Darmowa dostawa od 199,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

10 inspirujących kobiet

2019-03-08
10 inspirujących kobiet

Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy inspirujące sylwetki wybranych znanych kobiet. Niektórym z nich, mimo wszelkich przeciwności, udało się dokonać zmian w otaczającym je świecie, niektórym dokonać wielkich odkryć albo przetrzeć szlaki innym kobietom w dotąd niedostępnych dla nich dziedzinach. Przypominamy ich zasługi na polu naukowym, społecznym i kulturowym.Maria Skłodowska-Curie

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć słynnej odkrywczyni radu i polonu. Maria Skłodowska-Curie całe swoje życie poświęciła działalności naukowej, a za swoje odkrycia dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla. Warto zaznaczyć, że do tej pory Curie pozostaje jedynym naukowcem, którzy otrzymał to prestiżowe wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach. Maria Skłodowska-Curie jest przykładem odważnej walki o swoje marzenia i ambicji - wyjechała z Polski, bo chciała studiować. W naszym kraju nie było to możliwe, a i we Francji należało do rzadkości. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. 

Coco Channel

Ikona elegancji i stylu, a zarazem pierwsza kobieta, która na stałe weszła do świata mody. Stworzyła podwaliny współczesnej kobiecej elegancji. Zrewolucjonizowała świat kobiecej mody, promując wolność pod postacią niekrępujących ruchów strojów. Dzięki Coco do lamusa odeszły duszące gorsety, wielkie i ciężkie suknie oraz kapelusze. Skróciła sukienki, pozbawiła je halek, użyła miękkich tkanin. Ona pierwsza, w atmosferze ogólnego skandalu zakładała spodnie oraz męskie garnitury, obcinała również włosy na krótko. Twórczyni dzisiejszego imprerium modowo-kosmetycznego zaczynała od... dekorowania kapeluszy, które kupiła w Galerii LaFayette.

Matka Teresa z Kalkuty

Zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości. Przez ponad 45 lat prowadziła hospicja dla umierających, ubogich, chorych i sierot. W 1979 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, a rok później najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe – order Bharat Ratna – za pracę humanitarną. Dzięki niej rozwinęła się ogromna sieć placówek obsługujących chorych i potrzebujących, takich jak hospicja, domy dla zakażonych HIV/AIDS, trądem i gruźlicą, jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły w aż 123 krajach.

Amelia Earhart

Była pierwszą kobietą, która w 1932 roku samotnie przeleciała nad Atlantykiem i drugą osobą na świecie, której udał się ten wyczyn. W 1928 roku wzięła udział w locie nad Atlantykiem jako pasażer. Tuż po lądowaniu powiedziała: „Może kiedyś spróbuję tego sama”. I... poleciała. Jej lot trwał 14 godzin i 56 minut musiała podczas niego zmagać się z silnymi północnymi wiatrami, przeraźliwym zimnem i kłopotami technicznym. W 1937 roku podjęła również próbę okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika.

Rosalind Franklin

Brytyjska biofizyk i specjalistka w dziedzinie rentgenografii strukturalnej, doktor na Uniwersytecie Cambridge. Dlaczego warto przypomnieć jej mało znane nazwisko? Rosalind Franklin jest uznawana za jedną z najbardziej niedocenionych, poszkodowanych postaci nauki. To na podstawie jej zdjęć i notatek (przekazanych bez jej wiedzy!) J. Watson i F. Crick stworzyli pierwszy model podwójnej helisy DNA, który stał się podwaliną wszystkich współczesnych badań genetycznych.

Safona

Najsłynniejsza poetka starożytnej Grecji. Pisali o niej z zachwytem Platon, Herodot, Arystofanes, Pindar oraz inni. Właśnie obok Pindara i Anakreonta zaliczana była do "trójcy" najwybitniejszych ówczesnych liryków. W Syrakuzach wystawiono jej pomnik, przedstawiano ją na malowidłach, wazach, monetach i rzeźbach. Safona była również przewodniczką i nauczycielką młodych, niezamężnych dziewcząt z arystokratycznych rodów. Kształciła je w muzyce, grze na instrumentach, poezji i tańcu aż do czasu ich zamążpójścia. Poetka obdarzała swe podopieczne serdeczną przyjaźnią i gorącym uczuciem. Ku nim skierowane są najpiękniejsze liryki, przepojone radością wspólnego pobytu i smutkiem, gdy wychodząc za mąż opuszczały koło.

