Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

10 najważniejszych akcesoriów do szycia

2019-05-16
10 najważniejszych akcesoriów do szycia
Nie wystarczy kupić maszynę, żeby zacząć szyć. Do podjęcia pierwszych krawieckich wyzwań potrzebne nam będzie kilka dodatkowych narzędzi, bez których "ani rusz". Są też takie, które niezbędne nie są, za to stanowią bardzo przydatne gadżety, idealne do usprawnienia naszej pracy lub obdarowania kogoś innego. Wyposażając pierwszą domową pracownię krawiecką lub po prostu dobierając akcesoria do niedawno nabytej maszyny, stoimy przed wyzwaniem - jak podjąć decyzję o wyborze najpotrzebniejszych akcesoriów? 


1. Nożyce i nożyczki krawieckie


Pierwsze i najważniejsze narzędzie oprócz maszyny do szycia, którego używać będziesz podczas swojej Twojej pracy z materiałem. Szybko przekonasz się, że domowe nożyczki, czy to do kuchenne czy szkolne, rzadko wykonują idealne cięcie na materiale i szybko się tępią - tymczasem precyzyjne cięcie nie tylko odbija się na jakości wyrobu, ale także oszczędza nasze dłonie oraz nerwy. Najczęściej wystarczy jedna para porządnych, krawieckich nożyc, jednak do wykonywania drobniejszych elementów przydatne mogą być małe, ostre nożyczki. Pamiętaj, że nożycami krawieckimi nie wolno ciąć papieru! Może to doprowadzić do ich stępienia się.


2. Szpilki

Oczywista oczywistość - szpilki. Możliwe, że masz je już w swoim domu, ale jeśli nie, to jest najwyższy czas, żeby się w nie zaopatrzyć. Szpilki najczęściej wykorzystuje się nawet w najprostszych projektach, aby przytwierdzić wycięte kawałki materiału do siebie i uniknąć ich przesuwania się - choć miewają również inne zastosowania. Będziesz współpracować z nimi niemal na każdym kroku. Na początek wystarczy z pewnością jedno pudełko zwykłych szpilek ze szklaną główką.


3. Linijka i centymetr krawiecki

Nie od razu myślimy o zakupie linijki krawieckiej, kiedy kupujemy pierwszą maszynę. Tymczasem już przy szyciu pierwszej poduszki, torby czy woreczka szybko okazuje się, że bywa naprawdę przydatna! 

Elastyczny centymetr natomiast przyda się za każdym razem, kiedy będziemy tworzyć wykroje, zdejmować pomiary z siebie lub z modela tudzież mierzyć zaokrąglone krawędzie wyrobu.


4. Kreda lub mydełko


Absolutny must-have. I nie mów nawet, że poradzisz sobie ze zwykłym ołówkiem! Specjalna kreda lub mydełko z łatwością wyrysuje wyraźną, precyzyjną kreskę, po której będziesz szyć i ciąć, a następnie z łatwością spierze się w zwykłym praniu.

5. AgrafkiZobaczysz, przydadzą ci się nie raz - czy to jako zamiennik szpilek, czy to narzędzia pomagające przeciągać ściągające sznurki i gumę przez ściągacze.


6. Papier do wykrojówZamierzasz szyć "na oko"? O nie, nie tędy droga. A przynajmniej nie zawsze. Wykrój to bardzo ważna sprawa, choć tak naprawdę nieważne na czym go wykonasz - czy będzie to specjalny papier do wykrojów, papier do pieczenia czy pakowania. Ważne żeby był dokładny :)


7. Obcinaczki do nitek