wysłania jej do serwisu. Czasami rozprawienie się z domniemaną usterką wymaga zaledwie chwili zastanowienia się, by po krótkim, triumfalnym „Ahaaaa!” znów powrócić do szycia. Uwaga- każda z opisanych poniżej operacji powinna odbywać się po odłączeniu jej od źródła zasilania.


Po pierwsze- złote nawyki
Przed rozpoczęciem szycia zawsze sprawdź, czy zarówno nitka dolna i górna są nawleczone poprawnie, igła jest w nienagannym stanie i dopasowana do rodzaju materiału, a stopka została opuszczona. Te 3 rzeczy- nić, igła i stopka, to najczęstsze przyczyny problemów z szyciem. Pamiętaj, że maszyny tańsze, a co za tym idzie- delikatniejsze, wymagają bardziej uważnego i ostrożnego traktowania. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją!


Problem 1 – Zrywanie się nici

Jeśli nie pomoże ponowne nawleczenie maszyny przy pomocy instrukcji, możliwe jest, że przyczyną jest zużyta bądź źle zamocowana igła. Być może użyto zbyt grubej nici w stosunku do igły, albo zbyt słabej nici – zainstaluj nić przeznaczoną do szycia na maszynie (na przykład Łucznik Classic) zarówno na dole jak i na górze. Pomóc może również zmniejszenie naprężenia nici. Zdarza się, że nici zsuwają się ze szpulki i wplątują pod nią powodując zrywanie- używaj podkładek oraz stoperów dołączonych do maszyny.


Problem 2 – Maszyna wydaje dziwne dźwięki

Możliwe, że nić przemieściła się lub zablokowała w jednym z punktów nawlekania. Nawlecz maszynę ponownie. Sprawdź również stan igły oraz skontroluj, czy stopka została dobrana prawidłowo. Przyczyną może być również nagromadzenie się kłaczków w chwytaczu maszyny lub transporterze materiału. Wyczyść i naoliw maszynę. Przy okazji sprawdź również, czy przypadkiem nić dolna nie zablokowała się w bębenku oraz obejrzyj go pod kątem ewentualnych uszkodzeń.


Problem 3 – Wciąż łamie mi się igła!

Po pierwsze sprawdź, czy dobór igły do szytego materiału jest prawidłowy (przeczytaj nasz wpis o doborze igły do maszyny), bo być może potrzebujesz innej igły, niż do tej pory. Sprawdź również dostosowanie naprężenia nici i sposób mocowania igły. Jedną z przyczyn może być również użycie nieodpowiedniej stopki dociskowej lub nieadekwatnego ściegu do danej stopki.


Problem 4 – Pętelkowanie nici

Nie zgadniesz co trzeba sprawdzić :) Tak, poprawność nawleczenia maszyny. Pamiętaj o każdym kroku wymienionym w instrukcji, również podniesieniu stopki- wtedy talerzyki naprężacza rozchylają się i umożliwiają prawidłowe poprowadzenie nici. Następnie dostosuj naprężenie- ustawienie naprężenia pośrodku skali i następnie stopniowe dopasowywanie go do sposobu szycia jest zwykle najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź również czy dobór igły był odpowiedni, skontroluj czystość naprężacza nici i bębenka. Ten ostatni obejrzyj szczególnie dokładnie pod kątem ewentualnych uszkodzeń.


Problem 5 – Ścieg nie wygląda jak powinien

Sprawdź, czy igła jest dobrana prawidłowo do materiału oraz w jakim jest stanie- niektóre igły wymagają wymiany już po 8 godzinach ciągłej pracy. Skontroluj również, czy dobór stopki jest odpowiedni do danego sposobu szycia oraz sprawdź poprawność nawleczenia górnej i dolnej nici maszyny. Zwróć szczególną uwagę na ich naprężenie. Zerknij również na regulatory długości i szerokości ściegu, sprawdź jakie ustawienia sugeruje instrukcja, a następnie dopasuj je do rodzaju szytego materiału, póki ścieg nie zacznie wyglądać poprawnie. Pamiętaj o opuszczeniu stopki! Niektóre ściegi wychodzą idealnie tylko przy użyciu odpowiednich akcesoriów (np. overlockowe i niektóre ozdobne), a niektóre materiały potrafią "kaprysić" i wymagać ustabilizowania fizeliną lub papierem.Masz problem z obsługą maszyny? 
Jesteśmy dostępni dla Was we wszystkie dni robocze pod numerami: +48 71 32 73 138 oraz +48 71 32 73 140, a także adresem mailowym sklep@galerialucznik.pl. Chętnie służymy swoim doświadczeniem i wszelką pomocą!(WLE)
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018

Polecane

pixelpixelpixelpixel