Indira Gandhi

Indyjska polityk, wieloletnia premier Indii. Trzeci w historii premier Indii i centralna postać Indyjskiego Kongresu Ludowego, jedyna kobieta sprawująca funkcję premiera w Indiach. Została zamordowana przez sikhijskich fundamentalistów. W plebiscycie z 2001 roku zorganizowanym przez India Today została uznana za największego z premierów indyjskich, a w plebiscycie BBC z 1999 roku uznana została za Kobietę Tysiąclecia. Miała silną osobowość, a jej rządy cieszyły się poparciem wielu grup społecznych w Indiach, szczególnie ludzi młodych i biednych. Jej zasługi są tym bardziej ważne dla Indii, że jeszcze do dziś sytuacja indyjskich kobiet bywa bardzo trudna i są one dyskryminowane.


Henrietta Leavitt

O Henrietcie Leavitt mówi się, że poszerzyła nasz wszechświat. Analizując zdjęcia nieba zauważyła szereg zależności pomiędzy pulsowaniem światła gwiazd, dzięki czemu można było zacząć mierzyć gwiezdne odległości. Ówczesna nauka wciąż uważała, że Droga Mleczna jest całym wszechświatem, tymczasem Leavitt odkryła sposób na zajrzenie poza Drogę Mleczną. Astronomka odkryła również 4 nowe gwiazdy oraz ponad 2400 gwiazd zmiennych. Cztery lata po jej śmierci szwedzki matematyk Magnus Gustaw Mittag-Leffler, nie wiedząc, że Leavitt nie żyje, zaproponował nominowanie jej do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1926 roku. Leavitt nigdy nie została jednak nominowana, ponieważ Nagroda Nobla nie jest przyznawana pośmiertnie.

Maria Konopnicka

Była polską poetką i nowelistką okresu realizmu, publicystką, tłumaczką i krytykiem literackim. Była społecznicą i patriotką - to jej zawdzięczamy pretendujący do roli polskiego hymnu utwór Rota. Bardzo znane są utwory Konopnickiej dedykowane dzieciom, które eliminując natrętny dydaktyzm i rozbudzając wrażliwość odbiorców były nowością. Bardzo angażowała się w działania mające na celu równouprawnienie kobiet, brała udział w manifestacjach i działaniami publicystycznymi wspierała sufrażystki w walce o przyznanie kobietom praw wyborczych. Współpracowała z wydawnictwami, prasą krajową, organizacjami społecznymi trzech zaborów, a także uczestniczyła w międzynarodowym proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni.

Joanna d’Arc

Podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw. Joanna twierdziła, że otrzymała widzenie od Boga, podczas którego dostała polecenie wyzwolenia ojczyzny spod panowania angielskiego. Chcąc wypróbować jej prawdomówność, niekoronowany król Karol VII wysłał ją do oblężonego Orleanu. Po doprowadzeniu do zniesienia oblężenia miasta w ciągu zaledwie dziewięciu dni uzyskała powszechny szacunek i przezwyciężyła lekceważącą postawę weteranów. Kilka kolejnych zwycięstw doprowadziło do koronacji Karola VII w Reims i rozstrzygnęło spór o sukcesję tronu Francji. Została osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat. Francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego, patronka Francji. 


Wybitnych kobiet, które zapisały się w historii świata było oczywiście więcej - a jeszcze więcej tych niedocenionych. Nie starczyłoby miejsca na wymienienie ich wszystkich. A tymczasem wszystkim kobietom - nie tylko naukowczyniom, wojowniczkom i władczyniom :) ale też mamom, babciom, nauczycielkom, siostrom, córkom - z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixelpixelpixelpixel