10 najważniejszych akcesoriów do szycia
Nie wystarczy kupić maszynę, żeby zacząć szyć. Do podjęcia pierwszych krawieckich wyzwań potrzebne nam będzie kilka dodatkowych narzędzi, bez których „ani rusz”! Pomagamy podjąć decyzję o wyborze najpotrzebniejszych akcesoriów do wyposażenia pierwszej domowej pracowni.
Nożyce i nożyczki krawieckie
Pierwsze i najważniejsze narzędzie oprócz maszyny do szycia, którego używać będziesz podczas swojej Twojej pracy z materiałem. Szybko przekonasz się, że domowe nożyczki, czy to kuchenne, czy szkolne, rzadko wykonują idealne cięcie na materiale i szybko się tępią — tymczasem precyzyjne cięcie nie tylko odbija się na jakości wyrobu, ale także oszczędza nasze dłonie oraz nerwy. Najczęściej wystarczy jedna para porządnych, krawieckich nożyc, jednak do wykonywania drobniejszych elementów przydatne mogą być małe, ostre nożyczki. Pamiętaj, że nożycami krawieckimi nie wolno ciąć papieru! Może to doprowadzić do ich stępienia się.
Szpilki
Oczywista oczywistość — szpilki. Możliwe, że masz je już w swoim domu, ale jeśli nie, to jest najwyższy czas, żeby się w nie zaopatrzyć. Szpilki najczęściej wykorzystuje się nawet w najprostszych projektach, aby przytwierdzić wycięte kawałki materiału do siebie i uniknąć ich przesuwania się — choć miewają również inne zastosowania. Będziesz współpracować z nimi niemal na każdym kroku. Na początek wystarczy z pewnością jedno pudełko zwykłych szpilek ze szklaną główką.
Linijka i centymetr krawiecki
Nie od razu myślimy o zakupie linijki krawieckiej, kiedy kupujemy pierwszą maszynę. Tymczasem już przy szyciu pierwszej poduszki, torby czy woreczka szybko okazuje się, że bywa naprawdę przydatna! Elastyczny centymetr natomiast przyda się za każdym razem, kiedy będziemy tworzyć wykroje, zdejmować pomiary z siebie lub z modela tudzież mierzyć zaokrąglone krawędzie wyrobu.
Kreda lub mydełko
Absolutny must-have. I nie mów nawet, że poradzisz sobie ze zwykłym ołówkiem! Specjalna kreda lub mydełko z łatwością wyrysuje wyraźną, precyzyjną kreskę, po której będziesz szyć i ciąć, a następnie z łatwością spierze się w zwykłym praniu.
Agrafki
Zobaczysz, przydadzą ci się nie raz — czy to jako zamiennik szpilek, czy to narzędzia pomagające przeciągać ściągające sznurki i gumę przez ściągacze.
Papier do wykrojów
Zamierzasz szyć „na oko"? O nie, nie tędy droga. A przynajmniej nie zawsze. Wykrój to bardzo ważna sprawa, choć tak naprawdę nieważne, na czym go wykonasz — czy będzie to specjalny papier do wykrojów, papier do pieczenia czy pakowania. Ważne, żeby był dokładny. :)
Obcinaczki do nitek
Wyglądają niepozornie, ale jak ułatwiają życie! Tną poziomo, tuż przy materiale, skutecznie i szybko uwalniając nas od problemu wystających nitek.
Flizelina
A cóż to takiego? Flizelina to delikatny materiał służący za podkładkę pomagającą w szyciu z delikatnych materiałów i usztywniającą niektóre elementy. Wykorzystuje się ją jako podkładka do haftu, stabilizator materiałów rozciągających się podczas szycia (dzianin) i używa do wielu innych zadań, w tym wszywania zamków, czy modelowania drobnych elementów wytworu. Warto wykonać wykrój z fizeliny — będzie on trwalszy.
Kalka
Zaskoczenie? Kalka, choć może nieco staromodna, wciąż jest jednym z najbardziej przydatnych przedmiotów podczas szycia w domu. To właśnie za jej pomocą najwygodniej będziesz przenosić na papier wykrój pozyskany w papierowej formie (jak na przykład z magazynu Burda).
Dodatkowe szpulki na dolną nitkę
Szybko przekonasz się, że każdorazowe rozwijanie i nawijanie nici na szpulkę to niezwykle uciążliwe, denerwujące zajęcie, skutkujące dodatkowo marnotrawstwem nici. Dlatego oprócz kilku szpulek załączonych przez producenta do maszyny dobrze jest posiadać więcej szpulek, nawiniętych posiadanymi przez nas kolorami nici. Wkładamy tylko szpulkę do maszyny — i gotowe!
Zachęcamy również do obejrzenia filmu, na którym nasza koleżanka Paulina prezentuje swój zestaw akcesoriów do szycia.
I tak, jak zawsze — jeśli macie jakiekolwiek pytania, wątpliwości dotyczące akcesoriów krawieckich lub innego „krawieckiego” tematu – zapraszamy do kontaktu. Możecie do nas zadzwonić, napisać maila lub złapać nasz w naszych Social Media.
(WLE)